تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۳
 

افزایش 61 درصدی قیمت بنزین در آمریکا طی یک سال اخیر

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آمریکا بیشتر از هر کشور دیگری در جهان بنزین مصرف می کند و افزایش قیمت آن طی ماه‌های گذشته به یکی از نگرانی‌های جدی مردم این کشور بدل شده است. کاخ سفید از برنامه خود برای عرضه 50 میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک خود با هدف پایین آوردن قیمت در بازار جهانی خبر داد.

در حالی که یک سال پیش متوسط قیمت هر گالن بنزین در آمریکا 2.11 دلار بود، حالا این رقم به 3.4 دلار افزایش یافته که درواقع در 12 ماه 61 درصد رشد کرده است و همین مسأله شرایط را برای مردم سخت کرده است. (یک گالن معادل 3.78 لیتر است) پیش‌بینی می‌شود در طول تعطیلات عید شکرگزاری 48.3 میلیون نفر در آمریکا به مسافرت بروند که نسبت به سال گذشته 4 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

البته در جولای سال 2008 متوسط قیمت بنزین در آمریکا به 4.11 دلار رسیده بود و بنابراین قیمت کنونی بالاترین قیمت بنزین در تاریخ آمریکا نیست، اما این روند افزایش قیمت طی چند ماه گذشته در تاریخ انرژی آمریکا تقریبا بی‌سابقه بوده است. افزایش قیمت بنزین در آمریکا دلایل مختلفی دارد که بنا بر اعلام وزارت انرژی این کشور افزایش قیمت نفت در بازار جهانی یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسأله است. البته نقش عرضه و تقاضا در بازار را نمی‌توان نادیده گرفت.

همچنین عوامل دیگری نظیر بازاریابی، حوزه توزیع و اضافه کردن مواد دیگر در بنزین نیز از جمله مواردی است که باعث رشد قیمت آن در بازار آمریکا شده است. تام کلوزا، کارشناس ارشد موسسه اویل پرایس اینفورمیشن، می‌گوید: قیمت تمام این عوامل نیز افزایش یافته است. کلوزا می‌گوید: بنزینی که مردم استفاده می‌کنند شامل 8 تا 9 ماده است که قیمت تمام آنها طی ماه‌های گذشته رشد کرده است.

ش
کد مطلب: 437491
مرجع : فارس