تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹
 

قدرت پهپادی ایران چگونه به ایجاد امنیت در منطقه کمک می‌کند؟

Share/Save/Bookmark
 
یکی از مقامات آمریکایی اخیرا اذعان کرده که پهپادهای ایران خطرناک بوده و کارآمدی خود را ثابت کرده‌اند، اکنون این سوال مطرح است که این قدرت پهپادی که دشمنان را به هراس انداخته، چگونه به ایجاد امنیت در منطقه کمک می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: قدرت پهپادی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طی سال های اخیر رشد چشمگیر و ویژه‌ای داشته است. به نحوی که دشمنان کشورمان حیرت زده شده و تلاش دارند اینگونه القا کنند که این پیشرفت پهپادی نوعی تهدید برای منطقه است. این در صورتی است که مقامات کشورمان بارها اعلام کرده‌اند که هیچ‌گاه آغازگر هیچ جنگی نخواهند بود.
با این حال اما طی روزهای قبل اظهار نظرهای قابل توجهی از سوی فرماندهان و مقامات نظامی آمریکایی درباره قدرت پهپادی ایران در منطقه غرب آسیا مطرح شده که جالب توجه است.
آلکسوس گرینکویچ فرمانده نیروی هوایی سازمان تروریستی سنتکام طی اظهاراتی در این باره گفته است: «جت‌های جنگی آمریکا هنوز در آسمان‌های خاورمیانه از برتری برخوردارند اما ایران تاکتیک‌هایی مختص خودش را در پیش گرفته و به خاطر پهپادهایش گام‌های بزرگی رو به جلو برداشته است.»
به گفته این مقام سازمان تروریستی سنتکام، اگر یک دشمن بتواند هر کاری که بخواهد انجام بدهد و ما نتوانیم جلوی آن را بگیریم آن‌ها از برتری هوایی موضعی برخوردارند.
تد دویچ، نماینده کنگره آمریکا نیز در اظهاراتی گفته است: پهپادهای ایران خطرناک بوده و کارآمدی خود را ثابت کرده‌اند.
این اظهارات در حالی مطرح شده که پیش از این نیز ژنرال کِنِت مَک‌کِنزی فرمانده سابق سازمان تروریستی سنتکام در جلسه استماع کنگره گفته بود: « استفاده گسترده ایران از پهپادهای کوچک و متوسط برای عملیات‌های شناسایی و هجومی بدین معناست که برای اولین بار از زمان جنگ شبه‌جزیره کره [اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی] بدون برتری کامل هوایی، عملیات انجام می‌دهیم.»
* آیا توان پهپادی ایران تهدیدی برای منطقه است؟
دشمنان در حالی ادعای خطرناک بودن توان پهپادی ایران برای کشورهای منطقه (غرب آسیا) را مطرح می کنند که نه تنها قدرت پهپادی بلکه سایر قوای دفاعی ایران همواره در خدمت ایجاد صلح در منطقه بوده‌اند. مهم‌ترین کارکرد پهپادهای ایران برای ایجاد صلح در منطقه را باید در یک دهه اخیر به ویژه در مقابل با داعش دانست.
در یکی از این موارد، ۷ فروند از پهپادهای رزمی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۹ مهر ۱۳۹۷ در عملیات ضربت محرم مواضع تروریست‌های تکفیری در سوریه را بمباران کردند و یا در اقدامی دیگر، پهپادهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۲ شهریور ۱۳۹۶ کاروان تروریست های داعش را منطقه مرزی عراق و سوریه هدف قرار داده بودند. 
باید به این نکته توجه کرد که دو مورد از عملیات های پهپادی ایران علیه تروریست ها در منطقه غرب آسیا تنها بخش کوچکی از توان پهپادی کشورمان است که در این منطقه صلح‌آفرین است. البته پرندگان بدون سرنشین ایرانی همواره به عنوان چشمان بیدار و تیزبین منطقه را رصد و پایش کرده و در صورت وجود کوچک‌ترین تهدیدی آن را به مواضع دفاعی اطلاع می‌دهند.
