تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۳
 
عیان شدن بی‌ریشگی اغتشاشاتِ مهسا

عوامزدگی، بی‌ریشگی و تهی‌بودن اتاق فرمان اغتشاشات اخیر

Share/Save/Bookmark
عوامزدگی، بی‌ریشگی و تهی‌بودن اتاق فرمان اغتشاشات اخیر
 
یک تئوریسین اصلاح‌طلب اخیراً در اظهاراتی پیرامون اغتشاشات اخیر گفته است: روشن است که ورزشکاران و هنرمندان مردم معترض را رها نمی‌کنند که دل حکومت خطاکار را به دست بیاورند! *اظهارات این کنشگر چپ، بوضوح هرچه تمام‌تر؛ عوامزدگی، بی‌ریشگی و تهی‌بودن اتاق فرمان اغتشاشات اخیر را نمایان می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حمیدرضا جلایی‌پور، از تئوری‌پردازهای جریان چپ اخیراً در بخشی از یک مصاحبه که سایت جماران آنرا منتشر کرد، گفته است: "خیزش اعتراضی مهسا در صد و ده روز گذشته و در پاییز ۱۴۰۱ به حکومت نشان داد که راهبردهایش سراب و بی‌کفایت است. روشن است که در این بحران نخبگان نمی‌آیند از حکومت خطاکار حمایت کنند و ورزشکاران و هنرمندان هم مردم معترض را رها نمی‌کنند که دل حکومت خطاکار را به دست بیاورند!"[www.jamaran.news/fa/tiny/news-1581442]
************ نقد و تحلیل ***********

*دقت شود که این اظهارات جلایی‌پور در حالی است که اولا آنچه در حوادث اخیر دیدیم "اغتشاش" بود نه خیزش یا اعتراض. زیرا آن جمعیت خیابانی نه هیچ مانیفست عقلانی داشتند، نه به هیچ اصولی معتقد بودند و نه از یک رهبری گرانپایه بهره می‌بردند.
ثانیا پیروز مناقشه اخیر نظام اسلامی بود که خیلی ساده اغتشاشگران را به خانه‌هایشان برگرداند، سرانشان را دستگیر کرد و یک قدم هم از عقاید عقلانی خود عقب‌نشینی نکرد. فلذا مشخص نیست جلایی‌پور از چه رو مشغول دست‌افشانی است و چطور می‌تواند ادعا کند که این اغتشاش نشان داد حکومت بی‌کفایت بوده؟!
و ثالثا نه آقای جلایی و نه "بانیان آشوب" هرگز نتوانستند در جریان "اغتشاشات 70 روزه" اثبات کنند که نظام اسلامی مرتکب یک خطای سیستمی شده است.
چه اینکه بهانه اصلی این اعتراضات درگذشت تصادفی یک دختر در حین فرایندهای قانونی مبارزه با بدحجابی بود که شامل جرم یا قصور نبود.
اکنون چگونه است که جلایی‌پور نظام که در رأس آن یک حافظ عقلانیت و دین به نام "ولی فقیه" قرار دارد را متهم به خطاکاری می‌کند و البته هیچ سندی هم در این رابطه ارائه نمی‌کند؟!
پس از این 3 گام البته بایستی یادآوری کرد که حق با "حق" شناخته می‌شود نه با اشخاص و نه با این رجل سیاسی و آن سلبریتی اینستاگرامی!
پس احتجاج آقای جلایی‌پور به اینکه آن نخبه و بهمان ورزشکار از خطا حمایت نکرده‌اند و در سمت معترض قرار گرفته‌اند نه تنها اثبات‌گر هیچ حقی نیست بلکه نشان از عداوت یا کم‌فهمی آن مراجع اجتماعی (برخی ورزشکاران و سلبریتی‌ها) و ایضا اشتباه کسانی از مردم است که به این افراد "حمال‌الخطایا" اقبال کرده‌اند و دین و دنیایشان را به کسانی فروختند که هیچ عقلی در بساط ذهنشان نبود.
اظهارات این کنشگر چپ بوضوح هرچه تمام‌تر؛ عوامزدگی، بی‌ریشگی و تهی‌بودن اتاق فرمان اغتشاشات اخیر را نمایان می‌کند.
 
کد مطلب: 448918