تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۲
 

وزیرکشور: بدون برجام می‌توان پیش رفت

Share/Save/Bookmark
وزیرکشور: بدون برجام می‌توان پیش رفت
 
دولت سیزدهم نشان داد که بدون آمریکا و بدون برجام تحمیلی می‌توان پیش رفت، این در حالی است که پیش از این در سیاست خارجی به بن بست رسیده بودیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: احمد وحیدی در نشستی با اعضای شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی، گفت: وجود این شورا برای انسجام بخشی به نیرو‌های طرفدار انقلاب در فقدان احزاب قوی و معتقد، بسیار مغتنم است.

وی با تاکید بر ضرورت هم اندیشی برای دستیابی به الگوی مناسب در طی کردن ادامه مسیر، اضافه کرد: در این دنیای پیچیده نمی‌توانیم بدون تجهیز کافی وارد صحنه شویم، اینجا جایی است که جامعه سیاسی ما باید شکل بگیرد.

وزیر کشور با اشاره به اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حلقه‌های میانی حکمرانی مردمی، ادامه داد: از نگاه ایشان این حلقه‌ها نقش تعیین کننده‌ای در اداره امور دارند.

وحیدی لازمه تحقق برخی مسائل مهم همچون جوانی جمعیت و اصلاحات اقتصادی را حضور بدنه اجتماعی دانست و اضافه کرد: دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند دستیابی به این سیاست‌ها را محقق سازند و اگر بدنه اجتماعی قوی نداشته باشیم، این مسائل بلاتکلیف می‌ماند.

وی وجود دیوانسالاری پیچیده را مانعی دانست که در طول سالیان گذشته در دستگاه‌های دولتی شکل گرفته است و یادآور شد: اگر جریانات اجتماعی به حرکت در نیایند، حتماً اهداف سیاست‌ها حتی در بخش‌های اقتصادی هم به نتیجه نخواهد رسید.

وزیر کشور با بیان اینکه با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ انتظار یک جهش اقتصادی می‌رفت، اظهار کرد: مناسب عمل نشدن در بخش دولتی و فقدان بخش خصوصی متعهد فعال، جزو دلایلی بود که این انتظار محقق نشد.

وحیدی با انتقاد از اینکه بخش قوی و توانمند در حوزه اقتصاد و اجتماع فعالیت ندارند و انتظار‌ها متوجه دولت شده است، گفت: این اعتقاد که دولت نقطه آغاز و پایان هر کاری است، زنجیر زدن به پایه‌های حرکت انقلاب است.

وی خاطرنشان کرد: حداکثر وظیفه دولت این باید باشد که موانع را از جلوی پای مردم بردارد تا آن‌ها تحرک بیشتری داشته باشند. ما در جریانات اجتماعی و ساختن یک جامعه قوی و بالنده به چنین حضوری از طرف مردم احتیاج داریم.
حکمرانی منطبق با الگوی اسلامی ایرانی
وزیر کشور مساله دیگر را حکمرانی دانست و توضیح داد: بسیار نیازمند حکمرانی هستیم که بر یک الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منطبق باشد.

وحیدی تاکید کرد: این میزان از مرکزگرایی که در الگوی دیوانسالاری کشور شکل گرفته، غلط است و باید اصلاح شود. ما اگر این غل و زنجیر‌ها را از تصمیم گیرندگان در همه سطوح برنداریم، کار با مشکلات و انرژی زیادی انجام می‌شود؛ البته این میراث قبل از انقلاب است که متأسفانه پس از انقلاب هم ادامه یافت.

وی تصریح کرد: این‌ها مواردی است که سیستم فکری و تشکیلاتی، چه حزبی و چه جبهه‌ای باید به آن بپردازد. در تعریف ما احزاب به معنای رقابت برای قدرت نیست بلکه حزب جایگاهی برای رسیدن به آرمان‌ها و ارزش‌ها و تقویت بنیه‌های اقتدار و قدرت ایران است.