این نکته نیز شایان توجه است که ایران علاوه بر پیشرفت‌های پهپادی توانسته در حوزه مقابله با پهپادهای دشمن نیز نقش موثری ایفا کند. به طوری که هنگام تجاوز پهپاد گلوبال هاوک به کشورمان پس از چند بار اخطار به این پهپاد متجاوز آن را با سامانه ایرانی سوم خرداد سرنگون کرد. 
* توسعه قدرت پهپادی ایران از نمایاندن پایگاه زیرزمینی 313 تا رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از اواسط جنگ تحمیلی تا به امروز همواره سعی داشتند تا قدرت پهپادی کشورمان را رشد و توسعه بدهند. اما، جدیدترین دستاوردهای پهپادی کشورمان پایگاه راهبردی پهپادی 313 ارتش و اولین ناودسته پهپادبر نیروی دریایی ارتش هستند. توانمندی‌هایی که اولین‌بار رونمایی شدند و هدف آن اخطار به دشمنان است که اگر کوچک‌ترین خطایی انجام بدهند با مشت قدرتمند ایران در غرب آسیا مواجه می‌شوند. البته با اضافه‌شدن ناوگان دریایی پهپادی به ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار است مشت نیروهای مسلح در دریا نیز قدرتمندتر شده و در صورت خطای دشمنان آن‌ها را غافلگیر کند.
باید گفت که رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها رعب‌آور بود. چرا که رونمایی از آن همزمان با سفر بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه انجام شد و طبق گفته کارشناسان و خبرگزاری‌های بین‌المللی پیام مهمی به او بود. پیامی که شاید اکنون در زمان رونمایی آن، توسط آن‌ها دریافت نشده باشد، اما، حتما با تفکر درباره این دستاورد نظامی درس خوبی برایشان داشته است.
رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر ارتش درس مهمی برای صهیونیست‌ها دارد. چرا که این نیرو به هنگام دریانوردی‌های بین‌المللی خود که از مسیر کانال سوئز می گذرد از کنار مرزهای دریایی رژیم اشغالگر قدس عبور می کند. نکته جالب اینجاست که دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش همان فرمانده‌ای است که سال 91 هنگام عبور از کنار صهیونیست ها پاسخ تندی به آن ها داده بود. 
 او این مکالمه را چنین روایت می‌کند: «من فرمانده ناوگروه بودم با حضور ناوشکن نقدی و ناو پشتیبانی خارک. می دانید که کانال سوئز نزدیک رژیم صهیونیستی  قرار دارد و در زمان عبور ما از منطقه سوئز برای این ها نگرانی ایجاد شده بود، صهیونیست ها سعی داشتند به طریقی با ما ارتباط رادیویی برقرار کنند. این مهم است که سلامی کنند و علیکی از ما بشنوند و تبلیغات کنند که شناور ایرانی به ما جواب داد. در عرصه دریا همین که همدیگر را صدا می زنیم و جواب می دهیم این معنی دارد و یک نوع شناسایی به حساب می آید. آن جا ایستگاه های کنترلی رژیم صهیونیستی سعی در این ارتباط داشتند و چند بار گفتند جواب بده که من فقط یک بار از واژه ای استفاده کردم که دیپلماتیک نبود اما لایق آن ها بود و گفتم «shut up» (به معنی خفه شو یا ساکت شو)،  البته همین یک کلمه هم برای آن ها زیاد بود. ضمن این که ما آمادگی پاسخ قاطع داشتیم یعنی اگر هر حرکتی انجام می دادند پاسخ جدی می دادیم و آن ها هم خودشان به خوبی از توان ما اطلاع داشتند.
دریادار ایرانی همچنین با ذکر خاطره‌ای از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی می‌گوید: یک خاطره خوش من هم این بود که وقتی از آن سفر برگشتیم محضر رهبر انقلاب رسیدیم و ایشان وقتی من را مورد لطف قرار دادند اولین سوالی که کردند این بود که آقای ایرانی آن دریای توفانی را چطور تحمل کردید؟ چون ما عین این 8 روزی که مسیر را می رفتیم توفان خیلی شدید بود و حتی نمی‌توانستیم نماز جماعت بخوانیم. شرایط بسیار سختی بود و تحمل همین توفان توسط ما برای رژیم صهیونیستی ترسناک بود که می دیدند ما با این توان دریانوردی می کنیم.
