تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۶
 

از پروژه پهپادی حزب‌الله چه می‌دانیم؟

Share/Save/Bookmark
از پروژه پهپادی حزب‌الله چه می‌دانیم؟
 
پس از تهدیدات حزب الله و سیدحسن نصرالله درباره احتمال رفتن به جنگ سوم با دشمن صهیونیستی در صورت تداوم تجاوزات این رژیم به مرزهای دریایی لبنان، بعد از موشک‌های دقیق این بار پهپادهای مقاومت بلای جان صهیونیست‌ها شده‌اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:بعد از اینکه حزب‌الله مستقیما برای دفاع از ثروت‌های نفتی و گازی لبنان در منطقه دریایی مورد مناقشه با فلسطین اشغالی وارد عمل شده و صهیونیست‌ها را در صورت تجاوز به این منابع تهدید به گزینه نظامی کرد، بسیاری از ناظران و تحلیلگران منطقه و حتی خود محافل و کارشناسان صهیونیست شروع به ارزیابی این موضوع کردند که اگر مقاومت لبنان مجبور شود گزینه نظامی خود را علیه مواضع اسرائیل فعال کند چه اتفاقی خواهد افتاد و علاوه بر موشک‌های دقیق حزب‌الله که صهیونیست‌ها از آن وحشت دارند، پهپادهای این حزب چه نقشی در روند جدید درگیری‌های خواهند داشت.
در پاسخ به این سوال باید گفت مقاومت لبنان در صورتی که مجبور به فعال کردن زرادخانه نظامی خود شود چندین گزینه در اختیار دارد؛ به طوری که در جنگ احتمالی جدید توپ در زمین رژیم صهیونیستی خواهد بود و در وهله نخست اسرائیلی‌ها باید شاهد غرق شدن سکوی گازی خود در میدان کاریش باشند. به طور کلی آنچه که تاکنون در چارچوب نبرد دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی آشکار شده بیانگر موارد زیر است:
- به گفته سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان مقاومت این کشور موشک‌های دقیقی در اختیار دارد که می‌توانند هر هدفی را در دریا یا زمین در سراسر فلسطین اشغالی مورد اصابت قرار دهند.
-در کلیپ اخیر مقاومت که مربوط به تصاویر مواضع حساس رژیم صهیونیستی در امتداد سواحل فلسطین اشغالی بود یک سامانه موشکی پیشرفته زمین به دریا مشاهده شد  که حامل پیام‌های هشدارآمیز برای صهیونیست‌هاست.
-رسانه‌ها و محافل صهیونیستی اخیرا به طرز قابل توجهی در تحلیل‌های خود بر قدرت یگان و تجهیزات دریایی حزب‌الله متمرکز شده‌اند. وبسایت عبری زبان والا اخیرا در این زمینه گزارش داد غواصان حزب الله لبنان در سال 2016 یک عملیات دریایی برای بررسی فناوری دریایی ارتش اسرائیل انجام دادند. مرکز تحقیقاتی «آلما» رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد یگان دریایی حزب‌الله متشکل از صدها تکاور زبده و ماهر است و زیردریایی‌هایی دارد که می‌تواند جنگنده‌ها را انتقال دهد و غواصان یگان دریایی حزب‌الله برای شنا در مسافت‌های طولانی آموزش دیده‌اند.
-ماه گذشته 3 پهپاد شناسایی حزب‌الله بر فراز میدان کاریش به پرواز درآمدند و سید حسن نصرالله در گفتگوی چند هفته قبل خود با المیادین فاش کرد، مقاومت عمدا پهپادهای درجه دوم خود را به مواضع دشمن می‌فرستد و درواقع هدف حزب‌الله از این اقدام ایجاد یک فضای جنگی در اطراف سکوهای گازی رژیم صهیونیستی است. مهم تر از همه دبیر کل حزب‌الله چند ماه قبل علنا اعلام کرد که مقاومت در زمینه پهپادها به مرحله بسیار پیشرفته‌ای رسیده است.
سید حسن نصرالله همچنین اخیرا اعلام کرد که ما برای مواجهه با هرسناریویی آمادگی کامل داریم و همه چیز به واکنش اسرائیل به عملیات‌های حزب‌الله بستگی دارد. درواقع ممکن است در صورت وقوع درگیری با ارتش رژیم صهیونیستی ما به سمت یک جنگ منطقه‌ای برویم؛ به این معنا که اگر مهلت تعیین شده توسط مقاومت برای رژیم صهیونیستی در پرونده مناقشه مرزی تمام شود و پیشرفتی در این پرونده مشاهده نگردد، اسرائیلی‌ها باید منتظر دریافت اولین ضربه از جانب مقاومت باشند. اما این ضربه چگونه و با چه سلاحی خواهد بود؟ این همان چیزی است که صهیونیست‌ها سعی در پیش‌بینی آن دارند.
