تاریخ انتشار : شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۶
 

غول‌های الکترومکانیکی مس سرچشمه که رقیب آمریکایی‌ها شد

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مهندسان یک شرکت ایرانی موفق شدند غول‌های الکترومکانیکی کارخانه مس سرچشمه را با کیفیتی بالا و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی برای اولین بار در کشور بومی‌سازی کنند.  موتورهای الکتریکی سنکرون، تجهیزات پیشرفته و غول پیکری هستند که می توان آن را قلب تپنده صنایع مس  کشوردانست، تجهیزی که تنها چند کشور محدود در دنیا از جمله آمریکا و کانادا دانش ساخت آن را دارند و بدون آن‌ها صنایع مس کشور دیگر نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.

 با تحریم‌ این غول‌های الکترومکانیکی توسط آمریکا کارخانه مس سرچشمه کرمان برای تعمیر و خرید سنکترون جدید با مشکل مواجهه شد. تا اینکه مهندس رستمی و تیم جوانش موتور سنکرون کارخانه را تعمیر و با اعتماد به نفسی که از تعمیر این دستگاه بزرگ به دست آورده بودند، تصمیم به تولید نمونه داخلی آن گرفتند و بالاخره بعد از ۲ سال تلاش موفق شدند برای نخستین بار در کشور صفر تا ۱۰۰ الکتروموتور سنکرون را بومی‌سازی کنند.

الکتروموتور غول پیکر سنکرون که توسط شرکت صنایع ماشینهای الکتریکی جوین(جمکو) تولید شده، ۴ هزار اسب بخار توان الکتریکی و ۳۴ قطب دارد و توانسته است از خروج ۸۰۰ هزار دلار ارز جلوگیری کند. از این الکتروموتورها برای به چرخش درآوردن آسیاب‌های غول پیکر و سنگ‌شکن‌های بزرگ معدنی استفاده می‌شود.

ش
کد مطلب: 443636
مرجع : فارس