تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۶
 

سردار نائینی: خاطرات 560 فرمانده دفاع مقدس ثبت شده است

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:   سردار علی محمد نائینی، رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم رونمایی از کتاب «یحیی» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با بیان اینکه در آستانه ۴۰ سالگی فتح خرمشهر هستیم، گفت: بسیاری از ما فتح خرمشهر را در یک روز یعنی سوم خرداد خلاصه می‌کنیم، در حالی که عملیات بیت‌المقدس چهار مرحله داشت. وی با بیان اینکه سردار رحیم صفوی از طراحان اصلی عملیات بیت المقدس بودند، تصریح کرد: در این عملیات بیش از ۲۰ روز نبرد داشتیم که نتیجه آن فتح خرمشهر در سوم خرداد شد. در این عملیات فرماندهانی چون شهیدان احمد کاظمی، قاسم سلیمانی و صیاد شیرازی حضور داشتند.

نائینی با اشاره به اینکه حاج قاسم معتقد بود که فرماندهی در جنگ از جنس امامت است؛ گفت: رحیم صفوی از فرماندهانی بودند که به صورت تاکتیکی عمل می‌کردند. من شاهد بودم در عملیات‌های بدر، خیبر و سقوط فاو، رحیم صفوی در کنار مرتضی قربانی و شهید احمد کاظمی حضور داشت. وی با بیان اینکه مرکز  اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در حال جمع‌آوری روایتی معتبر از دوران دفاع مقدس است، افزود: ما در این مرکز از تحریف جلوگیری می‌کنیم و سعی داریم که منابع دست اول را استخراج کنیم. تاکنون ۵۶۰ پروژه تحقیقاتی داشته‌ایم و مستندات جنگ را از ۱۵۰ فرمانده شاخص و ۳۶۰ فرمانده گردان ضبط کردیم که کتاب یحیی اولین کتاب داستانی با استفاده از آثار تاریخ شفاهی است که به رمان تبدیل شد.

در ادامه مرتضی سرهنگی که به عنوان ناظر نگارش یحیی، اظهار داشت: همینگوی می‌گوید سخت‌ترین کار دنیا نوشتن درست است که منظور را به مخاطب ارائه دهیم. رزمنده‌ها بعد از جنگ تحمیلی دست به قلم شدن و شروع به نوشتن کردند. پس از آن هم اسیران وارد حوزه نویسندگی شدند. اسارت به خودی خود یک نوع جنگ است که فقط سلاح ندارد. البته گفتار و رفتارشان در آن شرایط سلاح به شمار می‌رفت. وی با بیان اینکه ما از کتاب یک انسان را می‌شنویم که صدای انسان هم همدلی به جز انسان ندارد، افزود: خاطرات جنگ نزدیک‌ترین روایت به جنگ است. ارزش ادبیات جنگ حفظ حریم است که تمام نویسندگان این عرصه باید به آن توجه داشته باشند.

ش
کد مطلب: 443466
مرجع : فارس