تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۲
 

رئیس جمهور وارد سنندج شد/ آب به کردستان رسید

Share/Save/Bookmark
رئیس جمهور وارد سنندج شد/ آب به کردستان رسید
 
رئیس جمهور صبح امروز به همراه جمعی از اعضای هیئت دولت وارد فرودگاه سنندج شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:پروژه آبرسانی از سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام استان بود که تا پایان دولت دوازدهم تنها ۳۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما در دولت سیزدهم در اولویت قرار گرفت.
سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج که عملیات اجرایی آن بهمن سال ۱۳۹۹ آغاز شد، امروز با حضورآیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان و با ۸۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، در مدار بهره برداری قرار گرفت.
طرح انتقال آب سد آزاد به سنندج با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید
مشکل طعم و بوی نامطلوب آب شرب سنندج از سال ۱۳۹۴ آغاز و رفع آن از مطالبات اصلی مردم این شهر شد، و وزارت نیرو برای برای برطرف کردن این مشکل متمرکز شد تا طرح انتقال آب از سامانه سد آزاد به تصفیه خانه فاضلاب سنندج انجام گیرد و این طرح سال ۱۳۹۹ آغاز شد.
با این حال تامین آب شرب سنندج از طریق انتقال آب سد آزاد در دولت دوازدهم محقق نشد و این تکلیف به دولت سیزدهم رسید و به یکی از اولویت‌های مهم و اصلی این دولت تبدیل شد که خوشبختانه این طرح امروز به بهره برداری رسید.
طول کلی مسیر پروژه آبرسانی به شهر سنندج حدود ۶۰ کیلومتر و ارتفاع پمپاژ اولیه ۴۸۰ متر است که در این میان ۲۸ کیلومتر از این مسیر با لوله‌های فولادی به قطر‌های ۱۴۰۰ و ۱۲۰۰ میلی‌متر منشعب شده و با بهره برداری از آن سالانه امکان انتقال ۵۷ میلیون مترمکعب آب به تصفیه‌خانه آب شهر سنندج برای جمعیتی معادل ۷۰۰ هزار نفر، در افق سال ۱۴۲۵ ایجاد شده است تا مردم از آب شرب با کیفیت و پایدار بهره‌مند شوند.
عبور مسیر خط انتقال از مناطق سخت گذر و در مسیر‌های با وضعیت جغرافیایی سخت و ترانشه‌هایی به ارتفاع ۲۰ متر موجب تعریض جاده‌های روستایی و بهره‌مندی این روستا‌ها از خدمات زیربنایی نیز شده است.
در این طرح سیستم کنترل یکپارچه سامانه انتقال آب و همچنین ایستگاه تقلیل فشار از ۲۷ به ۲ برای اولین بار در دیسپاچینگ انتقال آب کشور طراحی و راه اندازی شده که در نوع خود کم نظیر است و طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی آن به طور کامل توسط متخصصان، کارشناسان ایرانی و زنجیره‌های تولیدکنندگان داخلی شامل قطعه سازان استان کردستان انجام شده است.
این پروژه یکی از مهمترین طرح‌هایی بوده که برای بهبود کیفیت آب شرب شهر سنندج در مددت کمتر از ۲ سال و با همت و تلاش شبانه‌روزی حدود ۶۰۰ نفر از مهندسان و کارگران ایرانی اجرایی شده است.
دیدار چهره به چهره با مردم در سالن آزادی سنندج و نشست با علما و نخبگان از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهور در سفر به استان کردستان است.
کد مطلب: 448097