تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۲
 

حزب‌الله: آمریکا و اروپا مانع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان می‌شوند

Share/Save/Bookmark
حزب‌الله: آمریکا و اروپا مانع بازگشت آوارگان سوری به کشورشان می‌شوند
 
مسئول پرونده آوارگان در حزب‌الله با اشاره به اینکه این جنبش همواره آماده همکاری با دولت لبنان جهت بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان است، اعلام کرد، آمریکا و اروپا در این مسیر مانع تراشی می‌کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«عصام شرف‌الدین» وزیر مهاجرت و امور پناهندگان در دولت پیشبرد امور لبنان اعلام کرد که سفر او به دمشق برای گفتگو با مقامات سوری جهت حل پرونده آوارگان مثبت و رضایت بخش بوده و مذاکرات خوبی با «حسین مخلوف» وزیر اداره محلی و محیط زیست و همچنین «محمد رحمون» وزیر کشور سوریه انجام داده است.
عصام شرف‌آلدین در گفتگو با پایگاه خبری العهد اظهار داشت که با طرف سوری درباره بازگشت آوارگان به تفاهم کامل رسیدیم و فضای دیدارها بسیار مثبت بود. همین مسئله ما را تشویق می‌کند که به عنوان یک طرف رسمی پرونده آوارگان را پیگیری کنیم و دیر یا زود بازگشت آنها به کشورشان اتفاق می‌افتد. البته باید جنبه‌های سیاسی و انسانی تلاش‌های لبنان برای بازگشت امن و شرافتمندانه آوارگان سوری به کشور و خانه خودشان از هم جدا شود.
این وزیر لبنانی با اشاره به توانایی لبنانی‌ها در اتخاذ موضع واحد در خصوص بازگشت آوارگان سوری به کشورشان به دور از مسائل سیاسی و فشارهای بین‌المللی اعلام کرد، متاسفانه برخی در داخل کشور تحت تاثیر یک سری فشارهای خارجی برای جلوگیری از بازگشت آوارگان قرار دارند اما ما یک پروژه بزرگ برای بازگشت آوارگان داریم.
عصام شرف‌الدین با اشاره به اهمیت عفو عمومی صادر شده از جانب ریاست جمهوری سوریه از همه گروه‌ها و طرف‌های معارض یا کسانی که به هر دلیلی از کشور خود خارج شده بودند خواست تا به سوریه برگردند.
وی درباره  بازه زمانی بازگشت سوری‌های مستقر در لبنان به کشورشان اظهار داشت، 11 سال از آغاز بحران سوریه می‌گذرد و هیچ کس انتظار ندارد که همه یک شبه به کشور خودشان برگردند. ما در اولین فرصت ابتکار خود را اجرایی می‌کنیم و من سفرهای مکرری به دمشق خواهم داشت.
مانع‌تراشی آمریکا و اروپا در روند بازگشت آوارگان سوری
از طرف دیگر «نوار الساحلی» مسئول پرونده آوارگان در حزب‌الله طی گفتگو با العهد درباره طرح بازگشت آوارگان سوری به کشورشان اعلام کرد، ابتدای این روند خوب بود و همکاری مثبتی از جانب طرف سوری وجود دارد و مسئولان سوریه از بازگشت فرزندان این کشور به وطنشان به گرمی استقبال می‌کنند و آمادگی کامل برای پذیرش آنها را دارند. در این میان اتفاق خوبی که افتاد این بود که وزیر مهاجرت لبنان با  اختیارات شورای وزیران به دمشق سفر کرده و می‌خواهیم که دیدارها با طرف سوری در سطح بالا انجام بگیرد و به حد دیدار روسای جمهور دو کشور برسد.
وی تصریح کرد، لبنان و سوریه تصمیم خود را برای اجرای طرح بازگشت آوارگان سوری گرفته‌اند اما در این میان یک مانع بین‌المللی بزرگ از جانب آمریکا و برخی کشورهای اروپایی وجود دارد و این مسئله به منافع لبنان که مجبور است بار حضور بیش از یک و نیم میلیون آواره را تحمل کند، آسیب زیادی وارد می‌آورد. به ویژه در شرایطی که لبنان از یک بحران خفقان‌آور اقتصادی رنج می‌برد.
