تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۱
 
آیت الله میرباقری در شانزدهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی:

توسعه آزادی مردم و ارتقا هویت ایمانی؛ لازمه پیشرفت انقلاب اسلامی

Share/Save/Bookmark
 
آیت الله میرباقری با اشاره به این نکته که اگر به دنبال پیشرفت هستیم باید هویت ایمانی تبدیل به پیشرفت شود، اظهار داشت: باید به توسعه آزادی انسان بیاندیشم؛ نباید انسان ها را در فضای جبر به سمت پیشرفت ببریم، رشد و تعالی تنها در فضای اختیار اتفاق می افتد؛ برای گسترش آزادی انسان، می بایست تعلق به خدای متعال را شدت دهیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شانزدهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی با موضوع : "گام دوم انقلاب اسلامی؛ تولید،پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" صبح امروز پنج‌شنبه دوم دی ماه 1400 در سالن همایش های سازمان تبلیغات اسلامی قم برگزار شد؛ آیت الله سید محمد مهدی میرباقری عضو مجلس خبرگان رهبری و دکتر سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور در این همایش مجازی سخنرانی کردند؛ گفتنی است اعضای کانون های هم اندیشی انقلاب اسلامی و هسته جوان این کانون ها و همچنین فعالین فرهنگی از سراسر استان های کشور مخاطین این همایش بودند.

آیت الله میرباقری عضو مجلس خبرگان رهبری در شانزدهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی با بیان اینکه وظیفه ایجاد تمدن اسلامی در مقابل تمدن لیبرال دمکراسی را بر عهده داریم، گفت: اگر دوگانه و تقابل تمدن اسلامی و تمدن غرب را متوجه نشویم حرکت ما فایده ای ندارد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی، افزود: اگر دوگانه تمدن اسلامی با انقلاب غرب را نفهیم، اساسا این گفت و گوها با هم فائده ای ندارد و باید بدانیم این دو انقلاب باهم فرق دارند و باهم چالش در مقیاس جهانی دارند. ما دنبال این هستیم انقلاب را به جهان معرفی و غرب هم در همین مسئله در تلاش است.

آیت الله میرباقری با اشاره به اینکه هر دو جریان لیبرال و جریان اسلامی به دنبال استقرار خود در سطح جهان هستند، عنوان کرد: اگر برنامه پیشرفت و یا توسعه نتواند منابع انسانی را با خود همراه کند هیچ وقت به هدف نخواهند رسید؛ زیر بنای  توسعه، تحول در نیروی انسانی است و بافت نیروی انسانی باید متحول شود؛ اخرین برنامه ریزی جریان لیبرال برای این امر سند 2030 است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه یکی از مشکلات مهم کشور و دنیای اسلام در دوره اخیر تشتت هویتی است، اظهار داشت: اگر به دنبال پیشرفت به عنوان هدف انقلاب هستیم این پیشرفت باید از لایه های عمیق انسانی صورت گیرد؛ غرب مدرن مفاهیم و ساختارهای خود را بر ما تحمیل کرده است و اخلاق نیروی انسانی را تغییر داده است.

وی افزود: غرب به دنبال تبدیل تعلق به دنیا به هویت غالب جهانی است؛ دستگاه شیطان در طول تاریخ اگر لایه ای از وجود انسان را توانسته تحت سیطره قرار دهد لایه نفس بوده است اما پیامبران در سطوح عمیق تری که همان فطرت است تاثیر گذاری کردند؛ به اندازه ای که هویت انسان ذیل طاغوت شکل می گیرد، ایجاد پیشرفت و تعالی دشوار میشود.

