تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۰
 

امارات در کاخ شیشه‌ای است/ تحریم‌ها قدرت بازدارندگی مردم یمن را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد

Share/Save/Bookmark
 
کارشناس غرب آسیا گفت: اقتصاد امارات مبتنی بر تجارت، گردشگری و نفت است و به همین دلیل آسیب پذیر است و در کاخ شیشه ای نشسته اند و وقتی یک انفجار و حمله صورت می‌گیرد تا مدت‌ها تجارت و گردشگری‌شان مختل می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به حملات انصارالله یمن به مواضع کشور امارات گفت: این حملات در پاسخ به دو امر هست که یکی پاسخ کلی به ادامه جنگ و پایان ندادن آن است که از طرف امارات و عربستان دنبال می شود ولی مورد اصلی این هست که در دو سه هفته اخیر امارات و عربستان بمباران های زیادی در یمن صورت دادند.

وی افزود:‌ استان مارب که متعلق به یمن است و چند سالی هست از سوی عربستان اشغال شده، در آستانه آزادسازی است و سعی کردند که صعده و بنادر یمن را بزنند و صنعا را زدند و در کنار این سعی کردند در جنوب یمن حضور بیشتری داشته باشند و مزدوران خود را تقویت کردند و امارات برای مزدورانشان در یمن تسلیحات فرستاد و مجموع این تحرکات که بخشی از تجاوزی بزرگ است، سبب شد که انصارالله و مردم یمن در فکر یک عملیات دفاعی شاخص که قدرت دفاعی آنان را نشان دهد باشند و به دشمن پیام قدرت و توانمندی در دفاع را بدهند.

قنادباشی اظهار داشت: عملیات اخیر انصارالله عملیات بزرگی بود چون موشک های یمنی بیش از 1300 تا 1500کیلومتر را طی کردند و دقیقا در منطقه صنعتی اصابت کردند.

وی ادامه داد: این عملیات می تواند پیام های متعددی را داشته باشد که اولین آن بازدارندگی است چون یک بازدارندگی موثر و افتخارآمیزی را در حالی ایجاد می کند که یمنی ها در تحریم‌اند و دستشان خالی است.

قنادباشی با بیان اینکه اقتصاد امارات و مخصوصا شهر دوبی مبتنی بر تجارت و گردشگری و نفت است و به همین دلیل آسیب پذیر است و در کاخ شیشه ای نشسته اند و وقتی یک انفجار و حمله صورت می‌گیرد تا مدت‌ها تجارت و گردشگری مختل می‌شود چون ریسک تجارت و گردشگری بالا می‌رود،‌ بیان داشت: امارات  آن قدر جنایت کرده که مردم یمن چیزی برای از دست دادن ندارند و بازدارندگی بر این اساس صورت گرفت.

وی افزود: پیام دیگر این عملیات مربوط به قدرت‌هایی هست که امارات را به کار می‌گیرند این است که تحریم بازدارندگی مردم یمن را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد در حالی که جامعه بین المللی هیچ کاری برای کمک به این دفاع مشروع نکردند.

این کارشناس غرب آسیا گفت: پیام دیگر ضعف دشمن است تا به‌ آنها بگوید تسلیحاتی که خریده اید شما را در محیطی ام قرار نمی دهد چون هم عربستان و هم امارات بهترین دستگاه‌های ردیابی، شنود و رهگیری و مقابله موشک‌ها را دارند ولی هیچکدام از آنها موجب کاهش آسیب‌پذیری آنها از سویی و کاهش قدرتمندی یمنی‌ها از سویی دیگر نشده است و این می تواند بر سرنوشت جنگ اثرگذار باشد.

ش
کد مطلب: 439392
مرجع : فارس