تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۳
 

مفاهیم اخلاقی و فرهنگ کهن ایران را در این کتاب بخوانید

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مجموعه ۵ جلدی دلستان و گلستان اثر محمد حمزه‌زاده،  در سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب مصلی تهران  رو نمایی شد. حمزه‌زاده، نویسنده مجموعه کتاب دلستان و گلستان با اشاره به اهمیت ترویج سنت‌های کهن و مفاهیم اخلاقی به صورت غیر مسیتقیم، گفت: داستان‌های این کتاب مفاهیم اخلاقی و فرهنگ ایران را در قالب محتوای داستانی به همراه تصویرگری متناسب با آن بیان می‌کند. وی با بیان اینکه مجموعه دلستان و گلستان شامل ۲۴ داستان است، افزود: در این داستان‌ها سعی شده محتوایی شبیه به افسانه‌ها و متون کهن ایرانی و شرقی نوشته شود. ماجرای داستان‌های این کتاب برگرفته از زندگی صمیمی و شاد مردم چند روستا است که به اتفاقات پرهیجان آن‌ها نیز اشاره دارد.

نویسنده مجموعه دلستان و گلستان در ادامه توضیح داد:البته دو روستای دلستان و گلستان مبنای اصلی این داستان هستند. سنت‌های الهی، حکمت، اخلاق، کمک به مردم، جوانمردی، تقابل خیر و شر و زندگی بر اساس باورهای خوب، مهمترین مضامین این قصه‌ها هستند. سبک زندگی مؤمنانه و خداباوری هم در بافت مرکزی این قصه‌ها قرار دارد، اما طوری مطرح شده است که تظاهرآمیز نباشد. حمزه زاده در خصوص شخصیت های داستانی مجموعه دلستان و گلستان بیان کرد: حدود ۱۰۰ شخصیت داستانی در این قصه‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند. هر داستان ماجرای کامل و مستقلی دارد و پیام خود را به تنهایی منتقل می‌کند. در هر قصه، راز و رمزی وجود دارد و کشفی برای شخصیت‌ها و خوانندگان اتفاق می‌افتد.

حمزه زاده همچنین درباره گروه سنی مخاطبان مجموعه دلستان و گلستان بیان کرد: طبق انچه که در نشر ایران رواج دارد، مخاطب این قصه‌ها گروه سنی ج ودهستند اما شعارکتاب‌های این مجموعه این است ۹ تا ۹۹ ساله ها میتوانند بخوانند. نویسنده دلستان و گلستان اسامی این مجموعه پنج جلدی را  اینگونه معرفی کرد:خطری برای جمال، چوپان و پلیس، پناه‌گاه آهو، رازدرخت شاه‌توت و دزدان گنج معرفی کرد.  حمزه زاده به عنوان مدیر انتشارات هزاربرگ  گفت: دیگر آثار ارائه شده درنمایشگاه حضوری کتاب‌های مهرکتاب‌های چشم چشم دو ماهی، دو رکاپ و چهارپا درغرفه انتشارات سوره وهمچنین کتاب‌های جی جی باجی ها و تصمیم های کبری درانتشارات مدرسه عرضه شده است. کتاب دیگر این نویسنده به نام آن مرد در باران آمد است که درنمایشگاه مجازی از انتشارات هزار برگ منتشر می‌شود.

ش
کد مطلب: 443464
مرجع : فارس