این مسئول لبنانی ادامه داد، طبیعتا اجرای طرح بازگشت آوارگان در شرایطی که غرب اقدام به مانع تراشی کرده دشوار خواهد بود و ما در اینجا از دولت لبنان می‌خواهیم تا با کشورهای غربی و آمریکایی‌ها ارتباط برقرار کرده و در زمینه پرونده آوارگان آنها را تحت فشار قرار دهند. دولت باید شرایط سخت اقتصادی را درک و تصمیمات متناسب با آن اتخاذ کند.
نوار الساحلی گفت که بین دولت لبنان و کمیساری پناهندگان در سازمان ملل درباره بازگشت آوارگان به کشورشان اختلاف نظر وجود دارد و این کمیساریا اصرار بر ماندن آوارگان سوری در لبنان و عدم بازگشت آنها به کشور خودشان دارد.  این درحالی است که «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه از بازگشت شهروندان سوری به این کشور استقبال و ضمن صدور فرمان عفو اعلام کرده که اکثر مناطق سوریه امن بوده و آماده استقبال از پناهجویانی که به کشور خودشان برمی‌گردند، هستند.
وی همچنین تاکید کرد که سازمان ملل به سوری‌ها کمک می‌کند تا در لبنان بمانند و حتی آنها را تهدید می‌کند که در صورت بازگشت به کشورشان کمک‌های مالی خود را قطع خواهد کرد.
این مسئول لبنانی در پایان گفت، ما در حزب‌الله زمانی که رسیدگی به پرونده آوارگان با تعلل زیادی مواجه شده بود وظیفه خود را انجام دادیم  و مانند یک نیروی کمکی هستیم که هر زمان دولت بخواهد طرح بازگشت آوارگان را اجرایی کند به آن کمک خواهیم کرد اما تا زمانی که دولت اقدامی نکند ما نیز نمی‌توانیم ابتکاری ارائه دهیم.
حسین مخلوف، وزیر محیط زیست سوریه دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با عصام شرف الدین اعلام کرد که بین طرف‌های سوری و لبنانی در مورد بازگشت همه آوارگان اتفاق نظر وجود دارد. ضمن اینکه نه تنها 15 هزار آواره در هر ماه به سوریه برمی‌گردند بلکه دولت این کشور احکام عفوی صادر کرده که شامل همه سوری‌ها می‌شود و علاوه بر آن تسهیلات متعددی در مناطق مرزی جهت ارائه خدمات به پناهجویانی که قصد بازگشت به کشور را دارند ارائه شده است که خدمات حمل‌ونقل، امداد، کمک‌های بشردوستانه، پزشکی، آموزشی ، اقامتی امن و راحت و ... از جمله این خدمات است.
اخیرا منابع دولتی لبنان فاش کردند که علاوه بر موانع خارجی و سنگ‌اندازی طرف‌های بین‌المللی در روند بازگشت آوارگان سوری، چالش‌های داخلی نیز در این زمینه وجود دارد. شواهد نشان می‌دهد که نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان قصد دارد از سیاست سازمان ملل در جلوگیری از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان تبعیت کند.
اما منابع لبنانی اعلام کردند که استقبال آشکار دمشق از بازگشت شهروندان آواره خود، درها را به روی مانورهای  سیاسی در بیروت بست و صداهایی را که مانعی برای بازگشت امن آوارگان می‌شدند، مهار کرد.
علیرغم مشکلات و چالش‌های سوریه به ویژه با محاصره خفقان‌آوری که غرب و آمریکا به آن تحمیل کرده، دولت دمشق تلاش کرده است تا قوانین و احکام ریاست جمهوری را برای تسهیل مسیر بازگشت آوارگان سوری از همه کشورها وضع کند. دولت سوریه تسهیلات زیادی برای سوری‌های خارج از کشور ارائه کرده تا شرایط امنیتی و شخصی آنها را حل و فصل کند، از جمله اعطای معافیت‌های متعدد و امکان بازگشت به کار، لغو حکم توقیف اموال آنها و تصمیمات دیگر برای تسهیل بازگشت این پناهجویان.
بر اساس داده‌های سازمان ملل متحد، بیش از 850 هزار پناهجوی سوری در لبنان اقامت دارند، اما دولت لبنان این رقم را حدود 1.5 میلیون نفر اعلام کرده است.
کد مطلب: 445399