اولین ضربه حزب‌الله به صهیونیست‌ها در صورت وقوع درگیری نظامی
بدیهی است که انتخاب هدف در ابتدا مرتبط به شرایط جنگ است اما قطعا حزب‌الله از سلاح‌هایی استفاده خواهد کرد که در جنگ جولای 2006 رونمایی نشده بودند. باید به این نکته اشاره کنیم که هنوز اطلاعات کاملی درباره زرادخانه سلاح‌های مقاومت لبنان وجود ندارد اما نکته روشن اینجاست که در جنگ آینده قطعا موشک‌های دقیق حزب‌الله بلای جان صهیونیست‌ها می‌شوند. با این وجود خطر پهپادهای مقاومت لبنان برای اسرائیل نیز بسیار جدی بوده و خود صهیونیست‌ها بارها درباره آن هشدار داده‌اند. از نظر تئوری حزب‌الله قادر است مواضع داخلی بسیار دقیقی را در فلسطین اشغالی مورد هدف قرار دهد و این مسئله به دلیل وسعت و توانمندی‌های نظامی حزب‌الله است.
در این بین صحبت‌های اسرائیلی‌ها درباره خطر پهپادهای مقاومت در چارچوب هدف قرار دادن تاسیسات گازی در سواحل فلسطین اشغالی مسئله جدیدی نیست و چنین اظهاراتی از سال 2013 تاکنون و با علنی شدن توسعه پروژه پهپادهای حزب‌الله بارها مطرح شده است. در آوریل 2013 یک پهپاد حزب‌الله موفق به نفوذ در ده‌ها کیلومتری غرب حیفا در فلسطین اشغالی شد؛ اتفاقی که محافل اسرائیلی از آن به عنوان هشداری مبنی بر هدف قرار گرفتن سکوهای اکتشاف گازاسرائیل یاد می‌کردند.
لبنان , حزب‌ الله لبنان ,
اما نکته‌ای که شاید صهیونیست‌ها از آن غافل شده باشند این است که خطر پهپادهای حزب‌الله تنها به سکوهای گازی اسرائیل محدود نمی‌شود ؛ بلکه این خطر شامل یک رویارویی کامل با صهیونیست‌ها بوده وهیچ یک از مواضع اسرائیل را در امان نخواهد گذاشت.
این کاری است که پهپادهای حزب‌الله می‌توانند انجام دهند و در سال‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در مورد خطرات پهپادها و اثربخشی آن‌ها مطرح شده است. کارشناسان نظامی معتقدند که استفاده از پهپادها می‌تواند ماهیت نبرد را تغییر دهد. صهیونیست‌ها تاثیر پهپادها در جنگ یمن و هدف قراردادن تاسیسات حساس عربستان سعودی توسط انصارالله را مشاهده کرده و آن را با قدرت پهپادی بالای حزب‌الله لبنان مقایسه می‌کنند.
از پروژه پهپادی حزب‌الله چه می‌دانیم؟
این پهپادها در ابتدا برای مأموریت‌های شناسایی هوایی طراحی شده بودند، اما امروزه با توسعه فناوری‌ها و پیوند آنها با هوش مصنوعی وارد عصر جدیدی شده‌اند و می‌توانند دقیق و نابودکننده باشند. به عنوان مثال این پهپادها می‌توانند اهداف حساسی مانند رادارهای متصل به سامانه‌های دفاعی را مورد اصابت قرار دهند و آنها را فلج کنند. حتی مهم نیست که نیمی از این پهپادها به هدف مورد نظر اصابت نکنند بلکه حتی اصابت نصف این پهپادها به هدف نیز نتایج مطلوب را محقق می‌سازد.
 در اینجا ما می‌توانیم سناریوی جنگی شدیدی را تصور کنیم که در آن پهپادها برای فلج کردن تشکیلات پدافند هوایی اسرائیل مامور شده‌اند. در این بین اگر پهپادها به شکل دسته جمعی به سمت اهداف مورد نظر حرکت کنند رهگیری آنها بسیار دشوار خواهد بود و اختلال گسترده‌ای در سامانه‌های پدافند هوایی رژیم صهیونیستی به وجود می‌آید و اگر در موج اول، سامانه پدافند هوایی اسرائیل کارایی خود را از دست بدهد، ناگزیر امواج بعدی پهپادهای حزب‌الله موفقیت بیشتری خواهند داشت.
پهپادهای حزب‌الله از نظر دقت، سرعت، مدت پرواز، برد و وزن مواد منفجره‌ای که می توانند حمل کنند، علاوه بر ارائه تکنیک‌های راداری و هوش مصنوعی به طور مداوم در حال توسعه هستند و در زمینه جنگ الکترونیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی تاثیر قاطع پهپادها در جنگ‌ها دیگر تعجب‌آور نیست و یکی از ابزارهای تعیین کننده در نیروی هوایی هر طرفی به شمار می‌رود.
