تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۹
 
پرچم اسلامِ اهل‌بیت (ع) را روزبه‌روز خدای متعال دارد بلندتر میکند.

محورهای بیانات امام خامنه ای در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی

پیاده‌روی اربعین، یک پدیده‌ی معجزه‌آسا است.
Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات امام خامنه ای در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی
 
محورهای اصلی بیانات امام خامنه ای در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی (1401/06/26): 1. دلهای روشن و پاک، به دعا، موعظه، مرثیه‌خوانی و همه چیز، کیفیّت میدهد. 2. این پیاده‌روی اربعین، یک پدیده‌ی معجزه‌آسا است. 3. پرچم اسلامِ اهل‌بیت (ع) را روزبه‌روز خدای متعال دارد بلندتر میکند. 4. این هیئتها گنجینه است. قدرش را بدانید. 5. هیئت حسینی به معنای یاد و تبیین است. 6. باید دلها آماده باشد و همه‌ی ما پای کار باشیم. 7. تواصی به حق و صبر یادتان نرود. 8. محیط دانشگاه را به رنگِ خدا منوّر کنید. 9. نگذارید محیط، محیطِ خسته‌ و ازکارافتاده‌ای بشود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای اصلی بیانات امام خامنه ای (مدظله العالی) در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی {با حضور جمعی از هیئت‌های دانشجویی} (1401/06/26):

1. دلهای روشن و پاک، به دعا، موعظه، مرثیه‌خوانی و همه چیز، کیفیّت میدهد.
1/1. دلهای پاک، صاف و روشن شما کیفیّت میدهد به دعا، نصیحت، موعظه، مرثیه‌خوانی و همه چیز. اصل قضیّه دل است؛ دلِ روشن و پاک که بحمدالله منشأ و منبعش شماها هستید.
2/1. ان‌شاءالله شماها مصداق این آیه‌ی شریفه باشید: «اِنَّهُم فِتیَةٌ آمَنوا بِرَبِّهِم وَ زِدناهُم هُدًى» (کهف/۱۳)؛ جوانهایی که ایمان آوردند، ایمان در دل آنها راسخ شد و به همین جهت هم خدای متعال هدایتش را بر آنها افزایش داد.

2. این پیاده‌روی اربعین، یک پدیده‌ی معجزه‌آسا است.
1/2. اربعین، پرچم سربلند حسین‌بن‌علی (علیه السّلام) است. [مراسم] اربعین امسال از همه سال، از همه‌ی سالها، از همه‌ی دوران تاریخ، باشکوه‌تر و معظّم‌تر انجام گرفت.
2/2. حقّاً و انصافاً باید گفت حادثه‌ی اربعین، این پیاده‌روی، این حضور همگانی مردم مسلمان، یک پدیده‌ی معجزه‌گون و معجزه‌آسا است.
3/2. این {پیاده‌روی اربعین} یک چیز طبیعی نیست. با هیچ ترتیبی، با هیچ تدبیری، با هیچ دستی، با هیچ سیاستی امکان نداشت و امکان ندارد یک چنین حادثه‌ای پیش بیاید؛ این فقط دست خدا است.

3. پرچم اسلامِ اهل‌بیت (ع) را روزبه‌روز خدای متعال دارد بلندتر میکند.
1/3. این {پیاده‌روی اربعین} برای من و شما مژده و بشارت است. پیداست که دست خدای متعال در حال اقدام برای پیشرفت داعیه‌ی اسلام‌خواهی و اسلام‌گرایی است.
2/3. پرچم اسلامِ اهل‌بیت (ع) را روزبه‌روز خدای متعال دارد بلندتر میکند. این نشانه‌ی آن است که راه پیش روی ما راه روشنی است، ان‌شاءالله راه پیمودنی است.

4. این هیئتها گنجینه است. قدرش را بدانید.
1/4. قدر جوانی را بدانید، قدر این هیئتها را بدانید. این هیئتها گنجینه است؛ حقیقتاً گنجینه‌ی معتبر و باارزشی است. هیئت حسینی به معنای یاد و تبیین است. هم یاد است، هم تبیین است.

5. هیئت حسینی به معنای یاد و تبیین است.  
1/5. هیئت باید این جور باشد: هم یاد را زنده کند، هم پایگاه و مرکز تبیین باشد. این برای امروز ما لازم است. شما میدانید؛ رهزنانی هستند که نمی‌پسندند امثال حرکتِ شما جوانها را.
2/5. رهزنانی هستند که نمی‌پسندند حادثه‌ای مثل حادثه‌ی اربعینِ بین نجف و کربلا را؛ نمی‌پسندند این حضور پُرشور و شورانگیز مردم را؛ [لذا] مشغول تلاشند، مشغول کارند.

6. باید دلها آماده باشد و همه‌ی ما پای کار باشیم.
1/6. باید دلها آماده باشد و همه‌ی ما پای کار باشیم. هر کسی وظیفه‌ای دارد، من هم وظیفه‌ای دارم، شما هم وظیفه‌ای دارید، مسئولین محترم کشور هم وظایفی دارند.
2/6. سعی کنید جای خودتان را، وظیفه‌ی خودتان را مشخّص کنید برای خودتان؛ بدانید که چه کار باید بکنید.

7. تواصی به حق و صبر یادتان نرود.
1/7. این دو جمله‌ی حیاتی و اساسی و جاودانی قرآن که «وَ تَواصَوا بِالحَقِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبر»(عصر/۳)، برای ما همیشه دستورالعمل است و امروز بیش از همیشه. تواصی به حق یادتان نرود؛ تواصی به صبر یادتان نرود.
2/7. صبر یعنی پایداری، یعنی ایستادگی، یعنی خسته نشدن، یعنی خود را در بن‌بست ندیدن؛ این معنای صبر است. راه حق را بروید، دیگران را هم به راه حق بکشانید.

8. محیط دانشگاه را به رنگِ خدا منوّر کنید.
1/8. کوشش کنید؛ بچّه‌های مؤمن، مسلمان، علاقه‌مند، هیئتی و به معنای واقعی کلمه قرآنی و اسلامی سعی کنند در محیط دانشگاه، در محیط‌های گوناگون تأثیر بگذارند.
2/8. {بچّه‌های مؤمن} محیط را به همان رنگی که خودشان به آن معتقد هستند ــ به راه خدا ــ منوّر کنند و ملوّن (=رنگ‌آمیزی) کنند. و این تواصی بر شما لازم است، برای ما لازم است.

9. نگذارید محیط، محیطِ خسته‌ و ازکارافتاده‌ای بشود.
1/9. امروز، هم به حق تواصی کنید، هم به صبر. نگذارید محیط، محیط خسته‌ای بشود، محیط ازکارافتاده‌ای بشود. از خداوند متعال برای همه‌ی شما توفیق طلب میکنم.
2/9. به همه‌ی کسانی که به من اظهار لطف کردند و از دور سلام رساندند، من هم به آنها سلام میکنم و توفیقاتشان را از خدا مسئلت میکنم.
3/9. ان‌شاءالله روح مطهّر امام از من و شما راضی باشد؛ ارواح مطهّر شهدا از ما راضی باشند؛ روح مطهّر اباعبدالله الحسین (صلوات الله علیه و سلام الله علیه) از ما راضی باشد و قلب مقدّس امام زمانمان از ما راضی باشد.
 
کد مطلب: 446794