تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۶
 

رهبر انقلاب بر کتاب کدام شهدای روحانی تقریظ نوشتند؟

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  در هشت سال دفاع مقدس روحانیت، علاوه بر تشویق مردم به حضور در جبهه و پاسخ به مسائل شرعی مربوط به جبهه، برای تأثیر بر فرماندهان جنگ و تلطیف روحیه رزمندگان به صورت میدانی حضور می‌یافتند. البته روحانیون در جبهه تنها به کار تبلیغ اکتفا نمی‌کردند، بلکه برخی از آنان در قسمت طراحی عملیات، فرماندهی توپخانه، دیده‌بان رانندگی بلدوزر، نفربر و ضد زره، شرکت در واحد اطلاعات و واحد تخریب، هدایت بالگرد و خلبانی و جراحی پزشکی حضور داشتند. این حضور روحانیون در هشت سال دفاع مقدس در سال‌های بعد از جنگ در میان سطور کتاب‌ها بازتاب داشته است و همچنان نیز موضوع برخی از کتاب‌های  دفاع مقدسی است. کتاب «تیپ ۸۳» یکی از آن کتاب‌ها است که درباره خاطرات روحانی رزمنده به رشته تحریر در آمده است.

در واقع واحد ثبت خاطرات تیپ مستقل ۸۳ امام صادق (ع) پس از گردآوری خاطرات رزمنده در سال ۱۳۷۰ بخشی از این‌ها را در سه مجموعه جمع‌بندی،‌ تدوین و منتشر کرده است. نخستین مجموعه از این سلسله خاطرات «گلبرگ‌های خاطره» نام داشته که مرکز چاپ سپاه پاسداران در خرداد  ۱۳۷۰ آن را به چاپ رسانده است. دومین مجموعه با نام «تیپ ۸۳» و سومین مجموعه با نام «صدای ملائک» را نیز دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در زمستان همان سال، چاپ کرده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب همان سال کتاب «تیپ ۸۳» را مطالعه فرمودند و درباره آن نوشتند:

بسم الله الرحمن الرحیم

شرح خاطرات طلاب رزمنده جوان که ضمناً شرح گوشه‌هایی هر چند کوتاه از مجاهدات معصومانه آنان نیز هست، در این کتاب با قلمی و تقریری شیوا به نگارش آمده است. این شیوه‌ نو است که روایت از کسی و تقریر از کس دیگری باشد. این قلم اگر پخته‌تر شود بسی شیواتر خواهد شد. خیلی از خواندن این کتاب محظوظ شدم، چون روحانی در این کتاب درس دین و معرفت را در خطرناک‌ترین جاها می‌دهد و در آزمایش‌های دشوار زندگی با مردم شریک می‌گردد.

این طلبه‌های جوان و خوش روحیه‌اند که اگر مدارج تحصیل را طی کنند رهبران برجسته باب انقلاب و جمهوری اسلامی خواهند شد و روحانیون پرچمدار دین زندگی‌ساز. حوزه‌ علمیه بی‌شک از پرورش چنین طلاب و روحانیونی به خود می‌بالد و احساس رضایت از انجام وظیفه‌ تاریخی خود که همواره بحمدالله بدان موفق بوده است می‌کند. تصادف جالبی بود که توفیق مطالعه این کتاب در ایام ۱۵ شعبان و مابعد آنکه به‌ زیارت قم رفته بودم، دست داد.

ش
کد مطلب: 443465
مرجع : فارس