تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۲
 

آشفتگی گردانندگان جنگ علیه یمن از معادله نفتی جدید صنعاء

Share/Save/Bookmark
آشفتگی گردانندگان جنگ علیه یمن از معادله نفتی جدید صنعاء
 
پایگاه خبری المسیره یمن در خصوص معادله صنعاء در صیانت از ثروت ملت یمن تاکید کرد: دورانی که غربی‌ها خطوط قرمز را در منطقه و جهان تحمیل می‌کردند، به سر آمده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: پایگاه خبری المسیره یمن به دنبال موفقیت عملیات‌های اخیر نیروهای مسلح یمن در دفع تجاوز بیگانگان برای غارت نفت یمن یادداشتی را با این عنوان منتشر کرد: «دشمن دوباره با واقعیت روبرو شد: صنعاء در تحمیل معادلات بی‌نظیر است».
در آغاز یادداشت آمده است: تغییر موازنه قدرت به نفع صنعاء، واقعیتی است که کشورهای متجاوز آمریکا، عربستان و امارات و حامیان آنها در غرب با فشار و ارعاب سعی در تضعیف آن دارند، چرا که تهدیدی برای جاه‌طلبی‌ها و پروژه‌های استعماری آنها در یمن و منطقه است.
به عقیده نویسنده، صنعاء طی هشت سال مقاومت در برابر متجاوزان و تقویت نقاط قوت خود در همه ابعاد، توطئه‌ها علیه یمن را ناکام گذاشته و با سوزاندن برگ برنده‌های دشمن سلاح‌های آن را هم از کار انداخته است.
وی با اشاره به موفقیت همه جانبه عملیات‌های نیروهای مسلح یمن در ممانعت از به غارت رفتن حتی یک بشکه از نفت یمن گفت: هیاهوی کشورهای غربی و سفرای آنها پس از عملیات‌های هشدار آمیز نیروهای مسلح یمن، این واقعیت را تغییر نخواهد داد؛ بلکه به وضوح نشان می‌دهد که اردوگاه متجاوزان تنها در تلاش است تا این توهم را در خود ایجاد کند که می‌تواند به عقب بازگردد و مانع از این شود که صنعاء  معادله میدانی استراتژیکی را به بزرگی تحریم صادرات نفت را به عنوان یک امر واقع تحمیل کند.
در این راستا «عبدالملک العجری» عضو هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن واکنش های غربی‌ها به عملیات نیروهای مسلح را فاقد هرگونه ارزش سیاسی دانست و گفت: ارتش یمن خطوط قرمز خود را اعلام کرد و زمانی که غرب این خطوط را در منطقه و جهان تعریف می‌کرد گذشته است.
العجری تاکید کرد: معادلات صنعا شاخ هژمونی غرب را شکسته است و هم اکنون صنعاء بر اساس محاسبات خود و منافع مردم یمن و نه بر اساس محاسبات و منافع آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها، نبرد با متجاوزان را مدیریت خواهد کرد. 
وی افزود: غربی‌ها با تحریک به تشدید تنش‌ها و از سرگیری جنگ در یمن، نارضایتی شدید خود را از موفقیت صنعاء در اعمال واقعیت جدیدی نشان می‌دهند که نفوذ آنها را در منطقه تضعیف کرده است.
این مقام یمنی با بیان اینکه آمریکا دیگر حرف آخر را در منطقه نمی‌زند، تصریح کرد: در خصوص یمن، نفت خط قرمز است تا وقتی که موضوع حقوق کارمندان حل شود و نیروهای مسلح به کشتی‌ها درباره نزدیک شدن به بنادر تحت اشغال ائتلاف سعودی تا زمانی که توافقی در خصوص صادرات نفت، حاصل شود، هشدار داده‌اند.
در ادامه یادداشت آمده است: با این حساب باید گفت دیگر جار و جنجال‌های غرب به هر اندازه ای که باشد، نمی‌تواند بر موضع صنعاء در مذاکرات و همچنین معادلات میدانی آن تاثیر گذارد، زیرا قضیه به مسائلی مربوط می‌شود که قابل چانه‌زنی نیست و باید با زور یا صلح به دست آید.
العجری با بیان اینکه صحبت غرب‌ها  از قوانین بین‌المللی و ایمنی خطوط دریایی چیزی را عوض نمی‌کند، گفت: غربی‌ها تنها زمانی از این حرف‌ها می‌زنند که اوضاع به سمتی برود که مخالف منافع آن‌ها باشد، اما هیچ کدام از حقایق قبلی مانند ادامه تحمیل محاصره جنایتکارانه آنها بر یمن و ممانعت از ورود مواد بهداشتی و پزشکی به مردم یمن را  پنهان نخواهد کرد.
* سازمان ملل تحت سلطه غربی‌هاست