 * وقتی صهیونیست‌ها خطر را بیخ گوش خود حس می‌کنند
رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر نیروی دریایی ارتش در حالی رخ می دهد که چندی است که رژیم صهیونیستی مشغول عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه خلیج فارس تا علاوه بر ابعاد مختلف روابط دوجانبه از نظر نظامی نیز در منطقه حضور پیدا کند. به همین دلیل، مقامات صهیونیستی همانند گذشته در حال ایجاد رعب و وحشت علیه ایران در فضای جامعه جهانی هستند.
«بنی گانتز» وزیر دفاع رژیم صهیونیستی سه‌شنبه ۱۴ تیر سال جاری با انتشار تصاویر ماهواره‌ای در جریان میزگرد سالانه اقتصادی در یونان مدعی شد چهار کشتی نظامی ایرانی در دریای سرخ حضور دارند.
وی مدعی شد: «ایران در حال توسعه عملیات‌های تهاجمی خود در منطقه به طور کلی و در عرصه دریایی به طور خاص بوده و ایران به طور غیرمعمول در حال گشت‌زنی در دریای سرخ با کشتی‌های نظامی خود است».
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی همچنین اضافه کرد: « در تصاویر ماهواره‌ای که من اینجا نشان می‌دهم شما می‌توانید چهار کشتی نظامی ایرانی در دریای سرخ را ببینید. حضور نیرو‌های نظامی ایران در دریای سرخ طی ماه‌های اخیر، موضوعی بسیار مهم در یک دهه گذشته به شمار می‌آید. این تهدیدی مستقیم برای تجارت، انرژی و اقتصاد جهانی به شمار می‌آید».
مهم‌ترین پیام رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر نیروی دریایی ارتش برای صهیونیست‌ها این است که اگر بخواهند کوچک‌ترین اقدامی علیه کشورمان به ویژه در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس انجام بدهند، نه تنها توان شناوری نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه بلکه پهپادهای این دو نیرو نیز آماده وارد کردن ضربت مهلک بر پیکره آنان هستند. 
* توان پهپادی محور مقاومت آخرین میخ را بر تابوت صهیونیست‌ها می‌زند
علاوه بر توان جمهوری اسلامی ایران به عنوان رکن اصلی محور مقاومت، سایر کشورهای این محور همچون لبنان، یمن، عراق، سوریه و فلسطین نیز آماده اند تا با استفاده از قدرت پهپادی خود درس مهمی را به صهیونیست‌ها بدهند. چرا که این کشورها علاوه بر تجهیز به تسلیحات و تجهیزات مهمی همچون انواع موشک‌ها و خمپاره‌اندازها توانسته‌اند به پهپادهای مختلفی مجهز شده و عملیات‌های مهمی را نیز انجام بدهند. 
حال اگر همه یا بخشی از توان نظامی محور مقاومت به طور خاص در حوزه پهپادی علیه حضور صهیونیست‌ها در منطقه به خط شوند می‌توانند آخرین میخ را بر تابوت صهیونیست‌ها وارد کنند. این در حالی که است صهیونیست‌ها نه تنها در رهگیری بلکه در انهدام پهپادهای حزب‌الله لبنان ناتوان هستند و نتوانستند کاری از پیش ببرند. 
در نهایت اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند قدرت پهپادی ایران نه تنها تهدیدی برای منطقه نیست بلکه سبب ایجاد امنیت خواهد شد و همانطور که در جریان نابودی داعش ایران توانست کمک بسیار بزرگی به مردم کشورهای منطقه کند، هرچه قدرت پهپادی کشورمان افزایش یابد تروریست ها کمتر جرات می کنند به این منطقه نزدیک شوند.
 
کد مطلب: 444781