تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۵
 
فناوری شناختی

ارتقای شناخت داده‌ها و رویکردها با سامانه بومی

Share/Save/Bookmark
ارتقای شناخت داده‌ها و رویکردها با سامانه بومی
 
سامانه تشخیص موضع کاربران در شبکه های اجتماعی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی راه‌اندازی شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سامانه تشخیص موضع کاربران شبکه های اجتماعی مستخرج از پروژه ایجاد یک پلتفرم استخراج معنا یا نظرات از روی متن اظهارات کاربران با استفاده از روش‌های تشخیص موضع و تحلیل احساس هدفمند از مجموعه طرح های اولین فراخوان علوم اجتماعی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای ارائه خدمات رسانی به دانشجویان، محققان وعلاقمندان ایجاد و راه اندازی شد.
این سامانه با استفاده از مدل های تحلیل متن مبتنی بر هوش مصنوعی، موضع (موافق، مخالف) کاربران رسانه های اجتماعی را نسبت به موضوعات مهم اجتماعی برآورد می‌کند. کاربران همچنین می توانند بر اساس نیاز، مدل تشخیص موضع روی داده مورد نظر خود شخصی سازی کنند.
این پروژه ازجمله ده ها طرح تحقیقاتی علوم محاسباتی است که در راستای حمایت از تولید و تجاری سازی پروژه های دانش بنیان برای کمک به توسعه پایدار ملی در حوزه شناختی در نتیجه برگزاری دو فراخوان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی مورد پذیرش نهایی قرارگرفته است.
ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی دراین فراخوان ها از مراکز وگروه های دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان فعال درزمینه جمع‌آوری یا تحلیل داده‌های دیجیتال برای مشارکت در ایجاد زیرساخت‌ های نرم، توسعه فن آوری و تجاری سازی خدمات و تولید محصولات علوم اجتماعی محاسباتی  با رویکرد شناختی  برای ارائه ایده ها و طرح های پژوهشی و تحقیقاتی دعوت به همکاری کرده است که به مدد آن بتوان به درک بهتری از مسائل اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی دست یافت.
علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی stance.metodata.ai از خدمات این سامانه بهره مند شوند.
 
کد مطلب: 448143