تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۸
 

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه؛ دولت ماکرون در آستانه فلج شدن

Share/Save/Bookmark
دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه؛ دولت ماکرون در آستانه فلج شدن
 
فرانسوی‌ها در انتخابات حساس برای رئیس‌جمهور این کشور که می‌تواند به از دست رفتن اکثریت پارلمانی حزب وی و فلج شدن دولتش منتهی شود، پای صندوق‌های رای رفته‌اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: فرانسوی‌ها امروز یکشنبه (۱۹ ژوئن) در انتخابات پارلمانی حساس برای امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور میانه‌روی این کشور که هنوز دو ماه از انتخاب مجددش نگذشته پای صندوق‌های رای رفته‌اند.
این انتخابات که می‌تواند چهره سیاسی فرانسه را تغییر دهد، از ساعت هشت صبح به وقت محلی (نُه و نیم صبح به وقت تهران) آغاز شده و ساعت هشت بعد از ظهر (۲۱ و ۳۰ به وقت تهران) پایان می‌یابد. نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کنند که ائتلاف ماکرون بیشترین تعداد کرسی‌ها را به خود اختصاص خواهد داد، اما درباره کسب ۲۸۹ رای لازم برای داشتن اکثریت مطلق چندان خوشبین نیستند. به نظر می‌رسد کار ماکرون که در آوریل توانست راست افراطی را شکست دهد، این بار در برابر چپ رادیکال چالشی‌تر است. 
 
نبرد ماکرون در مقابل چپ‌ها
به طور سنتی، رای‌دهندگان فرانسوی پس از انتخاب رئیس‌جمهور از فرصت انتخابات پارلمانی که چند هفته بعد از آن برگزار می‌شود استفاده می‌کنند تا به رئیس‌جمهور جدید اکثریت پارلمانی برای پیشبرد برنامه‌اش را بدهند که این اتفاق در استثنایی نادر درباره «فرانسوا میتران» در سال ۱۹۸۸ رخ نداد.
حالا هم در فرانسه ظهور و موفقیت ائتلاف تازه‌ای از احزاب چپ، موقعیت امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و حزب او را برای حفظ اکثریت پارلمان به خطر انداخته است. دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه ۱۲ ژوئن (۲۱ خرداد) برگزار شد و امروز یکشنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) دور دوم و پایانی آن برگزار می‌شود.
با ابتکار «ژان-لوک ملانشون» رهبر حزب چپ افراطی «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در آوریل، آن‌ها با حزب سبز، سوسیالیست و حزب کمونیست ائتلاف Nupes مخفف «اتحادیه مردمی جدید زیست محیطی و اجتماعی» را تشکیل دادند. این ائتلاف به دنبال کسب اکثریت مطلق (۲۸۹ کرسی) و تعیین ملانشون به عنوان نخست‌وزیر است.
از طرف دیگر ائتلافی به نام Ensemble نیز به رهبری امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه تشکیل شده که حزب وی با عنوان «جمهوری به پیش» در این ائتلاف توانسته با احزاب سیاسی راست میانه متحد شود.
در کوران تورم فزاینده و افزایش هزینه‌های زندگی در فرانسه، ائتلاف ملانشون علاوه بر کاهش سن بازنشستگی، وعده داده که افزایش قیمت ۱۰۰ کالای ضروری را متوقف و یک میلیون شغل ایجاد کند. در دوران ریاست‌جمهوری ماکرون، ملانشون از منتقدان سیاست‌های او بوده و از اعتراضات «جلیقه زردها» به نابرابری اقتصادی حمایت کرده است. این مارکسیست سابق مدت‌هاست که می‌خواهد فرانسه از ناتو خارج شود، اما گفته که اکنون این اولویتش نیست. 
«الیزابت بورن» نخست‌وزیر ماکرون که اخیراً منصوب شده، سیاست‌های ملانشون را خطرناک و مخالف ارزش‌های فرانسه توصیف کرده است. 
ملانشون در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر فرانسه با فاصله‌ای اندک در جایگاه سوم ایستاد و ائتلافش چند روز پیش با کسب ۲۵.۶۶ درصد آرای مردمی در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه شانه به شانه با ائتلاف ماکرون که ۲۵.۷۵ آرا را کسب کرد، به رقابت پرداخت. 
طبق پیش‌بینی‌ها، اتحاد گسترده چپ-سبز ملانشون می‌تواند به بزرگترین گروه مخالف دولت تبدیل شود و محافظه‌کاران احتمالاً بیشترین نفوذ را خواهند یافت. نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهد که راست افراطی احتمالاً بزرگترین موفقیت پارلمانی خود را در دهه‌های اخیر کسب خواهد کرد. «مارین لوپن» رهبر راست افراطی به دنبال دستاوردهای مهم برای حزب «جبهه ملی» خود است که تنها هشت کرسی در پارلمان قبل داشت.
دستورکار ماکرون در خطر 
بدون اکثریت مطلق ۲۸۹ کرسی، ماکرون برای پیشبرد اصلاحات مهم خود مانند افزایش سن بازنشستگی، کاهش مالیات‌ها و اصلاح مزایا به حمایت سایر احزاب نیاز خواهد داشت. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در انتخابات امروز ائتلاف ماکرون ۲۵۵-۳۰۵ کرسی و ائتلاف ملانشون ۱۴۰-۲۰۰ کرسی را به دست خواهند آورد.

به تحلیل رویترز، اگر اردوگاه ماکرون به اکثریت مطلق دست پیدا نکند، دوره‌ای از عدم اطمینان ایجاد می‌شود که می‌تواند با میزانی از تقسیم قدرت در میان احزاب که در دهه‌های گذشته در فرانسه سابقه نداشته همراه یا منجر به فلج طولانی‌مدت و تکرار انتخابات پارلمانی در آینده شود.
طبق این تحلیل، گرچه ماکرون و متحدانش هنوز هم می‌توانند به اکثریت دست یابند، اما چپ احیا شده چالش سختی را برای رئیس‌جمهور فرانسه که متهم به کم کاری شده، در میانه تورم افسارگسیخته در این کشور به وجود آورده است. 
به گفته سیاستمداران فرانسوی، اگر ماکرون و متحدانش اکثریت مطلق را تنها با چند کرسی از دست بدهند، ممکن است وسوسه شوند که نمایندگانی از راست میانه یا محافظه‌کاران را شکار کنند. اما اگر با اختلاف بیشتری اکثریت را از دست بدهند، می‌توانند یا به دنبال اتحاد با محافظه‌کاران باشند یا یک دولت اقلیت را اداره کنند که باید قوانین را مورد به مورد با احزاب دیگر مذاکره کند. بنابراین، پس از پنج سال کنترل بلامنازع، ماکرون که به رویکرد از بالا به پایین به قدرت شناخته شده، باید مصالحه‌های بیشتری را انجام دهد.
به گزارش رویترز، هیچ یک از نظرسنجی‌ها نشان نداده که ائتلاف چپ تحت هدایت ژان-لوک ملانشون اکثریت حاکم را به دست آورد، سناریویی که می‌تواند دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو را در یک دوره بی‌ثباتی از همزیستی بین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر از گروه‌های سیاسی مختلف فرو برد.
 
کد مطلب: 444159