تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۴
 

تولید تجهیزات هوشمند برای کمک به صنایع و کارخانجات

Share/Save/Bookmark
تولید تجهیزات هوشمند برای کمک به صنایع و کارخانجات
 
یک شرکت دانش‌بنیان توانسته است با تولید سامانه‌های کنترل پیشرفته و رباتیک، نیاز صنایع و کارخانجات کشور را تامین و به ارتقای آن‌ها کمک کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سعیده محبوبی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به تولید محصولات دانش‌بنیان در حوزه الکترونیک و مکاترونیک، اظهار کرد: طیف متنوع و گسترده‌ای از محصولات دانش‌بنیان توسط مجموعه شرکت طراحی تولید شده است که در حوزه مکاترونیک می‌توان به سیستم‌های تولید انعطاف‌پذیر FMS، کنترل پیشرفته DCS نیروگاهی، سیستم‌های رباتیک به همراه ربات دلتا اشاره کرد.
این فعال فناور با بیان این‌که امروزه با پیشرفت صنعت نیاز به اتوماسیون بیش از پیش نمایان است، ادامه داد: استفاده از ربات در دنیای صنعتی در حال رشد سریع است، به طوری که کار بدون در نظر گرفتن نقش این تجهیزات ممکن نیست. کارخانجات صنایع مختلف برای افزایش سرعت و کیفیت و دقت و هزینه پایین‌تر به سمت رباتیکی کردن تمامی قسمت‌های کارخانه پیش می‌روند و در بعضی از قسمت‌ها که برای انسان خطرناک است، مانند جوشکاری و رنگ پاشی و سموم شیمیایی و.... ناچار به استفاده از ربات می‌شوند.
محبوبی با اشاره به این‌که طراحی و نمونه‌سازی این محصولات در بخش تحقیق و توسعه این شرکت و مبتنی بر نیاز صنایع انجام شده است، ادامه داد: این محصولات پس از طراحی، تولید و انجام آزمایشات دقیق، وارد چرخه تجاری‌سازی و در نهایت فروش محصول شده‌اند.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، از تولید محصولات یادشده مبتنی بر استانداردها و تاییدیه‌های داخلی و بین‌المللی، گفت و ادامه داد: تمامی محصولات دانش‌بنیان ما دارای سیستم کنترل و سیستم مانیتورینگ هستند و به صورت ماژولار طراحی شده‌اند. برخی از این ربات‌ها، از قابلیت جابجایی اجسام تا وزن ۵۰ کیلوگرم برخوردارند. تمامی فرآیند طراحی و ساخت محصولات توسط تیم فنی ما متشکل از بخش‌های مکانیک، برق و کنترل، رباتیک و برنامه‌نویسی انجام می‌شود.
محبوبی با بیان این‌که امروزه، ۹۰ درصد ربات‌ها، از نوع ربات‌های صنعتی هستند، تصریح کرد: این ربات‌ها عمدتاً در کارخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، انبارها، نیروگاه‌ها، بیمارستان‌ها و بخش‌های مشابه به کارگرفته می‌شوند.
این فعال حوزه فناوری، تصریح کرد: با توجه به فعالیت شرکت ما در حوزه هوش مصنوعی رباتیک و اتوماسیون صنعتی و نقش مهم، حساس و پررنگ این شاخه از علوم در دنیای امروز بسیاری از صنایع عمومی، پزشکی و حتی نظامی می‌توانند از این محصولات بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به قیمت تمام‌شده حدود ۵۰ درصد پایین‌تر از نمونه‌های خارجی نسبت به نمونه‌های وارداتی در عین کیفیت این محصولات، ادامه داد: وجه تمایز این محصولات شامل قیمت مناسب، محصولات با کیفیت، پیاده‌سازی فناوری‌های روز دنیا نظیر هوش مصنوعی، ارائه خدمات فنی و مهندسی، پیاده‌سازی استانداردهای مورد نیاز در مراحل طراحی و ساخت، استفاده از نرم‌افزارهای شبیه‌ساز برای تست نمونه محصولات ساخته شده، دقت بالای عملکرد محصولات و ... است.
محبوبی ادامه داد: با توجه به این‌که طراحی و ساخت این محصولات در داخل کشور انجام می‌شود، از دو جهت به جلوگیری از خروج ارز کمک می‌کند؛ در واقع با طراحی و ساخت محصولات دانش‌بنیان هم‌گام با فناوری روز دنیا، در نیروی انسانی و تولید محصولات با کیفیت، صرفه‌جویی‌های ارزی وجود خواهد داشت.
وی با اشاره به سایز مزایای رقابتی این محصولات، اظهار کرد: می‌توان کیفیت بالای محصولات با استفاده از مواد اولیه با کیفیت، پیاده‌سازی فناوری‌های روز دنیا و ارائه خدمات مناسب در حوزه طراحی، ساخت، تست و راه‌اندازی محصول در کنار دقت بالای عملکرد محصولات را از مهم‌ترین ویژگی‌های محصولات این شرکت دانست.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، به دو بخش عمده طراحی و نیز ساخت و پیاده‌سازی در فرآیند تجاری‌سازی این محصولات اشاره کرد و افزود: در بخش طراحی نیروی انسانی متخصص مهم‌ترین عامل پیشبرد اهداف است، لذا اشتغال نیروی متخصص یکی از دستاوردهای اصلی این بخش است؛ در بخش ساخت و پیاده‌سازی بخشی از امور نظیر عملیات ماشین‌کاری، برون‌سپاری می‌شود که اشتغال نیروی فنی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از دستاوردهای مهم این بخش به شمار می‌رود.
به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، این فعال فناور، با بیان این‌که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در راستای توسعه محصولات دانش‌بنیان و فناور، حمایت‌های خوبی را از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام داده است، یادآور شد: این حمایت‌ها می‌تواند در زمینه‌هایی چون تعاملات بین‌المللی با صاحبان فناوری، برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در حوزهای فناوری و نوآوری، کمک به شرکت‌های کوچک در حوزه تجاری‌سازی محصول، ایجاد سازوکار مناسب برای صادرات محصولات دانش‌بنیان و ... افزایش یابد. معاونت علمی همچنین می‌تواند در تحول دیدگاه جامعه و مردم نسبت به محصول ایرانی تاثیرگذار باشد.
 
کد مطلب: 450429