تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۰
 
حاج قاسم که وارد پایگاه حلب شد با خمپاره گلوله‌باران کردند

فرماندهان میدانی عشایر حلب از سردار سلیمانی می‌گویند

Share/Save/Bookmark
فرماندهان میدانی عشایر حلب از سردار سلیمانی می‌گویند
 
«تمام مناطق و روستاهای حومه جنوبی حلب این‌جا را می‌شناسند و می‌گویند که "اینجا مقر حاج قاسم است و این برای ما مایه فخر و مباهات است که کنار ایشان، این فرمانده بزرگ جهان اسلام جنگیدیم و مبارزه کردیم..."»
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: زمستان سال 2015 بود که تلاش‌های 3ساله به ثمر نشست و عشایر عرب کنار گردان‌های مقاومت در اتاق عملیات «نصر1» قرار گرفتند و تحرکات برای آزادسازی روستاها و شهرک‌های حلب که دارای بافت و هویت عشایری بودند، آغاز شد. این تلاش‌ها در عملیاتی نظامی تحت فرماندهی مستقیم سردار شهید قاسم سلیمانی به آزادسازی حومه جنوب حلب منجر شد، عملیاتی که در گام بعدی خود زمینه‌ساز آزادی بخش‌هایی دیگر از حلب شد.
خالد جدیح «ابوحسن دوشکا»، فرمانده میدانی عشیره عساسنه گفت:اینجا اتاق عملیات آزادسازی حومه جنوبی حلب تحت عنوان اتاق عملیات «نصر1» بود، از اینجا بود که عملیات‌ها به‌سمت حومه جنوبی حلب برنامه‌ریزی می‌شد. فرمانده عملیات حاج قاسم سلیمانی بود، خدا رحمتش کند. در ابتدای عملیات آزادسازی حومه جنوبی حلب در این اتاق عملیات نزد او آمدیم، اطلاعات و امکانات لازم را در اختیار ما قرار داد، به همین خاطر این مرکز حتی بعد از پایان نبردها و بازگشت اهالی به خانه‌هایشان دارای ارزش روحی و معنوی است. اهالی این‌جا را به‌خاطر این‌که روزی سردار مسلمان بزرگی در آن حاضر بوده و عملیات‌ها را هدایت می‌کرده است، بسیار عزیز و گرامی می‌دارند.
حسن شهید،عضو مجلس خلق سوریه و فرمانده گردان عشایر عساسنه در حلب:با گروه‌های مسلح تروریستی درگیر بودیم که گفتند فرمانده جدیدی برای پیگیری عملیات‌ها و نبردها آمده است، در پایگاه در وضعیت سختی به‌سر می‌بردیم، حاج قاسم و دوستانش از ماشین پیاده شدند، آن موقع حاج قاسم را نمی‌شناختیم، وارد پایگاه شدند، همین که ماشین‌های پیکاپ وارد پایگاه شدند، عناصر مسلح که او را می‌شناختند، متوجه حضورش در پایگاه شدند، شروع به گلوله‌باران پایگاه با خمپاره کردند، ترسیدیم و نگران شدیم که مبادا فرماندهان آسیب ببینند، فلذا پیش او رفتیم و گفتیم؛ "حاجی، عناصر مسلح اینجا را به خمپاره بسته‌اند، اگر ممکن است، برگردید."، آنجا بود که جمله‌ای زیبا و فراموش‌نشدنی به من گفت، گفت؛ "من آمده‌ام تا در سرزمین شام شهید شوم".
نقش شهید سلیمانی کنار کمیته‌های مردمی عشایر جنوب حلب در جریان نبردهای شکست محاصره این مناطق و آزادسازی جاده اثریا ـ خناصر نمایان شد، جاده‌ای که شاهراه شهر حلب محسوب می‌شد و حضور این سردار شهید عاملی مهم در پیروزی کمیته‌های مردمی در نبردهای حساس آزادسازی کامل شهر حلب بود.
