تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۰
 

دیپلماسی منطقه‌ای در بازارهای انرژی رونق گرفت

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  «جواد اوجی» وزیر نفت کشورمان با «الرومحی» وزیر انرژی و معادن عمان دیدار کرد و به گفت‌وگو پرداخت. در این دیدار در خصوص توسعه همکاری دو کشور در زمینه انرژی و پروژه‌های مشترک تبادل نظر شد. به گزارش ایرنا، هفته گذشته نیز وزیر نفت با برخی مقامات و مسوولان کشورهای همسایه در خصوص افزایش مبادلات و همچنین گسترش دیپلماسی انرژی به گفت‌وگو نشست.
 
روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه، وزیر نفت در دیدار با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان بر آمادگی شبکه گازی ایران برای آغاز سوآپ گاز از ترکمنستان و نیز افزایش صادرات گاز به این کشور تأکید کرد. وی گفت که مذاکرات برای سوآپ گاز از ترکمنستان به ارمنستان از خاک ایران آغاز شده است و به‌زودی با توجه به ظرفیت بالای شبکه خطوط لوله گازی کشور به نتایج خوبی در این زمینه دست خواهیم یافت.
 
همچنین روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه، وزیر نفت ایران میزبان معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان بود. وزیر نفت و معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان بر گسترش همکاری تهران و باکو در بخش انرژی تأکید کردند. افزایش مراجعه مقامات کشورهای همسایه به ایران در زمینه انرژی حاکی از آن است که ایران توانسته در دولت سیزدهم، اعتماد از دست رفته خود در دولت گذشته در بازار انرژی را بازیابی کند.
 
آغاز سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان که از زمستان سال گذشته از سر گرفته شد، یکی از مهم‌ترین نمادهای موفقیت دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم به شمار می‌رود.

ش
کد مطلب: 443495
مرجع : رجانیوز