مقام یمنی شعارها در خصوص حمایت از تلاش های سازمان ملل که تحت سلطه غربی‌هاست، بی ارزش خواند و گفت: سازمان ملل تاثیر واقعی خود را در ایجاد صلح از دست داده و به بخشی از ابزار مدیریت جنگ تبدیل شده و از طرف متجاوز علیه حقوق ملت یمن جانبداری می‌کند.
* صادرات نفت یمن تا حل قضیه حقوق کارمندان یمنی منتفی است
به نظر می‌رسد مواضع غربی‌ها عمدتاً حول محور ترس از تبدیل شدن صنعاء به بازیگری فعال است که معادلات و داده‌ها را مطابق با منافع مردم یمن اعمال می‌کند نه اینکه تحت تاثیر غربی‌ها واقع شود؛ زیرا طرف‌های بین المللی حامی تجاوز علیه یمن با تحمیل وضعیت بدون جنگ و بدون صلح به دنبال این است که پرونده یمن را معلق و کاملاً مطیع اراده خود نگه دارد، به گونه‌ای که گزینه‌های صنعاء  و موفقیت آن را در تحمیل معادله ممانعت از صادرات نفت را محدود کند و نگذارد که زمام امور به دست صنعاء افتاده و مکر و حیله خودشان نقش بر آب شود.
«حسین العزی» معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن هم با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در رسیدگی به پرونده واردات نفت و گاز وجود ندارد، گفت: همه مشکل این است که سفرای غربی خیال می‌کنند ثروت‌های یمن ارث مزدوران ائتلاف سعودی و دیگر مفسدین است.
وی راه حل اختلاف صنعاء با دولت مستعفی بر سر صادرات نفت یمن را تقسیم منصفانه عواید حاصل از فروش نفت به همه استان‌ها خواند و گفت: تا زمانی که دولت مستعفی سر ناسازگاری دارد و با بیگانگان تبانی می‌کند، صادرات ثروت‌های نفت و گاز محال است.
* غربی‌ها ثروت یمن را ارث پدری تلقی می‌کنند
در این یادداشت تاکید شده است: اگر قدرت‌های غربی کنترل منابع حاکمیتی جمهوری یمن را حق خود نمی‌دانستند که بخواهند طبق منافع خود رفتار کنند و از آن به عنوان یک سلاح جنگی و ابزار نفوذ استفاده کنند، معادله حفاظت از ثروت و جلوگیری از غارت درآمدها به مشکل تبدیل نمی‌شد.
المسیره آورده است: این بدان معناست که در واقع مسیر آتش‌بس در یمن به دلیل اختلاف نظر(بین صنعاء و دوت مستعفی) در مورد جزئیات پرداخت حقوق کارمندان دچار تزلزل نشده است؛ بلکه به دلیل مخالفت قدرت‌های حامی متجاوزان با تحویل عواید نفت یمن به صنعاء و کاهش از درد و رنج مردم یمن است ؛ زیرا پرداختن به مسائل بشردوستانه در محاسبات غرب نشانه از دست دادن کارت برنده گرسنه نگاه داشتن ملت یمن و جنگ اقتصادی است.
به عقیده نویسنده، صنعاء و ریاض هم اخیرا به تفاهمات خوبی در مذاکرات رسیده بودند اما فرستاده آمریکا با مداخله در این قضیه تفاهمات ایجاد شده را ناکام گذاشت.
در این یادداشت آمده است: اعمال معادله صیانت از ثروت ملت یمن به عنوان پاسخی به محاصره نشانه دقت نظر و هوشیاری صنعاء نسبت به موضع دشمنانش است؛ زیرا کاملا روشن است که حامیان بین المللی متجاوزان امید زیادی داشتند که از طریق آتش‌بس بتوانند صنعاء و گزینه های آن را محدود کرده و منافع خود را به عنوان اصول الزام آور در پای میز مذاکره اعمال کنند اما اقدام صنعاء در ممنوعیت صادرات نفت و اتخاذ گزینه‌های موثر نشان از موازنه منحصر به فردی است که در واقعیت اعمال کرده است.
* گزینه‌های صنعاء فراتر از عملیات‌های فرامرزی است
المسیره آورده است: امروز آمریکایی‌ها نمی‌توانند از این واقعیت بگریزند که گزینه‌های صنعاء متنوع‌تر شده و دیگر عملیات‌های نظامی فرامرزی آن تنها برگ برنده نیروهای مسلح آن نیست؛ بنابراین امید به ادامه فشارها و وقت‌کشی بیهود است و ائتلاف متجاوز و حامیان آن خود را در برابر گزینه‌ها و دیگر معادلاتی نظیر معادله صیانت از ثروت‌ها و چه بسا معادلات وسیع‌تر و موثرترخواهند دید، چیزی که صنعاء به صراحت طی روزهای اخیر درباره آن هشدار داده است.

 
کد مطلب: 448009