تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۹
 

کمک فناوری به کاهش تصادفات جاده‌ای

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حمل و نقل هوشمند نقشی موثر در ارتقای امنیت و کیفیت سفرهای درون و برون شهری دارد. این کار به کلاهش تصادفات جاده ای هم کمک می کند. در سیستم حمل و نقل همانند سایر سیستم‌های امروزی، نقش فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری اطلاعات بیشتر شده است و این اتفاق، هوشمندسازی این صنعت را در پی دارد. بر اساس آمارهای موجود، نفوذ فناوری اطلاعات در سیستم‌های حمل و نقل از دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی آغاز شد و امروز با شتاب بالایی در حال توسعه یافتن است.

کاری که ارتقای ایمنی حمل بار، کالا و یا حتی جابجایی، کاهش تاخیر در تحویل کالای مورد نظر، کاهش تراکم در ناوگان حمل و نقل از طریق مسیریابی بهینه و هوشمند، افزایش کارآیی برنامه‌ریزی همانند مسیر یابی، هدایت بار، زمان بندی فعالیت‌ها، ردیابی خودرو واعمال یک سیستم نظارت واقعی از طریق ارتباطات الکترونیکی، کاهش هزینه‌های سازمان در حذف بسیاری از فرایندهای سنتی و غیره را به دنبال دارد و در تمام دنیا در حال پیاده سازی است.

شرکت های دانش بنیان هم آغازگر پویش هوشمندسازی حمل و نقل در ایران هستند و محصولات و خدمات متنوعی در این حوزه ارائه می کنند. به طور مثال شرکتی دانش بنیان با تولید تابلوهای پیام متغیر، فرصتی برای رانندگان برای انتخاب مسیر مناسب، اجتناب از ازدحام و آرامش خاطر آنها در مسیر را فراهم کرده است.  

این تابلوهای پیام متغیر می توانند در کاهش تصادفات جاده ای موثر باشند. تابلوهای پیام متغیر(VMS) علائم جاده ای دیجیتالی هستند که جهت مطلع کردن راننده ها از اتفاقات جاده ای موقت و وضع ترافیکی در هرلحظه استفاده می شوند. علائم معمولا از طریق شبکه محلی و یا لینک های رادیویی به مراکزی متصل هستند که توسط یک سری افراد تحت کنترل قرار داد. تابلوهای پیام متغیر بخش مهمی از سیستم های حمل و نقل هوشمند هستند و هدف از استفاده اینگونه تابلوها فراهم کردن اطلاعات اجباری و یا کمکی برای رانندگان در جاده ها است.

ش
کد مطلب: 443185
مرجع : فارس