تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۲
 

«سَلما» همسفری از گنبد خضرا منتشر شد

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  کتاب «سَلما» همسفری از گنبد خضرا به قلم معصومه یزدانی داستانی است در مسیر آشنایی مخاطب با سبک و سیره حضرت امام موسی کاظم (ع)، هفتمین امام شیعیان است. در معرفی کتاب سَلما همسفری از گنبد خضرا به قلم معصومه یزدانی آمده است: شاهزاده خانمی دوازده ساله، یک روز ظهر با شمشیری به کمر و عبای خدمتکاری به سر از دروازه گنبد خضرا بیرون رفت و برنگشت و کسی از دلیل گم شدنش باخبر نشد غیر از دوستی که خائن بود، گدایی که جاسوس بود، زندان بانی که حریص بود، عمویی که ترسو بود و وزیری که دو چهره داشت.

این اثر براساس منابعی همچون عیون اخبارالرضا (ع)، حیات فکری و سیاسی امامان شیعه، الکافی، بحارالأنوار، الجامعه لدررالأخبار الأئمه الأطهار و الإرشاد فی معرفه حجج الله علی العباد نگارش شده است. «سَلما» ؛ هم‌سفری از گنبد خضرا به نویسندگی معصومه یزدانی با تصویرسازی جلد زهرا کی‌قبادی و طراحی جلد و صفحه‌آرایی سعید دین‌پناه در ۱۱۲ صفحه قطع رقعی در هزار نسخه و با قیمت ۱۸ هزارتومان توسط به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: ساختمان دارالخضرا مثل لاک‌پشت زیر نور خورشیدِ در حال غروب، پهن شده بود روی زمین و با رنگ سفید دیوارها و سبزی گنبدش به ابوسلامه دهن‌کجی می‌کرد. از قصر بدش می‌آمد، امروز که باروبندیلش را بسته بود تا برود، بیشتر از هر روز. صبح همین امروزی که تمامی نداشت، عزمش جزم شده بود، درست وقتی که فضل بن ربیع، زیر سایۀ درخت خرمای خانه‌اش نشسته بود تا حجامتش کند. ابوسلامه نوک نیشتر را روی آتش گرفته بود تا برای حجامت آماده شود که فضل کاسۀ شربت را دراز کرده بود طرفش و گفته بود: «این روزها هارون نفرستاده پی تو؟» ابوسلامه کاسه را پس زده و جواب داده بود: «هارون که بغداد نیست.» فضل کاسه را سر کشیده و گفته بود: «خودش نه؛ اما سایه‌اش که هست.»

علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب «سَلما» علاوه بر مراجعه به فروشگاه‌های سراسری کتاب و محصولات فرهنگی انتشارات آستان قدس رضوی در کشور، می‌توانند از طریق درگاه اینترنتی Behnashr.com  نیز اقدام کنند.

ش
کد مطلب: 439557
مرجع : فارس