تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۷
 

«صدای آمریکا» از دیپلمات سابق ایران بلند شد

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  روزنامه آرمان در مطلبی به قلم «جاوید قربان اوغلو» فعال اصلاح طلب و دیپلمات سابق نوشت:«آمریکایی ها...نگران مسئله کاهش گریز هسته‌ای ایران هستند...برای آمریکایی‌ها مهم است که به چند هفته یا چند ماهی رسیده است و در برجام حداقل یک سال پیش بینی شده بوده که آمریکایی‌ها در چارچوب عدم اشاعه و هدفی که در برجام دنبال می‌کردند که ایران بتواند به تکنولوژی هسته‌ای دست پیدا کند را مهار کنند... آمریکایی‌ها به شدت مهار ما را دنبال می‌کنند».

*مقامات آمریکایی و اروپایی و سران اسرائیل به خوبی می دانند که ایران در پی دستیابی به بمب هسته ای نیست. اما با بیان و تکرار این ادعا در پی آن هستند تا صنعت هسته ای در ایران را برای همیشه متوقف کنند. رهبر معظم انقلاب- 4 اسفند 99- فرمودند:«آن دلقک صهیونیست بین‌المللی (بنیامین نتانیاهو،نخست وزیر سابق اسرائیل) دائم می‌گوید ما نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته‌ای داشت، او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند. آنچه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته‌ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی اعم از هسته‌ای یا شیمیایی را که موجب کشتار مردم عادی می‌شود، ممنوع می‌داند».

ایشان در بیانات مذکور با یادآوری قتل عام ۲۲۰ هزار نفر در بمباران اتمی آمریکا و همچنین محاصره مردم مظلوم یمن و بمباران بازار و بیمارستان و مدرسه بوسیله جنگنده های ساخت غربی‌ها، گفتند: کشتار غیرنظامیان و مردم بی‌گناه روش آمریکایی‌ها و غربی‌ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و بر همین اساس به سلاح هسته‌ای فکر هم نمی‌کند. حالا این دیپلمات سابق با تکرار ادعاهای سران آمریکا و اسرائیل علیه ایران، به گونه ای وانمود می کند که گویا ما به دنبال بمب هسته ای هستیم و آمریکا و اسرائیل و اروپا نیز به حق بابت این تصمیم ایران نگران و دلواپس هستند!

روزنامه آرمان نیز در اقدامی مسبوق به سابقه، رفع مشکلات کشور را به FATF ربط داده است. این در حالی است که همین طیف پیش از این مدعی بود که اگر ایران به FATF نپیوندد و اگر برجام احیا نشود، هیچ خبری از واکسیناسیون سراسری کرونا و افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی و دریافت پول فروش نفت و پیوستن به شانگهای و...نخواهد بود. اما در دولت رئیسی همه موارد مذکور رخ داد و این در حالی بود که هیچ تغییری در پرونده برجام و پرونده FATF رخ نداده است.

ش
کد مطلب: 439783
مرجع : مشرق