تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۰
 

پاسخ حزب‌الله لبنان به تلاش برای تشکیل «ناتوی خاورمیانه‌»

Share/Save/Bookmark
پاسخ حزب‌الله لبنان به تلاش برای تشکیل «ناتوی خاورمیانه‌»
 
معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان در واکنش به تلاش‌ها برای تشکیل «ناتوی خاورمیانه‌»، تهدیدهای آمریکا علیه محور مقاومت را توخالی دانست و قدرت محور مقاومت و آمادگی همیشگی آن را به دشمنان یادآوری کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان ظهر روز شنبه، ۲۵ ژوئیه، در کنفرانس ملی عربی اسلامی در لبنان  با اشاره به تلاش کشورهای عربی سازشکار با رژیم صهیونیستی برای ایجاد ائتلاف‌های نظامی با این رژیم گفت: «رویکرد کشورهایی که به عادی‌سازی روابط  [با رژیم صهیونیستی] روی آورده‌اند، ایجاد ائتلاف‌های نظامی با این رژیم اشغالگر است. اسرائیل معتقد است که با این تهدیدها، در محور مقاومت نگرانی ایجاد می‌کند اما من می‌گویم که این تهدیدها توخالی است. با این وجود ما  آمادگی کامل داریم و در مانور بزرگ در آماده‌باش کامل بودیم و هر روز آماده هستیم. امروز نیز در قوی‌ترین مراحل خود با متحدانمان در فلسطین و محور مقاومت به سر می‌بریم».

