تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۹
 
احتمال شکست حتی در حکومت علی(ع)؛ به روایت علامه جوادی‌آملی

چالشهای اصلی نظام اسلامی از منظر علامه جوادی آملی

Share/Save/Bookmark
چالشهای اصلی نظام اسلامی از منظر علامه جوادی آملی
 
اگر نظام جمهوری اسلامی ایران تاکنون و در تندترین طوفان‌ها شکست نخورده و به پیشرفت ادامه داده، ثمره تلاش و کار جهادی و مخلصانه ی پیروان راستین عدالت علوی برای اجرای عدالت و انصاف در رفتارهای حکومتی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت‌الله جوادی‌آملی، مفسّر شهیر قرآن کریم و از مراجع عظام تقلید اخیراً طی سخنانی در دیدار با اعضای ستاد بنیاد حفظ ارزشهای دفاع ‏مقدس استان قم گفته است: برای حفظ ارزشها و حفظ خون شهداء، دو اصل لازم است. یکی همین کاری است که شما انجام می دهید تا ‏این آثار حفظ شود، این کار خوبی است چرا که اینها آثار دینی ماست و باید حفظ کنیم و به آیندگان برسانیم ولی اصل دوم این است که این ‏خون شهداء را باید در عمل هم حفظ کنیم، مرحله اول برای تاریخ لازم است اما اگر بخواهد بماند، باید عمل شود تا حفظ شود، این دو کار ‏همزمان با هم لازم است!‏
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اقتصاد ستون مملکت است، بیان می‌کند: اقتصاد ستون مملکت است. ملتی که ‏جیبش خالی است گدا نیست، فقیر است و فقیر کسی است که ستون فقراتش شکسته است، کیف و جیب شما ستون شماست «وَ لا تُؤْتُوا ‏السُّفَهاءَ أَمْوالَکُمُ الَّتی جَعَلَ اللَّهُ لَکُمْ قِیاما» اگر می خواهید آبرومندانه زندگی کنید، باید جیبتان پر باشد نه اینکه حتما سرمایه دار باشید!‏
به گزارش شفقنا، آیت‌الله جوادی آملی همچنین تصریح کرد:
"داشتن رهبر خوب یک طرف قضیه است، رهبر اگر علی بن ابیطالب علیه السلام هم باشد، مادامی که مسئولین بی ‏عرضه باشند و در جامعه اختلاس باشد، شکست حتمی است.‏"[1]
****************

*صحبت فلسفی علامه جوادی‌آملی یک هشدار و یک تحلیل راهبردی پیرامون خطرات "فساد سیستماتیک" است.
فسادی که اگر در ساختارهای اجرایی و حکومتی کشور رخنه کرده و موجب فسادزایی سیستم بشود؛ آنگاه است که حکومت شامل سنن الهی شده و بر جای نخواهد ماند.
صد البته امر فساد به لحاظ عقلانی و ماهیتی هرگز قابلیت صفر شدن ندارد و مثلاً قضیه اخیر دستگیری و اعدام یک جاسوس انگلیسی که در بدنه یک مجموعه عالی رخنه کرده بود نیز نشان داد فساد از آنجا که امری نفسانی است؛ هرگز حد و مرز ندارد و در هر جایی و نزد هر مسئولی ممکن است.
کما اینکه در دوران حکومت امیرالمؤمنین علی(ع) نیز شاهد بروز مفاسد و اختلاس‌هایی بودیم اما آن فسادها سیستماتیک نبودند و سیستم هم فاسد نبود. نظام جمهوری اسلامی ایران هم اثباتاً فاسد نیست و فساد سیستمیک ندارد.
متأسفانه باید اذعان نمود که مواردی از بروز فساد در برخی افراد و کارگزاران نظام دیده شده که بایستی طبق هشدار علامه جوادی‌آملی برخورد و مراقبت کرد که این بیماری شیوع پیدا نکند و الّا شکست در پیش است.
این نکته را نیز باید توجه داشت که اگر نظام جمهوری اسلامی ایران تاکنون و در تندترین طوفان‌ها شکست نخورده و به پیشرفت ادامه داده، ثمره تلاش و کار جهادی و مخلصانه ی پیروان راستین عدالت علوی برای اجرای عدالت و انصاف در رفتارهای حکومتی است.
*********
1_ fa.shafaqna.com/?p=1509391
 
کد مطلب: 448919