تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۵
 

خوش‌چشم: توافق موقت، همان توافق بد است

Share/Save/Bookmark
 
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: توافق موقت همان توافق بد است و ایران روی خواسته‌ها و مواضع خود پافشاری خواهد کرد و تن به این صحنه‌آرایی‌ها نخواهد داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  خبرسازی‌های حاشیه‌ای اگرچه وجه غالب مذاکرات در دوره جدید است اما هنوز این راهبرد تغییر نکرده و مقامات و رسانه‌های غربی گاه و بیگاه مسائلی را برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی نقل می‌کنند. درحالی‌که رایزنی‌ها در چارچوب دور هشتم مذاکرات وین به‌منظور رفع تحریم‌ها در سطوح مختلف بین ایران و ۱+۴ در وین در جریان است، برخی رسانه‌ها با انتشار مطالبی غیرصحیح ازجمله بحث توافق موقت یا نزدیک بودن حصول توافق و نظایر آن در تلاش برای تحت‌الشعاع قرار دادن مذاکرات هستند.

در همین رابطه سیدمصطفی خوش‌چشم، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو اظهار داشت: توافق موقت به‌هیچ‌عنوان در دستورکار نیست و این هم یک نمایش دیگر است.

وی افزود: شاید همه طرف‌ها قصد داشته باشند مذاکرات را تسهیل کنند اما این به معنای این نیست که موضع هوشمندانه ایران تغییر کند؛ اهرم فشار غنی‌سازی ۶۰درصدی، اهرمی اصلی در دست مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران است و به‌هیچ‌عنوان این اهرم را زمین نخواهند گذاشت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها و طرف‌های غربی می‌خواهند اهرم فشار ۶۰درصدی را از ایران بگیرند، گفت: آن‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا به قیمت آزادسازی پول‌ها و اقداماتی که برای ایران ضروری نیست به اهداف خود برسند.

خوش‌چشم خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در ماه‌های اخیر یک بازی را شروع کرده‌اند و ازیک‌طرف می‌گویند ضرب‌الاجل وجود دارد و از طرف دیگر مباحث مطرح‌شده را قبول نمی‌کنند و مذاکرات را فرسایشی می‌کنند.

آن‌ها می‌خواهند وقت را هدر بدهند تا به تصور غلط‌شان ایران زیر منگنه برود

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه آمریکایی‌ها از تمام ابزارها برای این موضوع که ایران یک توافق بد را بپذیرد استفاده می‌کنند، گفت: توافق موقت نیز یک اهرم فشار و نمایش است اما ایران در خواسته خود جدی است و به این نمایش‌ها و بازی‌ها توجهی نمی‌کند.

خوش‌چشم با بیان اینکه حتی ممکن است روسیه و چین هم تا حدی به این موضوع برسند که این نمایش جدی است، تاکید کرد: فارغ از اینکه چه نمایشی ازسوی طرف غربی و آمریکایی در جریان است، جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که به اهداف خود و خطوطی که ترسیم کرده است نرسد، هیچ‌چیزی را تایید نمی‌کند.

وی در پایان گفت: توافق موقت همان توافق بد است و ایران روی خواسته‌ها و مواضع خود پافشاری خواهد کرد و تن به این صحنه‌آرایی‌ها نخواهد داد.

ش
کد مطلب: 439540
مرجع : فارس