همانطور که اشاره شد اگر حزب‌الله به شکل جمعی از پهپادهای خود در رویارویی آینده با دشمن استفاده کند خطرات آن برای صهیونیست‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود. این خطر زمانی افزایش می‌یابد که حزب‌الله هم‌زمان اقدام به شلیک موشک‌های دقیق به عمق فلسطین اشغالی کرده و سامانه‌های پدافند هوایی دشمن را کاملا سردرگم کند.
قدرت پهپادی حزب‌الله
همانطور که گفتیم حزب‌الله هرگز اطلاعات دقیقی از توانمندی نظامی خود ارائه نداده و سالهاست که صهیونیست‌ها بیش از خود حزب‌الله به بررسی و تحلیل پروژه توسعه پهپادهای مقاومت لبنان پرداخته‌اند.
در 16 فوریه گذشته بود که سید حسن نصرالله طی سخنرانی خود در مراسم یادبود فرماندهان شهید مقاومت برای نخستین بار از پروژه پهپادی حزب‌الله رونمایی کرد و تنها چند ساعت بعد از این سخنرانی بود که پهپاد «حسان» با نفوذ به آسمان فلسطین اشغالی بعد از یک پرواز 40 دقیقه‌ای و انجام ماموریت شناسایی خود بدون اینکه صهیونیست‌ها بتوانند آن را رهگیری کنند به آشیانه برگشت.
لبنان , حزب‌ الله لبنان ,
علاوه بر آن سید حسن نصرالله در گفتگوی اخیر خود با المیادین تاکید کرد، حتی با وجود اینکه در عملیات پهپادی ماه گذشته در میدان کاریش، حزب‌الله از پهپادهای درجه دوم خود استفاده کرده بود دشمن صهیونیستی نتوانست پهپاد سوم را رهگیری کند. نکته مهم در سخنان سید حسن نصرالله در این زمینه، آن بود که تاکید کرد طی سال‌های گذشته پهپادهای ما ده‌ها بار به فلسطین اشغالی رفته و سالم برگشته‌اند. همچنین توسعه فنی این پهپادها به آنها اجازه می‌دهد که از مقابل دید رادارها محو شوند.
با وجود اینکه مسئله پروژه پهپادی حزب‌الله طی چند سال گذشته به شکل جدی مطرح شده اما این پروژه توانمندی خود را از سال 2004 به نمایش گذاشته است.
-در نوامبر 2004 حزب‌الله یک پهپاد خود را از جنوب لبنان به فراز شهرک نهاریا در فلسطین اشغالی فرستاد که بعد از پرواز 20 دقیقه‌ای در این منطقه به آشیانه خود برگشت.
-در آوریل 2005 حزب‌الله پهپاد مرصاد 1 را در آسمان فلسطین اشغالی به پرواز درآورد و این پهپاد بعد از انجام پروازی 18 دقیقه‌ای و بدون اینکه رژیم صهیونیستی بتواند به فناوری‌های آن پی ببرد، به سلامت به لبنان برگشت.
- در اکتبر 2012 رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ضربه جدیدی از مقاومت لبنان دریافت کرده است اعلام کرد، یک پهپاد متعلق به حزب‌الله بدون اینکه رهگیری شود به نزدیکی منطقه «دیمونا» رسیده است. سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله اعلام کرد که یگان «ایوب» مقاومت لبنان عمق چندصدکیلومتری فلسطین اشغالی تا دیمونا را هدف حمله پهپادی قرار داده است.
بعد از آن در سال 2012 در جریان بحران سوریه و عملیات مقاومت برای نابودی تروریسم،  حزب‌الله یک مانور میدانی با حضور پهپادها انجام داد و صهیونیست‌ها تمرکز خود را معطوف به آشنایی با تاکتیک‌های حزب‌الله در زمینه عملیات‌های پهپادی کرده بودند.
ارزیابی‌ها و هراس صهیونیست‌ها از توان پهپادی حزب‌الله
گفتیم که اطلاعات دقیق درباره توان نظامی حزب‌الله چه در زمینه پهپادها و چه موشک‌های دقیق هرگز فاش نشده، اما تلاش صهیونیست‌ها برای کسب اطلاعات در این زمینه همچنان ادامه دارد. مرکز تحقیقاتی آلما رژیم صهیونیستی در گزارشی با اشاره به خطرات پهپادهای حزب‌الله برای اسرائیل اعلام کرد که حزب‌الله در سال 2013 تنها صدها پهپاد در اختیار داشت و امروز تعداد آنها را به 2 هزار فروند رسانده و همچنان در تلاش برای توسعه فناوری و افزایش شمار این پهپادهاست.  نویسندگان این گزارش تاکید کردند که انتظار می‌رود حزب‌الله در جنگ بعدی از این پهپادهای خود برای هدف قرار دادن مواضع راهبردی اسرائیل استفاده کند.
