تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶
 

صورت‌ مالی 165 شرکت دولتی منتشر می‌شود

Share/Save/Bookmark
صورت‌ مالی 165 شرکت دولتی منتشر می‌شود
 
معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه 83.2 درصد مجموع مانده سپرده‌های بانکی در قالب تسهیلات به مردم پرداخت شده است، گفت:‌ در 2 ماه اول امسال 377 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شد که نسبت به پارسال 38 درصد رشد دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:سیدعباس حسینی، معاون امور بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی امروز در نشست خبری در محل این وزارتخانه اظهار کرد: سه سیاست شفافیت، عدالت و حمایت از تولید در مورد بانک‌ها دنبال می‌شود.
وی افزود: رقم کل نقدینگی کشور در پایان خرداد از 5 هزار و 100 هزار میلیارد تومان‌گذشت که الان این رقم از 5 هزار و 200 هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است.
به گفته وی، کل سپرده شبکه بانکی در پایان خردادماه امسال 5 هزار و 800 هزار میلیارد تومان بود که از این رقم 5 هزار هزار میلیارد تومان سپرده ریالی و بقیه سپرده ارزی بوده است.
وی ادامه داد: همچنین 4400 هزار میلیارد تومان مانده تسهیلات جاری و غیرجاری تا پایان خردادماه داشتیم که اگر سپرده قانونی را از آن کم کنیم، 83.2 درصد از مانده سپرده بانکی در قالب تسهیلات به مردم پرداخت شده است.
وی در مورد مانده تسهیلات غیرجاری (تسهیلات معوق) گفت: از 4400 هزار میلیارد تومان 361 هزار میلیارد تومان مانده تسهیلات غیرجاری است؛ یعنی نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات بانکی حدود 8.1 درصد است.
معاون وزیر اقتصاد همچنین گفت:‌از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی 5 درصد برای بخش کشاورزی، 33 درصد بخش صنعت، 5 درصد برای مسکن و ساختمان، 10 درصد برای بازرگانی و 37 درصد برای خدمات پرداخت شده است، البته سال گذشته در اسفند‌ تا 53 درصد تسهیلات به بخش خدمات اختصاص یافته است. همچنین 11 درصد تسهیلات به خانوارهای کشور پرداخت شده است.
حسینی این را هم گفت:‌ در دو ماه اول امسال 377 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شد که در مدت مشابه سال قبل این رقم 274 هزار میلیارد تومان بوده که امسال با 38 درصد رشد همراه شده است. 
حسینی در مورد مانده تسهیلات قرض‌الحسنه بانک ها گفت: در پایان اردیبهشت ماه 318 هزار میلیارد تومان مانده سپرده قرض‌الحسنه بوده که 105 درصد آن که در بانک‌ها سپرده‌گذاری شده است به صورت قرض‌الحسنه پرداخت شده است.
صورت‌های مالی 165 شرکت دولتی در هفته دولت منتشر می‌شود
حسینی افزود:‌برای صورت‌های مالی سال 98 تعداد 298 شرکت دولتی و برای سال مالی 99 تعداد 321 شرکت دولتی صورت‌های مالی خود را از طریق سامانه کدال به صورت عمومی اطلاع‌رسانی کردند و امسال در هفته دولت صورت‌های مالی 165 شرکت از طریق کدال اطلاع‌رسانی عمومی می‌شود.
وی همچنین گفت: بانک‌ها در هفته دولت میز خدمت به مدت دو هفته برگزار می‌کنند و پاسخگوی سوالات و خواسته‌های مردم خواهند بود.
حسینی این را هم گفت:‌مجموع حق بیمه دریافتی شرکت‌های 34‌گانه بیمه در ایران سال گذشته به 115 هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به تولید ناخالص داخلی کشور 1.87 درصد است البته ضریب نفوذ نسبت به سال قبل کاهش یافته اما رتبه منطقه‌ای ایران در ضریب نفوذ رشد پیدا کرده است.
وی گفت: ضریب نفوذ بیمه باید به 7 درصد برسد و ضریب نفوذ در سال قبل 2.17 درصد بوده که در سال 1400 به 1.86 درصد کاهش یافته است.
معاون بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: مجموع خسارت‌های پرداختی توسط شرکت‌های بیمه در سال گذشته 65 همت بوده که نسبت به سال قبل از 50 درصد افزایش برخوردار شده نسبت خسارت و حق بیمه دریافتی 56.4 درصد بوده است.
حسینی در مورد بیمه زندگی به عنوان یک شاخص مهم در صنعت بیمه گفت: مجموع پرتفوی بیمه زندگی 18.5 هزار میلیارد تومان بود در حالی که سال قبل این رقم 12.5 همت بوده یعنی 45 درصد رشد کرده، سهم بیمه زندگی از پرتفوی بیمه 16 درصد و سهم کل بیمه از تولید ناخالص داخلی 1.87 درصد شده است که باید این رقم به 7 درصد برسد.
