تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۰
 

نامه رئیس کمیسیون عمران مجلس به سه وزیر دولت درباره مشکلات کامیونداران

Share/Save/Bookmark
 
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به سه وزیر دولت خواستار حل مشکل رانندگان خریدار کامیون‌های وارداتی شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به وزرای راه و شهرسازی، اقتصاد و صمت خواستار حل مشکل رانندگان خریدار کامیون های وارداتی شد.

متن نامه بدین شرح است:

سلام علیکم؛

با احترام؛ پیرو موارد پیشنهادی جهت تصریح در ترخیص و شماره‌گذاری خودروهای وارداتی طبق مصوبه هیأت محترم وزیران آیین‌نامه اجرایی بند 3 ماده 30 قانون احکام دائمی برنامه‌های  توسعه کشور در جهت نوسازی ناوگان فرسوده رانندگان اقدام به خرید خودروهای وارداتی با کارکرد سه ساله کرده‌اند و تمام هزینه‌ها را شخصاً و با ارز آزاد و بدون هیچ کمک دولتی اعم از خدمات پس از فروش، آلایندگی استانداردها و هزینه‌های گمرکی پرداخت نموده‌اند و از تخفیف 25 درصدی گمرکی نیز استفاده نکرده‌اند. لذا در تاریخ 1401.2.11 جلسه‌ای در کمیسیون عمران با حضور مسئولین دستگاه‌های مربوطه برگزار گردید و راهکارهایی در جهت کمک به چالش‌ها و موانع، مورد تصویب قرار گرفت:

1- با توجه به ماده 4 تبصره یک اسقاط از روند شماره‌گذاری کامیون‌های وارداتی سه سال کارکرد حذف شود و در صورت عدم حذف اسقاط، صندوقی در ستاد سوخت دایر شود که رانندگان با نرخ تعیین شده دولتی هزینه اسقاط را به صندوق واریز نمایند. ستاد سوخت با تدابیر دولتی و الزام به اسقاط کامیون‌های فرسوده گواهی اسقاط در اختیار متقاضیان فعال در حوزه حمل‌ونقل صادر نماید.

2- تعیین مهلت قانونی و تحویل کارت هوشمند یکساله به رانندگان فعال جاده‌ای با استعلام از سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای که در مهلت قانونی رانندگان گواهی اسقاط خود را تحویل سازمان راهداری نمایند با شرط غیر قابل فروش بودن کامیون به مدت دو سال و دریافت ضمانت‌نامه تغییر قانون هوای پاک نسبت به سن ناوگان‌های فرسوده و تفویض اختیار به وزارت راه جهت قطع خدمات از قبیل کارت هوشمند و کاهش سهمیه فرسوده، خروج ناوگان فرسوده دیزل و اسقاط آن از هر نوع بدون در نظر گرفتن تناژ به صورت دیزل به دیزل.

3- با  توجه به زمان‌بر بودن تصمیمات جدید جهت شرایط اسقاط، کارت هوشمند فعالیت یکساله جهت ناوگان‌های ترخیص شده در قبال دریافت ضمانـت‌نامه صادر گردد.

4- با قید فوریت خودروهایی که وارد شده‌اند و متعلق به رانندگان می‌باشند ترخیص و شماره‌گذاری گردد و شرایط حذف یا جایگزین اسقاط یا مهلت یکساله اعمال گردد.

ش
کد مطلب: 443539
مرجع : فارس