تاریخ انتشار : شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۲
 

غربت مسجدالنبی (ص) در آستانه رحلت پیامبر(ص)

Share/Save/Bookmark
غربت مسجدالنبی (ص) در آستانه رحلت پیامبر(ص)
 
در آستانه سالروز رحلت پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله، مسجدالنبی (ص) خلوت و تعداد زائران حرم‌ نبوی محدود است؛ تا جایی که فقط قبرستان بقیع در غربت نیست، بلکه حرم نبوی هم غریب است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:محرم و صفر ماه‌های اندوه اهل بیت علیهم‌السلام است که در روزهای پایانی ماه صفر، رحلت پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله و شهادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام این غصه را چند برابر می‌کند.
۲۸ صفر روز مصیبت بزرگ خاندان اهل بیت علیهم‌السلام است و آخرین پیامبر الهی رحلت کرده است. البته حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله سال یازدهم هجرت در مناسک حج تمتع در سخنرانی عمومی به صراحت از شهادت قریب‌الوقوع خود خبر داده‌اند. ایشان در حجةالوداع در حالی که مشغول به انجام رمی جمرات بودند، فرمودند: «مناسک خود را از من ‏فرا گیرید، شاید بعد از امسال دیگر به حج نیایم و هرگز مرا دیگر در این جایگاه نخواهید دید».
 مسجدالنبی؛ شب گذشته
پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله همچنین در ماه محرم در حالی که حدود یک ماه تا شهادتشان باقی مانده بود، فرمودند: «فراق نزدیک شده و بازگشت ‏به سوی خداوند است. نزدیک است فرا خوانده شوم و دعوت حق را اجابت نمایم و من دو چیز گران در میان شما می‌گذارم و می‌روم: کتاب خدا و عترتم، و خداوند لطیف و آگاه به من خبر داد که این دو هرگز از یکدیگر جدا نشوند تا کنار حوض کوثر برمن ‏وارد شوند».

سرانجام پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و‌آله در ۲۸ ماه صفر به شهادت رسیدند و در مدینه منوره به خاک سپرده شدند. برای آن حضرت بارگاه و ضریحی ساخته شده است که البته در دوره‌های مختلف وهابیون سعی در تخریب آن داشتند که با مخالفت و سرسختی مسلمانان مواجه شدند.
هم‌اکنون مدینه منوره و حرم نبوی به عنوان یکی مقصدهای زیارتی مسلمانان است که با توجه به بسته بودن مسیر زیارت به سرزمین وحی برای ایرانیان، مردم کشورمان در ایام حج تمتع فقط امکان تشرف به مسجدالنبی (ص) را دارند.
در آستانه سالروز شهادت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله، مدینه منوره و مسجدالنبی (ص) خالی از زائر است و تعداد محدودی از مسلمانان به زیارت حرم نبوی مشرف شده‌اند. حتی خبری از برگزاری مراسم عزاداری در این قطعه از بهشت نیست و زائران این بارگاه نورانی پس از زیارت کوتاه، حرم نبوی را ترک می‌کنند؛ تا جایی که این روزها دیگر نه تنها قبرستان بقیع، بلکه حرم نبوی هم در غربت است.
کد مطلب: 446896