تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۳
 
آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی از منظر امام (ره)

گرفتن امید از جامعه، هدف اصلی دشمن

Share/Save/Bookmark
گرفتن امید از جامعه، هدف اصلی دشمن
 
امام خمینی: الآن دست‌هایی، قلم‌هایی، زبان‌هایی در کار است که ملت ما را مأیوس کند. اشکالاتی می‌تراشند و نقل می‌کنند و می‌نویسند و می‌گویند؛ همه‌اش برای این است که روح یأس در شما، در جوان‌های ما، در قشرهای ملت ما ایجاد کنند. اگر روح یأس پیدا بشود در یک جامعه‌ای، آن جامعه سست می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: انقلاب اسلامی مثل هر پدیده بشری دیگری، دارای نقاط قوت و ضعف است. آسیب‌شناسی و در نظر گرفتن اقتضائات و الزامات از بایسته‌هایی است که امت حزب‌الله برای بقا و حیات درخشان این انقلاب باید اعمال کنند.
در ادامه سخنان بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) را در این‌باره می‌خوانید.
اختلاف با خود، خیانت به ملت است
الآن که تمام قوای مسلمین ایران جمع شده با هم؛ در مقابل قدرت‌ها ایستاده، این خیانت بر اسلام است که ما اختلافات بیندازیم بین خودمان و با هم اختلاف کنیم. این خیانت به یک ملت است که به واسطۀ اختلافات ما خنثی بشود این حرکتی که در ایران پیدا شده. اگر این حرکتی که در ایران پیدا شده و سابقه ندارد در تاریخ، نه در تاریخ ایران، شما در تاریخ نمی‌توانید پیدا کنید که بچۀ این قدری‌اش همزبان باشد با پیرمرد در یک مطلب، همه با هم باشند، اگر خدای نخواسته این جنبش و نهضتی که در ایران پیدا شده است و سابقه ندارد این، اگر چنانچه بی‌نتیجه بخوابد، تا ابد زیر سلطۀ غیر خواهید بود. خواهید [بود] زیر چکمۀ غیر تا ابد؛ قطع می‌کنند، قطع می‌کنند نسل‌های شما را.
اختلاف موجب فلج شدن مردم می‌شود!
اگر ما بنا باشد که خودمان با هم اختلاف بکنیم، قوای ما صرف خودمان می‌شود. این هم یک نیرنگی است که آن‌ها همیشه داشته‌اند که بین همین طبقات مردم اختلاف بیندازند. دو تا حزب درست کنند، آن حزب کذا، آن حزب کذا؛ بین این دو تا حزب اختلاف بیندازند و مردم را فلج بکنند. یا مثلاً، یک نفر را بیاورند جلو و یک چیزی از او درست بکنند، بعد هم مردم مشغول به او بشوند؛ مدت‌ها سر این دعوا بکنند و قوایشان تحلیل برود و آنها استفاده بکنند.
امروز روزی نیست که هر کسی به یک طرف بکشد
 امروز روزی است که همه باید خدمت بکنیم. امروز روزی نیست که هر کسی به یک طرف بکشد. همه [در] مسیر ملت، که راه افتاده است ملت؛ ببینیم چه کرد ملت، چه می‌خواهد ملت؛ همینی که ملت می‌خواهد همه با هم باید دنبال این برویم. همانکه این قدرت بزرگ را به هم زد و شکست، باید دنبال آن رفت تا بتوانیم نجات بدهیم ملت را. اگر این مسیر را ما دست از آن برداریم، حرف‌هایی هی بنشینند یک مطلب بگویند، اختلاف ایجاد بکنند). [دائماً] یک مطلبی را بگویند، این اسباب این می‌شود که ما نتوانیم این نهضت را به آخر برسانیم.
هدف دشمن گرفتن امید از جامعه انقلابی است
الآن دست‌هایی، قلم‌هایی، زبان‌هایی در کار است که ملت ما را مأیوس کند. اشکالاتی می‌تراشند و نقل می‌کنند و می‌نویسند و می‌گویند؛ همه‌اش برای این است که روح یأس در شما، در جوان‌های ما، در قشرهای ملت ما ایجاد کنند. اگر روح یأس پیدا بشود در یک جامعه‌ای، آن جامعه سست می‌شود.
مردم از ما توقع زندگی اهل علم را دارند
آن چیزی که مردم از ما توقع داشته و دارند و به واسطه آن دنبال ما و شما آمده‌اند و اسلام را ترویج کرده و جمهوری اسلامی را به پا کردند و طاغوت را از میان بردند، کیفیت زندگی اهل علم است. اگر خدای نخواسته مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده‌اند. عمارت درست کرده‌اند و رفت و آمدهایشان مناسب شان روحانیت نیست و آن چیزی را که نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند از دست دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهوری اسلامی همان!
 
کد مطلب: 447865