تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۱
 

نیروی هوایی عراق یک رادار پیشرفته از فرانسه تحویل گرفت

Share/Save/Bookmark
نیروی هوایی عراق یک رادار پیشرفته از فرانسه تحویل گرفت
 
نیروی هوایی عراق ضمن تحویل اولین رادار GM400 از یک شرکت فرانسوی، از عملیاتی شدن آن‌ خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: نیروی هوایی عراق روز جمعه  اقدام به عملیاتی کردن اولین رادار فرانسوی GM۴۰۰ که از شرکت فرانسوی «تالس» تحویل گرفته است، کرد.
به نوشته وبگاه دیفنس عربیا، نیروی هوایی عراق برای خرید چهار رادار از شرکت «تالس» قرارداد امضاء کرده و این رادارها به مرور قرار است وارد عراق شده و عملیاتی شوند.
 رادار GM۴۰۰ یک رادار AESA (آرایه فازی) سه بعدی پیش اخطار EW است و در باند S فعالیت می‌کند. همچنین این رادار بردی معادل ۵۰۰ کیلومتر داشته و قادر به کشف انواع موشک‌های بالستیک، کروز و انواع هواپیماها، جنگنده‌ها و پهپادها است.
طبق این گزارش، رادار GM۴۰۰  یک بمب افکن و یا یک جنگنده را از برد ۴۵۰ کیلومتری و یک موشک کروز را از برد ۲۵۰ کیلومتری رهگیری می‌کند و همچنین از توان اسکن تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین برخوردار است.
 رادار GM۴۰۰ این قابلیت را دارد که گروه بزرگی از اهداف را به طور همزمان ره‌گیری کند. برای راه‌اندازی دستی آن یک خدمه چهار نفره نیاز است و از سوی دیگر قابلیت راه اندازی از دور را نیز دارد.


 
عراق و فرانسه قراردادهای متعددی در حوزه نظامی امضاء کرده‌اند. در این راستا در فوریه گذشته سرلشکر «قاسم آل محمدی» فرمانده نیروی زمینی عراق از قصد این کشور برای خرید سامانه‌های توپخانه‌ عالی با دقت بالا و همچنین سامانه‌های تسلیحاتی مجهز به دید شب از فرانسه خبر داده بود.
نیروی هوایی عراق نیز به نوبه خود به دنبال جنگنده رافال فرانسوی است. «محمدرضا الحیدر»، رئیس کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق، در سپتامبر ۲۰۲۱ فاش کرد که عراق و پاریس قراردادی را برای این نوع جنگنده امضا کرده‌اند.
 
کد مطلب: 446710