تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۱
 

آشنایی با «رفتار با همسایه بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)»

Share/Save/Bookmark
آشنایی با «رفتار با همسایه بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)»
 
کتاب «رفتار با همسایه بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حجت الاسلام عیسی عیسی زاده به چاپ رسید.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: کتاب «رفتار با همسایه بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حجت الاسلام عیسی عیسی زاده است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۶۰ صفحه منتشر شد.  

ساختار اثر
در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم شناسی، اهمیت همسایه‌داری و انتخاب همسایه تبیین شده است.
نویسنده، در ادامه این اثر، ضمن تبیین حد همسایگی، موانع همسایگی (تغییر فرهنگ در ساخت و سازهای خانه و رشد برج سازی و مجتمع‌های آپارتمانی در جامعه) تشریح کرده و سپس، آداب همسایگی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
«بایدهای رفتاری با همسایه بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا احترام، تعلیم آداب، تعلیم آیت‌الکرسی، نیکی، توجه به معیشت، آشکار کردن خوبی‌ها، پوشاندن بدی‌ها و اسرار، خوش اخلاقی، حسن ظن، یاری رساندن، خیر خواهی، امر به معروف و نهی از منکر، دعا، عیادت، تأمین پوشاک، قرض دادن، نصیحت، همدردی هنگام مصیبت، گذشت از خطا، شرکت در تشییع جنازه، پذیرش دعوت، عاریه دادن، هدیه دادن، فروتنی، رعایت حقوق در ساخت منزل و... توصیه شده است.
نویسنده در پایان این اثر، به «نبایدهای رفتاری با همسایه بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» می‌پردازد که از جمله این آداب می‌توان به پرهیز از اذیت و آزار، پرهیز از نگاه به داخل منزل، پرهیز از خیانت در ملک، پرهیز از حسادت، پرهیز از تحقیر و... اشاره کرد.

برشی از اثر
 توجه به معیشت همسایه بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)
توجه به همسایه به ویژه همسایه‌ای که در تغذیه نیاز به کمک دارد، از سفارش‌های مؤکد در آموزه‌های دینی است. این مسئله به قدری اهمیت دارد که رسول خدا(ص) می‌فرماید: «به من ایمان ندارد، کسی که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد. اهل یک آبادی که شب را بگذرانند و در ایشان گرسنه‌ای باشد، روز قیامت خداوند به آنها نظر رحمت نیفکند».
در این موضوع در سفارشی به اباذر می‌فرماید: «وقتی غذایی پخت می‌کنی، آبش را بیشتر کن تا بتوانی به همسایه نیز بدهی». در سیره همسایه داری آن حضرت نیز نقش شده است وقتی برای آن حضرت یک قدح شیر آوردند، اهل صفه را که از همسایه‌های ایشان بودند، در نوشیدن شریک کرد.
 
کد مطلب: 447024