تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۸
 

مسئولان چه زمانی می‌توانند انتصاب فامیلی داشته باشند؟

Share/Save/Bookmark
مسئولان چه زمانی می‌توانند انتصاب فامیلی داشته باشند؟
 
بررسی الزامات دستور وزیر کشور برای پیگیری انتصاب فامیلی در شورای شهر/ وزیر کشور به معاون عمرانی وزارت کشور دستور داد مسایل مطرح شده درباره فیش حقوقی یکی از اعضای دفتر عضو شورای شهر تهران را بررسی و نتیجه را گزارش کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: احمد وحیدی وزیر کشور، روز دوشنبه از مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور خواست این موضوع را به دقت و براساس مرّ قانون بررسی و نتیجه را در اسرع وقت گزارش کند. [mshrgh.ir/1455835]
******** نقد و تحلیل *******
*اقدام وزیر محترم کشور بسیار عالی و شایسته تحسین است. لکن به این شرط که نتیجه آن صراحتاً به مردم اعلام شود و در انتهای این بررسی؛ تصمیم مقتضی هم گرفته شود.
پر واضح است که یک مسئول این حق را دارد که در امورات اداری شخصی و یا اموراتی که به امین نیاز دارد؛ کارگزاری از نزدیکان خود (البته با پیوست قانونی لازم و توضیحات مکفی به افکار عمومی) انتخاب کند.
اما در غیر این صورت؛ هرگونه انتصابی از اطرافیان به معنی رانت است و بایستی بصورت جدی از آن اجتناب شود.
فلذا اکسیری که در پیگیری وزیر محترم کشور می‌تواند وجود داشته باشد تشخیص همین حق انتصاب یا رانت است که باید بصورتی شفاف برای مردم شرح داده شود.
بدیهیست که اگر آن عضو شورای شهر توجیهی برای انتصاب دخترش بر امورات مهمه شخصی یا امنیتی نداشته باشد؛ بایستی انتصاب مذکور هرچه زودتر ملغی و حقوق اعطا شده در تمام طول مدت تصدی به بیت المال بازگردانده شود.(اخبار جدید حاکی از استعفای فرد مورد مناقشه است لکن پیگیری دستور وزیر محترم کشور و اعلام نتایج آن در کنار ضرورت احتمالی استیفای حقوق بیت‌المال از فرد مستعفی همچنان ضرورت دارد)
ضمن اینکه شورای شهر تهران نیز بایستی در اقتفای روشن شدن پیگیری وزیر کشور و در صورت اثبات رانتخواری؛ صراحتا از مردم عزیز تهران عذرخواهی کند.

 
کد مطلب: 448921