500 میلیون دلار صرفه جویی ارزی شد

حمایت 104 طرح در برنامه «تولید بار اول»

2 مهر 1401 ساعت 9:02

تولید محصولاتی که تاکنون در کشور ساخته نشده‌اند و تامین آنها از خارج کشور با مشکل مواجه شده، ذیل برنامه تولید بار اول، از حمایت ویژه برخوردار می‌شوند. تاکنون 104 طرح از این حمایت برخوردار شده‌اند.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اولویت تولیدی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شکل گیری کارگروه تولید بار اول، به صورت جدی و مستمر پیگیری می شود.
این کارگروه به منظور مقابله با تحریم‌های حوزه محصولات فناورانه، با عضویت نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، در شهریور ۱۳۹۸ تشکیل شده است.
در صورت تأیید کارگروه فوق الذکر، برای عقد قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تولید بار اول اقلام فناورانه تحریمی و راهبردی، الزامی به برگزاری مناقصه نیست و معامله مورد نظر بدون انجام تشریفات قانون و مقررات برگزاری مناقصات قابل انجام است.
این کارگروه از بدو تاسیس تاکنون توانسته است 104 طرح تولید بار اول را حمایت و از خروج بیش از 500 میلیون دلار ارز از کشور پیشگیری کند. شرکت‌هایی که برای انجام پروژه‌های تولید بار اول به دستگاه‌ها معرفی می‌شوند، شرکت‌های تازه کار نیستند و حداقل دانش تولید را تا سطحی کسب کرده و یا محصولات مشابهی را تولید کرده اند.
استفاده از شرکتهای دانش بنیان در این مسیر بهترین راه است. زیرا علاوه بر کاهش قیمت و به صرفه بودن، می‌توانند خدمات پس از فروش سریع‌تری را نسبت به شرکت‌های خارجی ارائه کنند. بنابراین ریسک بومی سازی تا حد ممکن کاهش می‌یابد.
 


کد مطلب: 446889

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/446889/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir