رایزنی لیبی و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط

22 دی 1400 ساعت 23:05

یک شبکه سعودی مدعی شد که نخست‌وزیر کشور لیبی با مقامات سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی درباره عادی‌سازی روابط دو طرف رایزنی کرده است.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شبکه سعودی «الحدث»، شامگاه امروز (چهارشنبه)، مدعی شد که «عبدالحمید الدبیبه» نخست‌وزیر لیبی با مقامات رژیم صهیونیستی در امان پایتخت اردن دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

بنا بر ادعای این شبکه سعودی، نخست‌وزیر لیبی با «دیوید بارنیع» رئیس دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) درباره عادی‌سازی روابط با تل‌آویو گفت‌و‌گو کرده است.

الحدث در ادامه ادعا کرد که الدبیبه برای باقی ماندن در منصب خود در دوران گذار دولت لیبی تا زمان برگزاری انتخابات از تل‌آویو درخواست کمک کرده است.

طبق ادعای این شبکه، الدبیبه در گفت‌و‌گو با رئیس موساد تأکید کرده است که زمان در حال حاضر برای اجرای انتخابات در لیبی مناسب نیست.

بر اساس این گزارش، دو طرف همچنین در پایتخت اردن درباره همکاری امنیتی میان لیبی و رژیم صهیونیستی رایزنی کرده‌اند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که دولت لیبی هنوز واکنشی به گزارش این شبکه سعودی نشان نداده و آن را رد یا تأیید نکرده است.

 مقامات رژیم صهیونیستی نیز تا این لحظه به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

لیبی از سال ۲۰۱۱ شاهد بی‌ثباتی سراسری است. پس از کشته شدن «معمر القذافی» رئیس سابق این کشور، لیبی شاهد درگیری گروه‌های مختلف بود تا جایی که گروه‌های مسلح در این کشور به دو بخش شرقی (طبرق) و غربی (طرابلس) تبدیل شده بودند و با حمایت برخی کشورها با یکدیگر می‌جنگیدند.

دولت وفاق ملی لیبی و دولت شرق لیبی (تحت امر خلیفه حفتر) چند سال بر سر قدرت در این کشور جنگیدند و پس از یک سال درگیری شدید که منجر به پیشروی‌های دولت وفاق به پایتختی طرابلس شد، مرداد ماه  سال گذشته آتش‌بس اعلام کردند.

اواخر اسفندماه سال گذشته دور جدید گفت‌وگوهای سیاسی لیبی در شهر ژنو سوئیس، با نظارت سازمان ملل متحد با هدف بررسی نامزد ریاست دولت موقت لیبی برگزار شد و محمد المنفی به عنوان رئیس شورای ریاستی و «عبدالحمید الدبیبه» به عنوان نخست‌وزیر دولت انتقالی لیبی انتخاب شدند.

بیستم اسفندماه ۱۳۹۹ کابینه «دولت وحدت ملی» رأی اعتماد پارلمان این کشور را کسب کرد و ۳۵ عضو کابینه «عبدالحمید الدبیبه» موفق شدند رای اعتماد ۱۳۲ عضو پارلمان را به دست آورد و تنها دو نماینده به این کابینه رأی ممتنع دادند و ۳۶ نماینده نیز غایب بودند.

نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی پس از جلسه رأی اعتماد از همکاری دولت موقت و دولت وفاق ملی این کشور برای همکاری در شرایط سخت تقدیر و از سازمان ملل، اعضای کمیته گفت‌وگوی سیاسی و کشورهای میزبان مذاکرات طرف‌های مختلف لیبی تشکر کرد.

عبدالحمید الدبیبه با تاریخی خواندن این رأی اعتماد،  متعهد شد که برای آشتی ملی تلاش کند و مانع تکرار جنگ در لیبی شود و گفت که کشورش با وحدت به ساحل امنیت خواهد رسید. با این حال، اختلافات همچنان در میان گروه‌های مختلف این کشور ادامه دارد.

 

تکمیلی

ساعاتی پس از انتشار این خبر، دفتر نخست‌وزیر لیبی گزارش شبکه سعودی الحدث را تکذیب کرد.
ش


کد مطلب: 439159

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/439159/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir