تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۱
 

محورهای بیانات امام خامنه ای؛ سالگرد علامه مصباح یزدی (1401/10/05)

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات امام خامنه ای؛ سالگرد علامه مصباح یزدی (1401/10/05)
 
محورهای بیانات امام خامنه ای (مد ظله العالی) به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی (1401/10/05)
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای اصلی بیانات امام خامنه ای (مد ظله العالی) به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی (1401/10/05):
1. بزرگداشت آقای مصباح، به معنای زنده نگه داشتن جهت گیری و راه ایشان؛ و یکی از واجبات کارهای حوزه و روحانیت است.
2. در مجموعه‌ی فضلای برجسته‌ی قم که از قدیم می‌شناختیم، کسی مثل آقای مصباح مشاهده نمیکنم.
3. علاج خسارت فقدان ایشان، این است که راه و ابتکارات ایشان ادامه پیدا کند.
4. کتابها، آثار صوتی و سخنرانی‌های ایشان را نباید گذاشت تعطیل بشود.
5. {باید} نگذاریم این آثار کهنگی پیدا کند؛ ببینید چه کار باید کرد که آن تازگی و طراوت حفظ بشود.
6. آثار فکری لازم است در فکر رسوخ کند؛ افکار ایشان را استخراج و با بیان های مختلف منتشر کنید.
7. ببینید جهت‌گیری و نقطه‌ی تمرکز فکری ایشان در مسائل فلسفی، اجتماعی، اعتقادی و فکری چیست، آن را در فضای مجازی و از این قبیل منتشر کنید.
8. یک تکّه حرف را پخش کنید، این منتشر بشود، در ذهنها بماند. معلوم بشود این، فکر آقای مصباح است.
9. ببینید ایشان در جلساتشان چه دارد میگوید که این جور دلهای جوانان را مجذوب کرده؟ این تکّه‌های خاص را پیدا کنید، مکرّر پخش کنید.
10. میبینم که { صدا و سیما} از ایشان چیزهای زیادی را پخش میکنند؛ زنده بودنِ آقای مصباح این است.
11. ایشان از جوانی‌، اهل تقوا بودند. رؤیتشان آدم را به یاد خدا می‌انداخت. جوانها قدر این دوره را بدانند.
************************
محورهای بیانات امام خامنه ای (مد ظله العالی) به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی (1401/10/05):
1. بزرگداشت آقای مصباح، به معنای زنده نگه داشتن جهت­گیری و راه ایشان؛ و یکی از واجبات کارهای حوزه و روحانیت است.
1/1. بزرگداشت جناب آقای مصباح یکی از واجبات کارهای حوزه و روحانیّت و ماها و همه است.
2/1. بزرگداشت ایشان به معنای زنده نگه داشتن جهت‌گیری ایشان و راه ایشان است.
2. در مجموعه‌ی فضلای برجسته‌ی قم که از قدیم می‌شناختیم، کسی مثل آقای مصباح مشاهده نمیکنم.
1/2. مرحوم آقای مصباح (رضوان ‌الله ‌علیه) یک خصوصیّات منحصربه‌‌فردی داشتند که من در مجموعه‌ی فضلای برجسته‌ی قم که از قدیم می‌شناختیم، و حالا هم  بحمدالله برکات بعضی‌شان ادامه دارد، نگاه میکنم، جامع این خصوصیّات را کسی مثل مرحوم آقای مصباح مشاهده نمیکنم.
2/2. علم فراوان، فکر خوب و نوآور، بیان رسا و واضح، انگیزه‌ی تمام‌نشدنی و بی‌نظیر، خلقیّات و رفتارهای شایسته و برجسته، سلوک و معرفت و توجّه معنوی و مانند اینها؛ مجموع اینها را واقعاً انسان نمیتواند پیدا کند. اینها در آقای مصباح جمع بود.
3. علاج خسارت فقدان ایشان، این است که راه و ابتکارات ایشان ادامه پیدا کند.
1/3. بالاخره رفتن برای همه هست: اِنَّکَ مَیِّتٌ وَ اِنَّهُم مَّیِّتُون(زمر/۳۰)؛ اگر چه خسارت است امّا بالاخره چاره‌ای نیست، ناگزیریم؛ علاج این است که آن راه ادامه پیدا کند.
2/3. آن ابتکار و آن کارهایی که ایشان کرده‌اند: همین «طرح ولایت» یکی از ابتکارات ایشان است؛ همین تشکیلات عظیم مرکز تحقیقات امام خمینی یکی از همان ابتکارات است.
4. کتابها، آثار صوتی و سخنرانی‌های ایشان را نباید گذاشت تعطیل بشود.
1/4. کتابهایی که ایشان نوشته‌اند، چه کتابهای علمی، چه آنچه مربوط به اخلاقیّات و معنویّات و [برای] استفاده‌ی عموم و مانند اینها است، یکی از‌ آن کارها است؛ اینها را نباید گذاشت تعطیل بشود. الحمدلله آثار ایشان از همه جهت خوب است؛ آثار صوتی ایشان خیلی آثار خوبی است.
2/4. سخنرانی‌های ایشان را یک مدّتی که در آن حسینیّه سخنرانی داشتند، در عصرهای ماه رمضان تلویزیون پخش میکرد؛ من می‌نشستم پای تلویزیون گوش میکردم. عصر ماه رمضان بود. به ایشان گفتم؛ گفتم اینها خیلی برجسته است، واقعاً خیلی خوب است؛ آدم می‌نشیند گوش میکند، واقعاً استفاده میکند.
3/4. خب اینها نبایستی متوقّف بشود؛ نباید مسکوت بماند، فراموش بشود. ایشان آثار صوتی و مکتوب دارند، آثار مؤسّسه و بنیانهای مؤسّساتی، مثلِ آنهایی که اسم آوردیم ــ یا شاید هم غیر آنها که من خبر ندارم ــ دارند، فرزندان خوبی دارند؛ وَ بَثَّ مِنهُما رِجالاً کَثیراً وَ نِساءً (برگرفته از نساء/۱)؛ الحمدلله؛ برکات نسلی‌شان هم برکات خوبی است.
5. {باید} نگذاریم این آثار کهنگی پیدا کند؛ ببینید چه کار باید کرد که آن تازگی و طراوت حفظ بشود.
1/5. در مورد حفظ آثار، نکته‌ای که وجود دارد، این است که نگذاریم این آثار کهنگی پیدا کند. یعنی آن روزی که ایشان این مؤسّسه‌ی امام خمینی را راه انداختند، یک کار تازه‌ای بود؛ آیا امروز هم اگر به همان شکلی که اوّل راه افتاده، اداره بشود، باز هم تازه است؟ این، جای سؤال است؛ این به عهده‌ی شماها است.
2/5. آقای رجبی و شما آقایان ببینید چه کار باید کرد که آن تازگی و طراوت حفظ بشود. آن اوّلی که ایشان این کار را شروع کردند، خب یک کار خیلی نوِ جدیدی بود، توجّه‌هایی را به خودش جلب کرد؛ حالا هم باید همان جور باشد.
6. آثار فکری لازم است در فکر رسوخ کند؛ افکار ایشان را استخراج و با بیان­های مختلف منتشر کنید.
1/6. یا مثلاً کتابهای ایشان. خب حالا بعضی از کتابها، کتابهای علمی است، کتاب درسی است، مثلاً فرض کنید فلسفه؛ خب حفظش به این است که در حوزه در جاهایی که مقتضی است تدریس بشود؛ امّا برخی از آثار مکتوب ایشان آثاری است که باید در ذهنها جایگزین بشود؛ بحث علم و فن و مانند اینها نیست؛ فکر است؛ باید در ذهن مخاطب بنشیند.
2/6. چه جوری میشود نشاند؟ امروز با صِرف اینکه حالا تعداد نسخه‌هایی که از یک کتاب چاپ میشود، بالا باشد یا پایین باشد، مسئله تمام نمیشود؛ یعنی این جور کتابهای فکری [این جوری حفظ نمیشود].
3/6. چرا، بعضی از کتابها هست که وقتی تعداد و تیراژ بالا برود، این یک موفّقیّت است؛ فرض کنید کتابهایی که در شرح حال شهدا مینویسند؛ خب هر چه افراد بیشتر بخوانند، بیشتر بهره‌مند میشوند. کتابهای فکری این جوری نیست.
4/6. کتابهای فکری لازم است در فکر رسوخ کند؛ و این، صرفاً با نشر کتاب حاصل نمیشود. شما نگاه کنید غربی‌ها در این کارها خوب واردند، خوب بلدند؛ ببینید مثلاً فرض کنید فلان متفکّر، حالا مثلاً هِگل مگر چند کتاب نوشته؟
5/6. افکارش را از داخل این کتابها استخراج میکنند، تخلیص میکنند، آن فکر را با بیانهای مختلف، با زبانهای مختلف، با شیوه‌های مختلف پخش میکنند، منتشر میکنند. این کار [در مورد ایشان هم] باید انجام بگیرد.
7. ببینید جهت‌گیری و نقطه‌ی تمرکز فکری ایشان در مسائل فلسفی، اجتماعی، اعتقادی و فکری چیست، آن را در فضای مجازی و از این قبیل منتشر کنید.
1/7. من البتّه گمان میکنم قبلها به خود مرحوم آقای مصباح (رضوان ‌الله علیه) یا شاید به بعضی از شاگردهای ایشان راجع به ملّاصدرا این حرف را زدم که کتاب ملّاصدرا تدریس میشود، امّا لبّ حرفهای ملّاصدرا چیست؟
2/7. ملّاصدرا چند مسئله‌ی اساسی دارد؛ اینها را پیدا کنید، بکشید بیرون، روی اینها بحث بشود، کار بشود، کتاب نوشته بشود، مباحثه بشود؛ این لازم است. در مورد خود آقای مصباح همین جور است و باید این جوری بشود.
3/7. نگاه کنید، ببینید آن جهت‌گیری فکری ایشان، آن نقطه‌ی تمرکز فکری ایشان چیست، چه در مسائل فلسفی، چه در مسائل اجتماعی، چه در مسائل اعتقادی و فکری، در فضای مجازی و از این قبیل پخش میشود.
8. یک تکّه حرف را پخش کنید، این منتشر بشود، در ذهنها بماند. معلوم بشود این، فکر آقای مصباح است.
1/8. یک تکّه حرف را پخش کنید، این منتشر بشود، در ذهنها بماند، به زبانها بیاید، تکرار بشود؛ و مثل مَثَلِ سائر‌ که در زبانها تکرار میشود و میمانَد، این فکر بماند.
2/8. {باید} معلوم بشود این، فکر آقای مصباح است؛ تا افراد اسم آقای مصباح را می‌آورند، هر کسی که دیده این تکّه‌ها را، این نوشته‌ها را، ذهنش به یکی از اینها متوجّه بشود، یادش بیاید. مثلاً یکی از راه‌های پخش فکرِ یک آدمِ متفکّر برجسته‌ی عمیقی مثل آقای مصباح این است.
3/8. صوت هم خیلی خوب است. حالا شاید لازم نباشد از اوّل تا آخرِ یک سخنرانی را پخش کنیم ــ ‌آن [کار] شاید یک مقداری تأثیر را هم کم کند ــ امّا بالاخره میتوان از یک صوتِ یک ساعته یا مثلاً سه ربع ساعته‌ای که مستمع را کاملاً جذب میکرده، مثلاً یک ربع ساعت مطلب درآورد.
9. ببینید ایشان در جلساتشان چه دارد میگوید که این جور دلهای جوانان را مجذوب کرده؟ این تکّه‌های خاص را پیدا کنید، مکرّر پخش کنید.
1/9. یکی از چیزهایی که در این جلساتِ داخل حسینیّه‌ی ایشان نظر من را خیلی جلب میکند، این است که وقتی [فیلم آن را] پخش میکنند، آدم میبیند اوّلاً مستمعین که متراکم نشسته‌اند، همه جوانند، یعنی مثلاً یک آدم مسنّ بالای چهل سال شاید در اینها دیده نمیشود؛ همه جوانند. و [ثانیاً] همه همین طور محوند! این خیلی مهم است.
2/9. من چون خودم سخنرانم، ده‌ها سال [سخنرانی کرده‌ام]، به این نکات توجّه دارم. چه زمانی هست که سخنران احساس میکند موفّق است؟
3/9. این نگاه‌ها و برخوردها و به‌اصطلاح آن نمایشهایی که از رفتار مستمع وجود دارد، نشان‌دهنده‌ی یک حقیقتی است؛ این را شما در سخنرانیهای ایشان مشاهده میکنید، یعنی این من را خیلی جلب میکند. ایشان چه دارد میگوید که این جور همه‌ی دلها را، چشمها را مجذوب کرده، مبهوت کرده؟ این تکّه‌های خاص را پیدا کنید، مکرّر پخش کنید.
10. میبینم که { صدا و سیما} از ایشان چیزهای زیادی را پخش میکنند؛ زنده بودنِ آقای مصباح این است.
1/10. خوشبختانه صدا و سیما نسبت به این قضیّه روی خوش نشان داده. حالا گاهی اوقات هست مسئولانِ رسانه‌ها و مانند اینها روی خوش به یک چیزی نشان نمیدهند، [ولی] نسبت به کارهای ایشان الحمدلله صدا و سیما گرایش خوبی دارد و در ساعات مختلف [پخش میکند].
2/10. من گاهی عبور میکنم، [وقتی] نگاه میکنم میبینم، یا گاهی نشسته‌ام میبینم که { صدا و سیما} از ایشان چیزهای زیادی را پخش میکنند؛ حیات آقای مصباح این است، زنده بودن آقای مصباح این است.
11. ایشان از جوانی‌، اهل تقوا بودند. رؤیتشان آدم را به یاد خدا می‌انداخت. جوانها قدر این دوره را بدانند.
1/11. خب جسم ایشان رفت، حیف هم بود، خیلی حیف بود، یعنی وجود ایشان واقعاً مایه‌ی برکت بود، آدم از دیدن ایشان استفاده میکرد.
2/11. یکی از این کسانی [بود] که ما در طول عمر دیدیم از دوره‌ی جوانی‌شان، نه حالا؛ آن وقت که ایشان شاید هنوز ازدواج هم نکرده بود ــ من قبل از اینکه بیایم قم، در مشهد با ایشان آشنا شدم؛ گمان میکنم مثلاً سال ۳۶، ۳۷ بود ــ از آن وقت آدم میفهمید ایشان یک مرد متدیّن، اهل دین و اهل تقوا بودند.
3/11. از جمله‌ی آن کسانی بود که «مَن یُذَکِّرُکُمُ اللهَ رُؤیَتُه»(کافی، ج ۱، ص ۳۹) بود؛ رؤیت ایشان هم آدم را کمک میکرد، پیش میبُرد، به یاد خدا می‌انداخت. خب هر چه از آن جوانی گذشت، ایشان بهتر هم شد؛ اگرچه هر چه هست، مال همان دوره‌ی جوانی است.
4/11. شما جوانها قدر این دوره را بدانید؛ آنچه آن آخرِ کار به درد آدم میخورد و گیر آدم می‌آید و برای آدم میماند، همین [چیزی] است که حالا شماها کسب کرده‌اید و دارید کسب میکنید. جوانها قدر جوانی‌شان را بدانند.
5/11. خدا ان‌شاءالله درجاتشان را عالی کند. بله، دو سال از درگذشتشان گذشت؛ دوازدهم دی بود. خداوند ان‌شاءالله درجات ایشان را عالی کند و ایشان را مشمول مغفرت و رحمت خودش قرار بدهد.
 
کد مطلب: 448698