عمر الحسین، عضو مجلس خلق سوریه و فرمانده گردان امام باقر(ع) از عشیره بکاره نیز گفت: حاج قاسم نقش مهمی در پیروزی نبرد حلب داشت، ایشان در تمام جبهه‌ها حضور داشت، بالطبع آزادسازی استان حلب، به‌ویژه شهر حلب بعد از آزادسازی مناطق حومه غربی، جنوبی و شرقی حلب و در ادامه حرکت به‌سمت حومه شمالی این شهر محقق شد، در واقع پس از آزادسازی مناطق حومه و حرکت به‌سمت حومه شمالی بود که نبرد آزادسازی شهر حلب را کلید زدیم و حاج قاسم در تمام این جبهه‌ها تا آزادسازی نهایی شهر حلب همراه ما بود. بعد از آزادسازی شهر حلب، حاج قاسم نقش مهمی در بازگشت ساکنین شهر حلب و رفع نیازهای معیشتی، خدماتی و تأمین امنیت خانه‌هایشان ایفا کرد. حاج قاسم نقش مهمی در آماده‌سازی مدارس و بیمارستان‌ها و حتی مراکز دینی و مذهبی مانند مساجد و غیره داشتند. در اینجا هم حاج قاسم نقش مهمی ایفا کردند و من شاهد اقدامات ایشان بودم و از جانب ایشان و با راهنمایی‌شان مأموریت‌های متعددی را در این بخش به‌عهده داشتم.
شهید حاج قاسم سلیمانی توجه بسیار ویژه‌ای به ساکنین حومه حلب داشتند و در این زمینه تلاش بسیار زیادی برای تأمین امنیت منطقه انجام دادند تا زمینه بازگشت مردم حلب به خانه‌هایشان و بازگشت زندگی به روستاها و شهرک‌هایی که دارای ماهیت و بافت عشایری و روستایی بودند، فراهم شود.
خالد جدیح  «ابوحسن دوشکا» گفت: تمام مناطق و روستاهای حومه جنوبی حلب این‌جا را می‌شناسند و می‌گویند که "اینجا مقر حاج قاسم است و این برای ما مایه فخر و مباهات است که کنار ایشان، این فرمانده بزرگ جهان اسلام جنگیدیم و مبارزه کردیم"، حاج قاسم نماد عظمت و بزرگی در دل ما، در دل کودکان و زنان و سالمندان حومه جنوبی حلب است، در واقع این طوری بگویم که برای ما حاج قاسم همه چیز بود، حاج قاسم یک انسان واقعی، حاج قاسم یک دوست، حاج قاسم یک فرمانده بود.
وی ادامه داد: حرف درباره او خیلی زیاد است، اگر بخواهیم درباره او صحبت کنیم، باید درباره هر یک از سخنانش شب و روز صحبت کنیم، شاید دشمنان موفق شدند جسم حاج قاسم را در این دنیا از ما بگیرند، اما نمی‌دانند او بذرها و نهال‌هایی کاشت به‌خصوص در اینجا در حومه جنوبی حلب که نمی‌توان آن را از بین برد. ایشان به ما معنای مقاومت، صبر، ایستادگی را یاد داد، به ما یاد داد که با امکاناتی که در اختیار داریم، شهر و منطقه خود را آزاد کنیم و پیروز شویم.
توجه شهید حاج قاسم سلیمانی به عشایر عرب حلب محدود نماند، بلکه تمام مناطق سوریه را در بر گرفت. با اعطای نقش محوری به عشایر عرب در حفاظت از مناطق‌شان بود که این گروه موفق شد بسیاری از امور را به‌ویژه به‌لحاظ اعتقادی از سردار قاسم سلیمانی فرابگیرد.
خاطرات مردم حومه جنوبی حلب از سردار شهید قاسم سلیمانی هیچ‌گاه از ذهن‌هایشان پاک نمی‌شود، چرا که همگان او را در مقام یک فرمانده و یک انسان شناختند و از او ایستادگی و پایمردی در مسیر مقاومت را آموختند.
 
کد مطلب: 448700