تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۳
 

پیام‌های سفر کم‌نظیر بشار اسد به ایرا

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  سفر بشار اسد به تهران حامل پیام‌هایی بود که ازجمله مهمترین آنها می‌توان به عمق روابط استراتژیک و راهبردی میان تهران و دمشق و نیز استحکام بیش از پیش این روابط اشاره کرد. علیرغم فشارهای گسترده بازیگران خارجی نظیر ایالات متحده آمریکا، کشورهای غربی، برخی کشورهای عربی و نیز رژیم صهیونیستی به دمشق برای کاهش سطح روابط خود با ایران، سفر اسد به ایران نشان داد که روابط راهبردی تهران - دمشق با استحکام بیشتری در مقایسه با گذشته استمرار دارد.

در همین ارتباط، رئیس جمهور سوریه در دیدار با رهبر معظم انقلاب و سید ابراهیم رئیسی ضمن تأکید بر استراتژیک بودن روابط دوجانبه، تصریح کرد: «آنچه باعث شد رژیم صهیونیستی نتواند بر منطقه حاکم شود، روابط راهبردی ایران و سوریه است که باید با قدرت ادامه یابد. برخی تصور می‌کنند حمایت ایران از جبهه مقاومت، حمایت تسلیحاتی است در حالی‌که مهمترین حمایت و کمک جمهوری اسلامی، دمیدن روحیه مقاومت و استمرار آن است».

علاوه بر این، پیام دیگر سفر اسد به تهران این بود که روند عادی سازی روابط کشورهای عربی با سوریه ازجمله اردن، امارات و عربستان، تأثیری بر عمق روابط تاریخی و راهبردی میان دمشق و تهران نخواهد گذاشت. بدون شک، سران کشورهای عربی که روند عادی سازی روابط خود با سوریه را کلید زده اند، این پیام مهم رئیس جمهور سوریه را دریافت کرده اند. اسد حتی از خدمات شهید سلمانی در سوریه و منطقه نیز غفلت نکرد و در جریان حضورش در تهران، ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران، یاد شهید سلیمانی را گرامی داشت.

در همین حال، پیام دیگر سفر بشار اسد به تهران، تأکید بر حفظ بیش از پیش یکپارچگی جبهه مقاومت در منطقه بود. سفر مذکور متضمن این پیام بود که مقاومت به یک جغرافیای خاص محدود و محصور نمی‌شود و دامنه آن فراتر از حد تصور دشمنان است. حضور بشار اسد در تهران در کنار مقام معظم رهبری در یک قاب و مخابره شدن این تصویر در اغلب رسانه‌های جهان، اوج قدرت و یکپارچگی مقاومت را به نمایش گذاشت.

به هر حال، آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که پس از سفر راهبردی اسد به تهران، صفحه جدیدی از روابط راهبردی و استراتژیک میان ایران و سوریه گشوده شده است و بدون شک، این روابط و مناسبات قدرتمندتر و مستحکم‌تر از گذشته ادامه پیدا خواهند کرد. کما اینکه حتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز اذعان کردند: «سفر بشار اسد به تهران نشان داد که اتحاد میان ایران و سوریه نه تنها همچنان به قوت خود باقی است، بلکه روز به روز نیز تقویت می شود».

ش
کد مطلب: 443074
مرجع : جهان نیوز