تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۴
 

تأکید امیرعبداللهیان بر تدوین افق بلندمدت برای همکاری ایران و قرقیزستان

Share/Save/Bookmark
 
وزیر امور خارجه در دیدار معاون رئیس جمهور قرقیزستان بر ضرورت تدوین افق بلندمدت برای همکاری‌ها بین دو کشور تأکید کرد و بهره برداری آزمایشی از کریدور ریلی قرقیزستان - بندرعباس را با اهمیت خواند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  ««طلعت بیک مصدق اف» معاون رئیس جمهور در شورای امنیت ملی قرقیزستان که برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

امیرعبداللهیان در این دیدار با تشریح سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در حوزه همسایگان، تبادل هیأت‌ها در دوره اخیر بین دو کشور را گویای اراده طرفین برای ارتقای همکاری‌ها و توسعه مناسبات خواند و بر ضرورت تدوین افق بلندمدت برای همکاری‌ها بین دو کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبریک برگزاری موفق انتخابات اخیر پارلمانی قرقیزستان، زمینه سازی برای توسعه همکاری‌ها از طریق برقراری پروازهای مستقیم بین پایتخت‌های دو کشور به منظور تسهیل در رفت و آمد بازرگانان، هیأت‌های سیاسی و گردشگران را مورد تأکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت و بهره برداری آزمایشی از کریدور ریلی قرقیزستان - بندرعباس برای برقراری ارتباط قرقیزستان به منطقه غرب آسیا را برای دو کشور با اهمیت خواند.

«طلعت بیک مصدق اف» معاون رئیس جمهور قرقیزستان نیز در این دیدار با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، گفت‌وگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که با توجه به پایان دوره انتخابات در قرقیزستان، دوره جدیدی از همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله در بخش همکاری‌های اقتصادی، بر اساس‌ ظرفیت‌های موجود شکل گیرد.

وی همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تبادل تجربه در حوزه مرزبانی را مورد تأکید قرار داد.

افغانستان و تحولات جاری در این کشور از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر بین  امیرعبداللهیان و معاون رئیس جمهور قرقیزستان بود که وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و متشکل از همه اقوام در افغانستان با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور تأکید کرد.

معاون رئیس جمهور قرقیزستان همچنین امروز با علی شمخانی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

ش
کد مطلب: 437769