تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۹
 

نوسازی 5 هزار واحد مسکونی بافت فرسوده توسط تعاونی‌ها

Share/Save/Bookmark
نوسازی 5 هزار واحد مسکونی بافت فرسوده توسط تعاونی‌ها
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ در تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری تهران منعقد شده 5 هزار واحد مسکونی فرسوده توسط شرکت تعاونی نوسازی می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری تهران اعلام کرد: طبق این تفاهم‌نامه در 354 محله تهران هر کدام یک شرکت تعاونی تشکیل می‌شود که برای نوسازی بافت‌های فرسوده فعالیت می‌کنند و قرار است طبق پیش‌بینی اولیه 5 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده نوسازی شود.
وی گفت:‌ قرار است با کمک بانک توسعه تعاون و سایر بانک‌های عامل به ازای هر واحد مسکونی 450 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود که با آورده مردم تلفیق می‌شود.
مرتضوی همچنین در مورد مشاغل خانگی گفت:‌ همچنین قرار است در تفاهم‌نامه با شهرداری تهران در حوزه آسیب‌های اجتماعی و ایجاد مشاغل خانگی همکاری شود.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا کنون در حوزه مشاغل خانگی 70 هزار مجوز برای مشاغل صادر شده است که این مجوزها بدون مراجعه به دستگاه‌های اجرایی و از طریق پنجره واحد مجوزها صادر می‌شود.
در این مراسم،‌علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز اعلام کرد: تهران 70 هزار هکتار مساحت دارد که از این رقم 12 هزار هکتار ناپایدار و 4560 هکتار در بافت فرسوده و ناپایدار قرار دارد که با توجه به مخاطرات طبیعی مانند زلزله و سیل ضرورت دارد با اولویت نوسازی در این بافت‌های فرسوده انجام شود.
شهردار تهران گفت:‌تا امروز برای نوسازی 400 هزار واحد مسکونی تفاهم کردیم اما در تفاهم‌نامه امروز با وزارت تعاون در گام اول 5 هزار واحد فرسوده نوسازی می‌شود و مهمترین بستر آن شکل‌گیری تعاونی‌های محله‌محور است که بافت‌های فرسوده به وسیله تجمیع و نوسازی و با مشارکت خود مردم و با تسهیلات بانک توسعه تعاون نوسازی می‌شود.
به گفته وی، بافت‌های فرسوده عمدتا در منطقه 12 شهرداری و سپس مناطق 15، 16، 13، 14، 10، 11 و 9 قرار دارند.
زاکانی این را هم گفت:‌برخی از بافت‌های فرسوده به صورت پراکنده در مناطقی مانند ده ونک، ده کن، اسلام‌آباد و دره فرحزاد قرار گرفته‌اند.
به گفته شهردار تهران، همچنین برای عرضه محصولات تولید شده در مشاغل خانگی نمایشگاه‌های محله‌‌ای برگزار می‌شود و برای صادرات دسترنج مشاغل خانگی نیز تلاش می‌کنیم.

 
کد مطلب: 448007