تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۶
 
در نمایشگاه کتاب انجام شد:

معرفی نمونه ایرانی دستگاه دیجیتال‌سازی نسخ خطی

Share/Save/Bookmark
معرفی نمونه ایرانی دستگاه دیجیتال‌سازی نسخ خطی
 
حفیظ نمونه ایرانی دستگاه دیجیتال‌سازی نسخ خطی است که در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شرکت دیجیتالی حفیظ در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با برپایی غرفه‌ای آخرین تکنیک‌های اسکن و دیجیتال کردن کتاب را در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده است.
این شرکت اولین تولید‌کننده دستگاه‌های دیجیتال «اچ بی اس یا حفیظ» در ایران است که با نمونه خارجی آن برابری می‌کند. این روند در دنیا تقریباً از ده سال پیش رواج دارد، اما در ایران به تازگی آغاز شده است. این دستگاه‌ها اسناد و نسخ خطی را به نسخه‌های دیجیتال تبدیل می‌کند و این امر باعث می‌شود که هم تعداد کتب زبان فارسی در دنیای دیجیتال بیشتر شود و هم مانع از بین رفتن نسخ مهم شود. مراکز مهم زیادی از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، اما همچنان در بخش‌های مختلف کشور نیاز به این دستگاه وجود دارد.
خبرنگار باشگاه خبرنگاران توانا، در گفت‌وگویی با علی فراهانی مدیر شرکت حفیظ، از او درباره‌ این دستگاه‌ها پرسید.
دستگاه‌های HBS
فراهانی درباره‌ این دستگاه‌ها، گفت: شرکت حفیظ اولین تولیدکننده دستگاه‌های اسکنر در ایران است. با این دستگاه‌ها می‌توان اسناد، کتب، نسخ خطی و قدیمی را بصورت دیجیتال درآورد و از آن محافظت کرد و مانع از بین رفتن آنها شد. مؤسساتی در زمینه کتب دیجیتال فعالیت دارند اما فقط  توانسته‌اند ۵ درصد از کتاب‌ها را به کتب دیجیتال تبدیل کنند. با گسترش این روند علاوه بر بازارهای داخلی می‌توان در بازارهای بین‌الملل هم وارد شد. دستگاه‌ها در مدل‌های دستی، نیمه‌ اتوماتیک و اتوماتیک است.
اهمیت دیجیتالی شدن اسناد
وی با اشاره به جنگ‌ها و بلایای طبیعی که باعث از بین رفتن نسخ زیادی شده است، گفت: در طول تاریخ و در اثر حملات یا بلایای طبیعی خیلی از کتب، اسناد و نسخ مهم کشور از بین رفته است و همچنین در کشورهای اطراف با روی‌کار آمدن داعش بسیاری از کتب و اسناد از بین رفت. حال وجود این دستگاه‌ها باعث می‌شود در صورت بروز حوادث نسخه‌ها و کتاب‌های مهم  از بین نروند. از سوی دیگر با توجه به مسائل اقتصادی و بالا بودن هزینه‌ چاپ کتاب این امکان می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های چاپ و نشر شود و به سهولت کتاب‌ها به دست افراد بیشتری برسد.
او با بیان این‌که کشوری مثل کشور ما دشمنان زیادی دارد، افزود: در مراکز مهم کشور که از نمونه‌های خارجی دستگاه اسکن استفاده می‌شود ممکن است بیگانگان از طریقی بتوانند به این اسناد محرمانه دست پیدا کنند که این برای امنیت کشور بسیار خطرساز است و بهتر از نوع بومی آن استفاده شود.
فراهانی با بیان اینکه با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که زبان علم باید به سمت فارسی برود گفت: این امر با نسخ چاپی امکان‌پذیر نخواهد بود بلکه با ورود کتب و نسخ به‌ صورت دیجیتال در این فضا امکان‌پذیر است. دولت و مسؤولین باید در این زمینه بسیار حامی باشند.
 
کد مطلب: 450447