وی همچنین در مورد پوشش بیمه‌ای سفر اربعین گفت:‌نرخ حق بیمه دریافتی از زائران اربعین مانند سال‌های قبل 18500 تومان است در حالی که پوشش خدمات بیمه‌ای دو برابر شده و اگر بخواهیم نرخ واقعی دریافت شود بین 50 تا 60 هزار تومان به ازای هر نفر خواهد بود.
معاون بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت:‌برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی بر اساس بند «د» تبصره 18 قانون بودجه از محل واگذاری سهام و سهم‌الشرکه دولت که از طریق خصوصی‌سازی انجام می‌شود امسال 35 همت برای کفایت سرمایه بانک‌های دولتی اختصاص می‌یابد.
وی همچنین گفت:‌ از سود کسر شده از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران 100 درصد صرف افزایش سرمایه شده و سرمایه این بانک از 2500 میلیارد تومان به 5 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
حسینی در مورد واگذاری اموال مازاد بانک‌ها گفت:‌برنامه تحولی جدی در پیش است قرار است پالایشگاه شازند اراک از سوی بانک ملی و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی واگذار شود.
*12 پیشنهاد برای رفع ناترازی بانک‌ها ارائه شد
وی همچنین گفت:‌12 پیشنهاد برای رفع ناترازی بانک‌ها ارائه شده است همچنین برای وصول مطالبات بانک‌ها از دولت برنامه مفصلی تدوین شده است.
وی در مورد اینکه کل مطالبات بانک‌ها از دولت چقدر است، گفت:‌طبق صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و مورد تأیید سازمان حسابرسی کل کشور تا پایان سال 98، 150 همت مطالبات بانک‌ها از شبکه بانکی بوده که برنامه داریم به تدریج این مطالبات از دولت وصول شود.
وی گفت:‌سقف تسهیلات پرداختی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای افراد حقیقی و حقوقی از 50 میلیون تومان به 100 میلیون تومان و برای حقوقی از 100 میلیون به 500 میلیون تومان افزایش یافته است.
حسینی همچنین گفت:‌ به مناسبت هفته دولت تمام کسانی که متقاضی وام ازدواج بوده‌اند و پرونده آنها تا 29 مرداد ماه تکمیل شده باشد در هفته دولت وام ازدواج آنها پرداخت می‌شود.
وی همچنین با اشاره به جلسه مدیران شبکه بانکی با رئیس‌جمهور در اواخر دی ماه سال گذشته گفت: طی دستور رئیس‌جمهور مبنی بر آسان شدن پرداخت تسهیلات خرد تا 15 مرداد امسال 594 هزار و 877 نفر تسهیلات خرد به میزان مجموع 21 همت از شبکه بانکی تا سقف 200 میلیون تومان برای هر نفر دریافت کرده‌اند.
تسهیلات بدون ضامن پرداخت می شود
وی گفت:‌ مطابق سخنان رئیس‌جمهور قرار شد پرداخت تسهیلات خرد کم کم از روش تسهیلات در قبال ضامن به تسهیلات در قبال اعتبارسنجی تبدیل شود و تسهیلات بدون ضامن در این راستا پرداخت می‌شود. در دو ماه پایانی سال گذشته 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات خرد با میانگین مبلغ 35 میلیون تومان به افراد پرداخت شده است.
معاون بیمه و بانک وزارت امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت:‌ از ابتدای تصویب وام ازدواج در سال 87 تا کنون 13 میلیون و 750 هزار نفر وام ازدواج به مبلغ کل 258 هزار میلیارد تومان دریافت کرده‌اند در سال گذشته 924 هزار نفر وام ازدواج جمعا به مبلغ 80 هزار میلیارد تومان گرفته و امسال تا کنون 373 هزار و 917 نفر مجموعا به مبلغ 51 همت وام ازدواج از شبکه بانکی دریافت کرده‌اند.
وی در مورد وام قرض‌الحسنه فرزندآوری گفت: 273 هزار و 418 نفر وام فرزندآوری جمعا به مبلغ 11 هزار میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.
حسینی در مورد فروش اموال مازاد بانک‌ها گفت:‌ بر اساس تکلیف قانون در نیمه دوم سال گذشته 3 هزار و 300 میلیارد تومان سهام و 3400 میلیارد تومان اموال دولت واگذار شد جمعا  6700 میلیارد تومان واگذاری صورت گرفته همچنین در کل سال گذشته با احتساب اقدامات دولت قبل 7300 میلیارد تومان واگذاری صورت گرفته و در یکسال عملکرد دولت کنونی تا امروز 8200 میلیارد تومان واگذاری‌های دولتی انجام شده است.
وی همچنین با بیان اینکه صندوق بیمه حوادث ساختمان و حوادث طبیعی در اواخر دولت قبل مصوب شد گفت:‌ این صندوق تا کنون با سرپرست اداره می‌شد و هنوز عملیاتی نشده بود در دولت کنونی این امکان فراهم شد و مدیریی برای این صندوق محسوب شده و ساختار این صندوق در هفته دولت ابلاغ می‌شود.
کد مطلب: 445590