آیت الله میرباقری ادامه داد: در دنیای اسلام به ویژه جمهوری اسلامی هویت ایمانی هویت غالب است که بر اساس آن می توان به سمت حکمرانی اسلامی حرکت کرد؛ تمدن لیبرال در صدد است مردم را به عالم خیال کوچ دهد و ایدئولوژی که ترکیبی از معنویت های مبهم و لیبرال دمکراسی است شکل دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برنامه ریزی برای پیشرفت نباید در خلأ صورت گیرد، بلکه می بایست در میدان درگیری با تمدن غرب انجام شود، گفت: غرب برای تحقق سند 2030 سرمایه گذاری زیادی روی گسترش فضای مجازی کرده است و تهدید جدی در سطح جهانی به وجود اورده است.

آیت الله میرباقری با بیان این که یکی از کارهایی که غرب انجام داده، سامان دهی نظام آموزش رسمی بود، افزود: این نشان می دهد غرب برای توسعه فرهنگ خود، روی اراده انسان سرمایه گذاری ویژه ای کرده تا بتواند لایه های اعتقادی انسان را مورد تصرف قرار دهد و این همان کاری است که باید انجام دهیم.

وی عنوان کرد: به خاطر نفوذی که انقلاب اسلامی در عرصه های گوناگون داشته است، مشروعیت غرب مدرن به محوریت امریکا از بین رفته است؛ غرب به دنبال تغییر جغرافیای تمدنی از غرب به شرق و انتقال فضای حکمرانی به سمت فضای مجازی است.

آیت الله میرباقری با اشاره به این نکته که اگر به دنبال پیشرفت هستیم باید هویت ایمانی تبدیل به پیشرفت شود، اظهار داشت: باید به توسعه آزادی انسان بیاندیشم؛ نباید انسان ها را در فضای جبر به سمت پیشرفت ببریم، رشد و تعالی تنها در فضای اختیار اتفاق می افتد؛ برای گسترش آزادی انسان، می بایست تعلق به خدای متعال را شدت دهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: انقلاب اسلامی در ایران در تقابل دنیای مدرن و ساختارهای آن و  از طریق فعال سازی ظرفیت الهی انسان ها صورت پذیرفت؛ حضرت امام خمینی رحجمه الله علیه  هویت ایمانی مردم را فعال کردند و متناسب با ظرفیت و اراده های آن ها نظام اسلامی را تشکیل دادند.

وی با بیان اینکه چالش های پیش رو انقلاب اسلامی همراه با فرصت های بی نظیر است، ابراز کرد: در مرحله حرکت به سوی دولت اسلامی اصلی ترین مسئله، توجه به اصول مانند درگیری هویتی در دوگانه تمدنی است؛ اراده ملی باید پشتیبان حرکت به سوی دولت اسلامی باشد و تلاش نخبگان به تنهایی کافی نیست.

آیت الله میرباقری در ادامه گفتمان سازی در سطح بیانیه گام دوم را ضروری عنوان کرد و گفت: اندیشه ها باید تبدیل به گفتمان شود، اولین اصل در برنامه ریزی به سمت حکمرانی اسلامی گفتمان سازی انقلاب اسلامی در سطح بیانیه گام دوم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری یکی از مهم ترین گام ها در مرحله دولت سازی، اصلاح دستگاه محاسباتی دانست و افزود: اصلاح دستگاه محاسباتی که تصمیم سازان را تحت تاثیر قرار میدهد، از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ بنابراین باید با نفوذ در تصمیم سازی مقابل کنیم؛ مقابله با این نفوذ در سطح برنامه ریزی بسیار مهم است.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی افزود: امروز با همه این تهدیدها که مهمترین آن توسعه هویت غرب مدرن است، ما هم فرصت خوبی داریم در این تغییر جغرافیا، برای ساخت جامعه جهانی تلاش کنیم.

وی بیان داشت: اما ما برای رسیدن به پیشرفت اسلامی باید کارهای انجام دهیم که از جمله تبیین و تبدیل ایمان به محصولات سبک زندگی و لایه های مختلف مردم شود و نمی توان انگیزه مادی را در ساختار هویتی قرار داد و باید هویت ایمانی تبدیل به پیشرفت شود.

ش

 
کد مطلب: 438400