تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۷
 

تغییر توازن قوا در منطقه با خط و نشان حزب الله در شرق مدیترانه/ قدرت جدیدی که خواب را از چشمان صهیونیست‌ها ربوده

Share/Save/Bookmark
تغییر توازن قوا در منطقه با خط و نشان حزب الله در شرق مدیترانه/ قدرت جدیدی که خواب را از چشمان صهیونیست‌ها ربوده
 
صهیونیست ها تا چندی قبل بر روی بازداندگی در برابر قدرت موشکی حزب الله متمرکز شده بودند اما حالا با چالش بزرگتری مواجه شده اند که خواب را از چشمان آنان ربوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در ماه های گذشته تنش میان رژیم صهیونیستی و دولت لبنان بر سر تعیین مرزهای دریایی و استفاده از منابع انرژی در شرق مدیترانه افزایش یافت و با ورود کشتی حفاری به محدوده آب های لبنان شرایط پیچیده تر شد؛ میدان های گازی و نفتی در محور غرب فلسطین اشغالی واقع شده اند و با حریم لبنان و قبرس هم مرز هستند.مذاکرات غیرمستقیم بر سر مرزها و منابع دریایی نه تنها به نتیجه ای نرسیده، راه را برای تجاوزگری صهیونیست ها باز کرده تا جایی که دامنه اشغالگری آنان به میدان نفتی «کاریش» که لبنان مرز دریایی خود می داند نزدیک شده است.
همه این اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی و همچنین فشار برخی سران رژیم های عربی بر دولت لبنان برای کوتاه آمدن از حق خود و امتیاز دادن به طرف مقابل (با هدف گروگان نگه داشتن لبنان و حفظ گزینه فشار اقتصادی علیه بیروت) باعث شد این بار حزب الله برای دفاع از منافع ملی وارد شود و هشدارهای خود را عملی کند.
حزب الله لبنان (گروه شهید مهدی یاغی و شهید جمیل اسکاف) هشدار به صهیونیست ها را با پرواز سه پهپاد شناسایی بر فراز شرق دریای مدیترانه و میدان نفتی «کاریش» که صهیونیست ها مدعی هستند جزء محدوده دریایی آنان است عملی کرد.
صهیونیست ها تصور نمی‌کردند با این پاسخ مواجه شوند و با سراسیمگی این سه پهپاد را شناسایی و منهدم کردند اما سردرگمی ناشی از این اقدام قاطع حزب الله در اردوگاه فرماندهان آنان همچنان حاکم است.
سردرگمی صهیونیست‌ها چند روز پس از قدرت نمایی حزب الله نمایان تر شده و در یک دو راهی ماندند که به واکنش معنادار حزب الله پاسخ دهند یا در لاک دفاعی فرو روند و این ضعف بزرگ را جبران کنند.
رصدهای میدانی چند روز پس از خط و نشان کشیدن حزب الله در دریا نشان می دهد صهیونیست ها برآورد دقیقی از توان پهپادی جبهه مقاومت در لبنان ندارند و به این نتیجه رسیده اند اگر واکنشی نشان دهند مشخص نیست چه عواقبی در انتظار آنان خواهد بود و گزینه دفاع را انتخاب کرده اند.
به بیان دقیق تر صهیونیست ها تا مدتی قبل بر روی بازدارندگی و پاسخ به چند مولفه اصلی قدرت حزب الله از جمله موشکی متمرکز بودند اما حالا با چالش بزرگتری (توان پهپادی) روبه رو شده اند و در گیجی مطلق هستند چرا که اطلاعاتی از این توان ندارند و همین مسئله آنان را به شدت آشفته کرده است.
صهیونیست‌ها در ماه های اخیر با تکیه بر توان رسانه ای که در اختیار دارند برای جبهه مقاومت رجزهای زیادی خواندند اما در میدان نبرد شمشیر را غلاف کرده اند چرا که خوب می دانند اگر خطایی کنند با واکنش بی سابقه ای مواجه می شوند.
گفتن از توان پهپادی جبهه مقاومت در لبنان نیاز به گذشت زمان دارد اما در مجموع پرواز این سه پرنده معمولی و ساده حاوی پیام واضح به صهیونیست ها بود که اگر قصد تجاوز به حریم اقتصادی لبنان در شرق دریای مدیترانه را داشته باشند با واکنش غیر منتظره روبه رو می‌شوند و حزب الله بر سر منافع ملی لبنان با کسی شوخی ندارد.
حزب الله با این اقدام قابل تامل هشدار داد اگر سهم خواهی در محدوده اقتصادی لبنان دنبال شود صهیونیست ها باید منتظر ناامن شدن حریم اقتصادی تحت اشغال خود در شرق دریای مدیترانه باشند.
بدون شک ناامن کردن محدوده تحت اشغال رژیم صهیونیستی در شرق مدیترانه و متوقف کردن فعالیت شرکت های داخلی و خارجی در میدان‌های نفتی و گازی با پهپادهای انتحاری یکی از گزینه های محتمل است و این همان توانی است که صهیونیست‌ها را عصبانی و در موضع دفاعی قرار داده است.
از سویی دیگر باید توجه داشت این هشدار عملی حزب الله برای دولت لبنان یک برگ برنده محسوب می شود تا در مذاکرات غیر مستقیم دست بالا را بگیرد و جلوی زیاده خواهی صهیونیست ها در مناطق شمالی و شرقی میدان گازی و نفتی «کاریش» بگیرد.
لبنان با بحران اقتصادی کم سابقه ای دست و پنجه نرم می کند و استفاده از میدان های نفتی و گازی در شرق دریای مدیترانه می تواند مردم را از وضعیت وخیم فعلی خارج و نجات دهد و این کشور را که به دلیل مشکلات اقتصادی گروگان برخی از رژیم های مرتجع عرب منطقه شده آزاد کند.
 
کد مطلب: 445045