وزیر کشور افزود: ساختار‌ها باید اصلاح شوند و گرنه انتصاب مدیر خوب و ارزشی اگرچه مؤثر است، اما به تنهایی کافی نیست و باز هم مشکل برطرف نمی‌شود.

وحیدی با تاکید بر اینکه باید مسائل حکمرانی را اصلاح کنیم، ادامه داد: انبوهی از مسائل همچون حاشیه نشینی از گذشته باقی مانده است و دولت رئیسی واقعاً درگیر این مسائل است و تلاش زیادی دارد.

وی اضافه کرد: در همین مدت از کرونا تا مشکلاتی که هم به لحاظ فکری و روحی و هم به لحاظ عملی در حوزه تحریم ایجاد شده بود، وجود داشت.

وزیر کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم نشان داد که بدون آمریکا و بدون برجام تحمیلی می‌توان به پیش رفت، عنوان کرد: اتفاق بزرگ دیگر در اقتصاد، بحث اصلاح نرخ ارز و جراحی بزرگ اقتصاد بود.

وحیدی با بیان اینکه پیش از این در سیاست خارجی به بن بستی رسیده بودیم، خاطرنشان کرد: این دولت، کار‌های بزرگی در این زمینه انجام داد که البته ممکن است در این هیاهو شنیده نشود و برخی هم نمی‌خواهند که شنیده شود.

وی اغتشاشات اخیر را محصول نگرانی دشمنان از افزایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: این‌ها وقتی دیدند که ایران فشار حداکثری را به شکست کشانده است، اصلاحات اساسی اقتصادی انجام می‌دهد و مشکلات را یکی پس از دیگری حل می‌کند، بسیار نگران شدند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: آن‌ها نگرانند، چون ایران نه فقط در کشور‌های اسلامی تأثیرگذار است که اکنون در معادله شرق و غرب، نقش‌آفرینی مؤثر و تعیین کننده دارد.

وحیدی تصریح کرد: دولت سیزدهم از اوج ناامیدی که نمی‌شود کاری کرد، به این نقطه رسیده است که نشان دهنده عمق ظرفیت‌های درونی جامعه، کشور و ملت ایران است.

وی مسئله دیگر را انتقال این دستاورد‌ها به مردم و طیف خاکستری جامعه، توصیف کرد و گفت: اینجا وظیفه دیگری برای تشکل‌ها از جمله شورای ائتلاف درست می‌شود که همان فرمایش رهبر معظم انقلاب در باب جهاد تبیین است.

وزیر کشور، عدم تبیین مناسب اقدامات انجام شده را بزرگترین مشکل در این زمینه برشمرد و افزود: وقتی با بیش از ۹۰ درصد از بازداشت شدگان در اغتشاشات اخیر صحبت می‌شود، اظهار پشیمانی و ندامت می‌کنند و غالباً می‌گویند که این حرف‌ها را قبلاً نشنیده‌اند.

وحیدی یکی از کارکرد‌های مهم شورای ائتلاف و جریانات همسو را جهاد تبیین برشمرد و با یادآوری شهادت طلبه شهید علی‌وردی ادامه داد: این شهید، طلبه ۲۰ ساله‌ای بود که او را به بدترین وجه به شهادت رساندند، اما متأسفانه نتوانستیم چهره زیبای این شهید را به نمایش بگذاریم وگرنه یک شهید حججی دیگری بود.

وی گفت: این شهید یک دهه هشتادی است که حسرت یک توهین را به دل اغتشاشگران و دشمنان گذاشت و جان خویش را فدا کرد.

وزیر کشور یکی از دلایل اغتشاشات اخیر را ناتوان جلوه‌دادن دولتی برشمرد که به منویات رهبر معظم انقلاب، اعتقاد دارد و درصدد جامه عمل پوشاندن به آن‌ها است و گفت: در برخی روزنامه‌ها، مقالاتی منتشر می‌شود که درصدد تئوریزه کردن حوادث اخیر برای پیشبرد اهداف خود هستند.

وحیدی در پایان از شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی خواست در مشورت و نظارت، به یاری وزارت کشور بیاید.
کد مطلب: 448168