روزنامه عبری زبان اسرائیل هیوم نیز به نقل از «بن تسیون» از فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی نوشت، فرضیه ما این است که در رویارویی بعدی، حزب‌الله تمام موشک‌های بالستیک، موشک‌های بالدار و پهپادهای خود را پرتاب خواهد کرد.هواپیماهای "اف-16" اسرائیل سه تهدید مرکزی حزب‌الله را با سرعت‌های متعدد شبیه‌سازی کرده‌اند و تهدید پهپادها بسیار متنوع است.
قابل توجه است که اشغالگران بعد از ناتوانی در مقابله با تهدید موشک‌های دقیق و پهپادهای حزب‌الله دست به دامن جامعه بین‌المللی شده‌اند. مارس گذشته «گلعاد اردان» سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل از «آنتونیو گوترش» دبیر کل این سازمان خواست تا به «تحولات نگران‌کننده‌ای که صلح و امنیت اسرائیل و لبنان» را تهدید می‌کند، توجه کند. منظور وی از این جمله، پیشرفت پروژه موشک‌های دقیق و پهپادها بود که کابوس اسرائیل هستند.
لبنان , حزب‌ الله لبنان ,
روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی با عنوان اینکه پهپادهای حزب‌الله جزء 5 تهدید اول برای اسرائیل هستند اعلام کرد، از آنجایی که این پهپادها کوچک بوده و در ارتفاع کمی پرواز می‌کنند رهگیری آنها دشوار است. در همین زمینه، یونی بن مناخیم، نویسنده و تحلیلگر سایت عبری نیوز 1 می‌گوید که هماهنگی و دقت بالای محور مقاومت در عملیاتی کردن این سلاح تهاجمی جدید، آن را به سلاحی بسیار خطرناک در خاورمیانه تبدیل کرده است و نمونه آنها را در جنگ یمن و عربستان دیدیم.
سناریو جهنمی برای اسرائیل
هیچ کشوری حتی  ایالات متحده در حال حاضر قادر به پیاده سازی سیستم دفاع هوایی کنترل شده در برابر هواپیماهای بدون سرنشین نیست. همچنین سامانه‌های دفاعی اسرائیل نیز عمدتا برای رهگیری موشک‌ها طراحی شده‌اند که البته در این زمینه نیز با نواقص زیاد مواجه هستند. وبسایت «اسرائیل دیفنس» که متخصص در امور نظامی است در ژانویه 2021 با انتشار مقاله‌ای اعلام کرد که طرح پرواز پهپادها و نوع و اندازه آنها در تشخیص و توانایی رادارها برای انجام عملیات رهگیری تاثیر می‌گذارد. باید به یاد داشته باشیم که هر موشک هوا به هوا برای مقابله با پهپاد طراحی نشده است، بنابراین حتی تسلیحات پیشرفته  نیروی هوایی اسرائیل از نظر تنوع و کمیت محدود است.
در این گزارش آمده است، نقش فناوری پهپادها این است که در مرحله اول توانایی سامانه‌های پدافند هوایی  را از بین ببرد و سپس بمب افکن‌ها را تا حد امکان نابود کند تا بار هوایی ایجاد شود.
 بر اساس این گزارش پهپادهای مقاومت همچنین نقش موثری در کاهش اعتماد شهرک‌نشینان صهیونیست به ارتش اسرائیل دارند؛ زیرا به راحتی می‌توانند در آسمان مناطق مختلف فلسطین اشغالی نفوذ کنند و با هدف قرار دادن تاسیسات حیاتی صهیونیست‌ها تلفات جانی و مادی فراوانی به آنها وارد آوردند. به همین دلیل است که اسرائیلی‌ها حتی از صحبت درباره جنگ سوم با حزب‌الله نیز هراس دارند.
به طور کلی توانمندی‌های یگان هوایی حزب الله مسئله‌ای تثبیت شده بوده و رژیم صهیونیستی نیز به این موضوع اعتراف دارد؛ به طوری که رسانه‌ها و محافل این رژیم همواره در تلاش برای کسب اطلاعات و انتشار گزارش‌هایی از توانمندی‌های یگان هوایی حزب‌الله هستند. در حالی که عمده توجه صهیونیست‌ها در ابتدا معطوف به توانمندی‌های موشکی حزب الله بود اکنون پهپادهای مقاومت لبنان نیز دغدغه جدیدی برای رژیم اشغالگر به وجود آورده‌اند.
کد مطلب: 445357