تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۷
 

دوبرابر شدن تعداد اعدام‌ها در عربستان

Share/Save/Bookmark
دوبرابر شدن تعداد اعدام‌ها در عربستان
 
خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی فاش کرد که آمار اعدام‌ها در عربستان سعودی طی سال ۲۰۲۲، دو برابر بیشتر از سال گذشته بوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بر اساس آماری که روز جمعه، ۱۸نوامبر توسط خبرگزاری فرانسه  فاش شد، عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ دو برابر بیشتر از سال گذشته اعدام کرده است؛ افزایش شدیدی اکه سازمان‌های حقوق‌بشری بین‌المللی آن را به شدت محکوم می‌کنند.
طبق گزارش وبگاه شبکه «المیادین»، و براساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «واس»، روز گذشته (پنجشنبه، ۱۷نوامبر) عربستان سعودی یک فرد سعودی و یک شهروند اردنی را پس از محکومیت آن‌ها به اتهام قاچاق قرص‌های مخدر ممنوعه آمفتامین در منطقه الجوف این کشور اعدام کرد.
بر اساس آماری که خبرگزاری فرانسه بر اساس داده‌های رسمی تهیه کرده است، این دو مورد اعدامی، تعداد اعدام‌های انجام شده در سال ۲۰۲۲ را به ۱۳۸ مورد افزایش دادند.
و عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱، ۶۹ حکم اعدام را به اجرا درآورد. ۲۷ مورد اعدام نیز در سال ۲۰۲۰ در زمان اوج شیوع ویروس کرونا در عربستان رخ داد و ۱۸۷ نفر نیز در سال ۲۰۱۹ اعدام شدند.
انتشار خبر دو اعدام روز گذشته، تنها یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که عربستان سعودی از اجرای دو حکم اعدام علیه قاچاقچیان هروئین پاکستانی خبر داد؛ این اولین اعدام مرتبط با مواد مخدر در نزدیک به سه سال اخیر در این کشور بود. 
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای در آن زمان اعلام کرد که اعدام‌های اخیر نشان‌دهنده «عدم احترام به توقف رسمی جرائم مرتبط با مواد مخدر» است که توسط کمیسیون حقوق بشر عربستان در ژانویه ۲۰۲۱ اعلام شده بود.
 
کد مطلب: 447930