تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۶
 

به جای تفکیک وزارت صمت، وزیر قوی انتخاب کنیم

Share/Save/Bookmark
به جای تفکیک وزارت صمت، وزیر قوی انتخاب کنیم
 
برخی نمایندگان مجلس با غیر مفید دانستن تفکیک وزارت صمت از طرح مجدد آن انتقاد و تاکید کردند: به جای تفکیک وزارت صمت، باید وزیر قوی انتخاب کنیم که بتواند این وزارتخانه را مدیریت کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:با توجه به وضعیت بازار این روزها زمزمه تشکیل وزارت بازرگانی شنیده می‌شود و برخی از مسئولین اجرایی و نمایندگان مجلس در سخنان خود به آن اشاره می‎کنند. تشکیل این وزارتخانه موافقان و مخالفان خود را دارد که برای همین منظور گفت‌وگویی با چند نماینده مجلس پیراموان این موضوع داشتیم؛
در این رابطه مصطفی میرسلیم عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه وزارت صمت ایراد ساختاری ندا رد گفت: تشکیل وزارت بازرگانی کار مفیدی نیست.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه تشکیل وزارت بازرگانی از نظر عملیاتی مشکلات جدی دارد که باید حل و فصل شود گفت:  تفکیک وزارت صمت کار درستی نیست، چرا که چندین بار در مجلس شورای اسلامی لوایح و پیشنهاداتی برای این موضوع آمده بود، اما مورد تأیید قرار نگرفت.
وی افزود: به جای تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی بهتر است فردی تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر عهده گیرد که بتواند به شایستگی به همه زمینه‌ها و بخش‌های این وزارتخانه که به شدت به یکدیگر وابسته هستند، رسیدگی کند.
میر سلیم با بیان اینکه باید فردی توانمند و متخصص وزارت صمت را مدیریت کند، گفت: وزارت صمت از لحاظ ساختاری هیچ مشکل و ایرادی ندارد، اما از نظر عملیاتی مشکلات جدی دارد که باید حل و فصل شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: افرادی که در وزارتخانه صمت به ویژه در رأس آن مشغول به کار هستند، باید افرادی باشند که اشراف لازم را بر این وزارتخانه داشته باشند و بتوانند این وزارتخانه عریض و طویل را به خوبی مدیریت کنند.
همچنین در این رابطه احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با این تفکیک گفت: معتقدم این کار هیچ سودی ندارد و بی‌نتیجه است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره این تفکیک افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت قبلاً جدا بود که مشکلاتی داشت و تجارب گذشته ما را به این نتیجه رساند که این وزارتخانه را ادغام کنیم. نباید مجدداً به سمت تفکیک این وزارتخانه برویم.
وی متذکر شد: زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ادغام شد، محاسن و معایب این کار را در نظر گرفتند و بعد این اقدام انجام شد و ضرورتی ندارد که مجدداً به عقب بازگردیم.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس به دفعات مختلف با تفکیک وزارت صمت مخالفت کرده است. در دولت روحانی هم این موضوع بی نتیجه ماند و عجیب است که دولت سیزدهم نیز مجدداً به دنبال این کار است.
علیرضابیگی ادامه داد: باید یک گزارش جامع و منسجم ارائه شود که نشان دهد این ادغام‌ها و تفکیک‌ها تا چه حد مؤثر بوده است. نتایج و دستاوردهای این اقدامات باید به ما ارائه و مشخص شود که آیا در ادغام‌ها و تفکیک‌های گذشته به اهداف خود رسیدیم یا خیر.
وی با بیان اینکه هزینه زیادی صرف شده است تا وزارت صنعت، معدن و تجارت ادغام شود و درست نیست که دوباره هزینه‌های دیگری برای تفکیک صرف شود، تاکید کرد: بنده با تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی مخالفم چرا که معتقدم این کار هیچ سودی ندارد و بی‌نتیجه است.
حدادی: وزارات صمت باید یکپارچه باشد / ‏با ایجاد وزارت بازرگانی فرصت‌سوزی نکنیم
عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوارها در مجلس گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید یکپارچه باشد و تفکیک وزارت صمت فرصت سوزی است و زمان زیادی را از دولت می‌گیرد.
همپنین علی حدادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم درباره تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی، اظهار داشت: بنده مخالف این موضوع هستم.
نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چند سال پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا بود و آن شیوه ایرادات جدی داشت و نباید مجدداً به آن شرایط بازگردیم.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوارها در مجلس تصریح کرد: امروز ما باید در راستای کوچک سازی دولت و تصمیماتی حرکت کنیم که قابلیت اجرا داشته باشد و بعد از چند وقت با شکست مواجه شود.
حدادی تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید یکپارچه باشد، به عبارت دقیق‌تر بخش تولید، توزیع و صادرات کشور باید یکپارچه و همسو باشند تا شاهد عدم هماهنگی این بخش‌ها با یکدیگر نباشیم.
وی اظهار داشت: تفکیک وزارت صمت فرصت سوزی است و زمان زیادی را از دولت می‌گیرد و از سوی دیگر بی نتیجه خواهد بود. بر این اساس بهتر است که به سمت این کار نرویم.
کد مطلب: 445398