یادآوری قدرت و آمادگی مقاومت 
به نوشته «المیادین»، وی افزود: ما و متحدانمان به قدرت و آمادگی نظامی خود می‌بالیم و به این امر یادآوری می‌کنیم تا مردم ما اطمینان یابند و بدانند که پشت رهبری قدرتمند ایستاده‌اند که آماده دفاع از آن‌ها است و جامعه اسرائیل نیز بداند که پشت یک رهبری ضعیف ایستاده است. دیدیم که چگونه لبنان با ارتش، مردم و مقاومت خود سرزمین خود را آزاد کرد و مقاومت چگونه با تجاوزات "تموز" (تیرماه) روبرو شد و پیروز شد و همچنین دیدیم که چگونه مقاومت فلسطین در نبرد سیف القدس مسیر جدیدی در تاریخ درگیری با اشغالگر ایجاد کرد.
معاون دبیرکل حزب‌الله در ادامه بر اقتدار و تلاش محور مقاومت و حمایت بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین و متحد کردن کشورها در زیر این پرچم تاکید کرد و گفت که این امر به معنای آن است که پیروزی در پیش است.
شیخ قاسم تصریح کرد: آمریکا می داند برای خدمت به رژیم صهیونیستی همه چیز را تحت تسخیر در می‌آورد. ما نیز به عنوان نیروی مقاومت برای حفظ حاکمیت و کرامت میهن خود تلاش می‌کنیم تا زمانی که مردم و مقاومت در یک خط واحد برای رویارویی حرکت کنند.
وی افزود: آمریکا از هیچ راهی برای شکست حزب الله در لبنان فروگذار نکرد، اما آن‌ها شکست خوردند، مانند جنگ ۲۰۰۶، هدف این بود که حزب الله را از بین ببرند اما ما پیروز شدیم و آن‌ها، تکفیری‌ها را از طریق سوریه فرستادند تا امارت ایجاد کنند. اما آن‌ها نیز شکست خوردند..ما برای تشکیل یک دولت ملی تلاش خواهیم کرد و تمام تلاش خود را برای تکمیل پرونده‌‌های مربوط به لبنانی‌ها به کار خواهیم بست و در این مسیر دست طلب یاری خود را به سوی همه دراز خواهیم کرد.
تمرکز غرب بر ضربه‌زدن به آرمان فلسطین 
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد که هدف همه سیاست‌های غرب، تداوم اشغال و ضربه زدن به آرمان فلسطین است. دشمن به عنوان مقدمه‌ای برای تسلط بر اقیانوس تا خلیج فارس، از فلسطین آغاز کرده و  به دنبال تسلط بر کل منطقه است. این ساده لوحی است که دشمن را مشکل فلسطین بدانیم، زیرا اسرائیل مشکل ملت و هر انسان شرافتمندی است. تنها راه حل مقابله با اسرائیل، مقاومت است و هر راه حل دیگری اتلاف وقت است. تداوم وجود غاصب در منطقه ما، مبتنی بر ایجاد جنگ است. همه تهدیدهای "اسرائیلی" توخالی است و ما به دیدن این تهدیدها بسنده می‌کنیم. این تهدیدها به منزله‌ بمب‌هایی صوتی برای اطمینان بخشی به جبهه داخلی [صهیونیست‌ها] است. 
وی تصریح کرد: «این خنده‌دار است که که آمریکا "ناتوی خاورمیانه" را اعلام کند که شامل کشورهای عربی است که مدیریت اجرایی آن‌ها در دست اسرائیل است و این اتحاد آن‌ها را رسوا کرد».
معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان یادآور شد که حافظ اصلی آرمان فلسطین، مردم و مقاومت آن است و اگر برخی از کشوره‌های و مسلمان این آرمان را رها کنند، فلسطین نمی‌تواند زانو بزند یا تسلیم شود، زیرا مردمش تصمیم گرفته‌اند که در میدان بمانند.
وی افزود: هیچ گزینه سیاسی تحت حمایت غرب انتخاب درستی نبود، بلکه بخشی از حمایت از اشغالگری متجاوز و توسعه‌طلب بود، منحصر به فلسطین نبود.  کشورهایی با [رژیم صهیونیستی] عادی‌سازی کردند، در وهله نخست به خودشان آسیب می رسانند، همانطور که به مردم خود و به فلسطین و ملت آن آسیب می زنند».
ماجرای طرح مجدد ایده تشکیل ناتوی منطقه‌ای در خاورمیانه
«عبدالله دوم» شاه اردن، پنجشنبه پیش از امکان تشکیل یک ائتلاف نظامی در غرب آسیا همانند پیمان ناتو گفت و تاکید کرد که باید چشم‌انداز چنین ائتلافی به شدت واضح باشد.
وی در مصاحبه با شبکه آمریکایی «CNBC»، تصریح کرد که از تشکیل یک ائتلاف نظامی مشابه ناتو در منطقه غرب آسیا حمایت خواهد کرد، مشروط بر این‌که «این کار با [همراهی] کشورهای هم‌فکر انجام شود. اردن به طور فعال با ناتو همکاری می‌کند و خود را شریک این ائتلاف می‌داند؛ ده‌ها سال است که اردن شانه به شانه نیروهای ناتو جنگیده می‌جنگد».
عبدالله دوم افزود: «مایلم کشورهای بیشتری در منطقه در این ائتلاف مشارکت کنند و من یکی از اولین افرادی خواهم بود که از ایجاد ناتو در خاورمیانه حمایت خواهد کرد».
این اظهارنظرها در حالی از سوی عبدالله دوم مطرح می‌شود که سال‌هاست طرح «ناتوی عربی» توسط سران کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و امارات عربی متحده تبلیغ می‌شود؛ طرحی که اجرای آن در زمان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز از سوی کاخ‌سفید حمایت می‌شد.
به اعتقاد تحلیلگران و ناظران سیاسی، تشکیل ناتوی عربی یک طرح آمریکایی -صهیونیستی با هدف مقابله با آن‌چه که نفوذ ایران در منطقه خوانده می‌شود و نیز تضعیف قدرت محور مقاومت از چندین دهه پیش طرح شده و هربار به بهانه‌ای بار دیگر از سوی مقامات صهیونیست مطرح می‌شود. اما موانع تشکیل ناتوی عربی - اسرائیل هرگز برطرف نشده و به همین دلیل از آن به عنوان یک رویای غیرقابل تعبیر یاد می‌شود.
این در حالی است که به نظر می‌رسد طرح مجدد این موضوع، با حمایت آمریکا باشد زیرا به اعلام رسانه‌های غربی و عربی، قرار است در جریان سفر قریب‌الوقوع «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی، اجلاسی با حضور شاه سعودی، سران عضو شورای همکاری خلیج فارس و سران  چند کشور عربی از جمله مصر، اردن و عراق برگزار شود.
در چنین فضایی، رسانه‌های رژیم صهیونیستی و برخی منابع آگاه از تشکیل یک مجمع امنیتی رسمی میان تل‌آویو و ریاض خبر می‌دهند. «گیلی کوهن» خبرنگار و تحلیلگر شبکه «کان» اسرائیلی درباره این سفر بایدن به منطقه می‌گوید: «تماس‌ها و هماهنگی‌های موفقی برای تشکیل یک مجمع امنیتی رسمی بین اسرائیل و عربستان سعودی و همچنین تعدادی از کشورهای عربی وجود دارد تا [این مجمع] روی موضوع دفاع منطقه‌ای در خلیج فارس کار کند».
 
کد مطلب: 444371