تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲
 

ادعای بی‌اعتمادی مردم در سالروز تشییع میلیونی حاج‌قاسم

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:اسماعیل گرامی مقدم، قائم‌مقام حزب چپ اعتماد ملی درباره سخنان رئیس‌جمهور در بحث اعتماد مردم گفت: تاثیر بی‌اعتمادی بر جامعه فراگیر شده است؛ از ابتدای انقلاب به این طرف یک بخشی از جامعه به مسئولان اعتماد نداشت رفته رفته این بخش کوچک تبدیل به یک بخش بزرگ شد و آنقدر این بی‌اعتمادی‌ها افزایش پیدا کرد که امروز مردم برای تعیین سرنوشت خودشان هم وارد عرصه انتخابات نمی‌شوند. به طوری که مشاهده کردیم چیزی حدود ۶۰ درصد آنان از آمدن پای صندوق‌های رأی امتناع کردند؛ همین عدم حضور در انتخابات یکی از شاخص‌های مهم بی‌اعتمادی است.

وی افزود: چندین عامل باعث بی‌اعتمادی مردم می‌شود،  وعده‌هایی که مسئولان می‌دهند اما به آن‌ها عمل نمی‌کنند و سیاست‌هایی که به واسطه آنها همه چیز را وارونه جلوه می‌دهند. به عنوان مثال هنگامی که تحریم‌ها تاثیر بالای ۶۰ الی ۷۰ درصدی بر روی اقتصاد کشور دارد، روشن است اگر تحریم‌ها برداشته شود چه میزان گشایش در حوزه اقتصاد به وجود می‌آید اما این را کاملا کتمان می‌کنند به گونه‌ای که تحریم را یک چیز با برکت برای جمهوری اسلامی و ممکلت جلوه می‌دهند!  که جالب است بسیاری این مطلب را عنوان می‌کنند. [۵]

*دقت شود که ادعای آقای گرامی‌مقدم در سالروز شهادت حاج‌قاسم سلیمانی عنوان شده است که میلیون‌ها ایرانی در تشییع پیکر این سرباز نظام اسلامی حضور یافتند. حضوری که به معنی اعتماد مردم به نظام و موافقت با رویکردهای اساسی ولایت فقیه است. اما این گناه مردم و نظام نیست که افرادی در ستاد هسته جریان سخت اصلاحات، بیش از یک دهه است که برای تحقق "فتنه اقتصادی" می‌کوشند و یکی از ارکان مقوّم این پروژه شوم را "القای بی‌اعتمادی" به جامعه می‌دانند. جالب است که تقلای آقایان فاقد هرگونه استدلال عقلانی یا سند محکم است و برعکس، هرآنچه که هست تأیید اعتماد مردم به نظام اسلامی است.

آیا مواردی مثل حضوری میلیونی مردم در تشییع سردار سلیمانی، مراجعات گسترده به قوه قضائیه برای طرح دعاوی ریز و درشت، افزایش کمک‌های مردم به نهادهای خیریه حکومتی، رعایت شدن قوانین موضوعه کشور و افزایش ذخایر مالی مردم در بانک‌های کشور نشانه اعتماد به نظام نیست!؟ دقت شود که این افراد به تازگی و پس از سال‌ها القای بی‌اعتمادی توانسته‌اند بهانه‌ای در اشاره به کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات ۱۴۰۰ پیدا کنند. این در حالی است که کاهش مشارکت اولا به معنی بی‌اعتمادی نیست. ثانیا همین رفتار اشتباه نیز ناشی از تحریم خاموش اصلاح‌طلبان بود که عملا و رسما کسانی از مردم را به مشارکت نداشتن ترویج کرد. چه اینکه وظیفه احزاب و فعالان سیاسی تشویق مردم به مشارکت است و هنگامی که کسانی از مردم ببینند کنشگران سیاسی از تحریم انتخابات حرف می‌زنند، طبعا متمایل به عدم حضور می‌شوند.

ش
کد مطلب: 439176
مرجع : مشرق