تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۸
 

تورم در انگلیس رکورد 30 ساله را شکست

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  آمارهای رسمی که امروز منتشر شد، نشان می‌دهد که نرخ تورم یا شاخص قیمت مصرف کننده ماه دسامبر در انگلیس به بالاترین میزان در ۳۰ سال گذشته رسید. این مسئله احتمالاً بانک مرکزی انگلیس را برای افزایش نرخ بهره در ماه آینده تحت فشار قرار خواهد داد. نرخ تورم انگلیس در ماه دسامبر از پیش‌بینی کارشناسان حاضر در یک نظرسنجی رویترز نیز بیشتر بوده است.

شاخص تورم انگلیس هم اکنون به بالاترین میزان از ماه مارس سال ۱۹۹۲ تا کنون رسیده که قیمت بسیاری از کالاها و خدمات در این کشور بالا رفته و بیشترین افزایش قیمت‌ها هم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی بوده است. در قدم بعد نیز قیمت غذاهای رستوران‌ها و خدمات هتل در کنار لوازم خانه نیز افزایش قابل توجهی داشته است. بانک مرکزی انگلیس در واقع نخستین بانک مرکزی یکی از اقتصادهای بزرگ جهان بود که نرخ بهره را نخستین بار پس از همه گیری ویروس کرونا در ماه گذشته بالا برد.

نرخ تورم انگلیس در ماه نوامبر در بالاترین میزان ۱۰ سال گذشته قرار داشت. در واقع هم اکنون بالا رفتن قیمت‌ها به یکی از چالش‌های سیاسی بوریس جانسون نخست وزیر این کشور و کابینه‌اش تبدیل شده است. احزاب مخالف و سازمان‌های فعال مدنی از دولت جانسون خواسته‌اند تا جلوی افزایش ۵۰ درصدی قیمت برق که قرار است از ماه آوریل اجرایی شود، را بگیرد.

ش
کد مطلب: 439594
مرجع : فارس