تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۸
 

افشای علت مخالفت آمریکا با ارجاع پرونده جنگ اوکراین به دادگاه لاهه

Share/Save/Bookmark
افشای علت مخالفت آمریکا با ارجاع پرونده جنگ اوکراین به دادگاه لاهه
 
کاخ سفید معتقد است که بررسی پرونده جنگ اوکراین علیه روسیه در دادگاه بین‌المللی لاهه، زمینه اقدام مشابه علیه آمریکا درباره جنگ افغانستان را فراهم خواهد کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رسانه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی اعلام کرده که کاخ سفید بدلیل نگرانی هایی که دارد مانع از ارسال اطلاعات، همکاری و اشتراک گذاری اسناد مرتبط با جنگ اوکراین با دادگاه کیفری بین‌المللی شده است. براساس این گزارش، افشای مخالفت کاخ سفید برای همکاری با دادگاه بین‌المللی درباره بررسی جنگ اوکراین، باعث نگرانی مقامات آمریکایی شده و آن‌ها معتقدند افشای این مخالفت به اعتبار آمریکا ضربه خواهد زد.
بنا بر این گزارش، لوید آستین،  وزیر دفاع آمریکا با همکاری  و کمک به دادگاه مستقر در لاهه برای بررسی جنایات جنگی ادعا شده توسط روسیه در اوکراین مخالف است، چون معتقد است که این اقدام  زمینه ای برای محاکمه آمریکایی ها به دلیل جنگ‌های مشابه در خارج از کشور در جاهایی مانند افغانستان فراهم خواهد کرد.
در این گزارش گفته شده که ایالات متحده از ترس اینکه دادگاهی که دو دهه پیش برای تحقیق در مورد جنایات جنگی ایجاد شده بود، روزی به دنبال شهروندانش باشد، مدت هاست  فاصله خود را با دادگاه بین المللی لاهه حفظ کرده است و علیرغم آمادگی سایر آژانس های فدرال، پنتاگون مانع از ارتباط دولت بایدن با این دادگاه می شود.
این در حالی است که روسیه ارتکاب جنایات جنگی توسط سربازانش در اوکراین را به شدت رد می کند و در مقابل مسکو استدلال می‌کند که سازمان‌های بین‌المللی مورد حمایت غرب بارها جنایات اوکراینی ها علیه مردم دونباس را نادیده گرفته‌اند.
 
کد مطلب: 449649