تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۸
 

رونمایی از ۱۶ بلوک اکتشافی جدید در صنعت نفت

Share/Save/Bookmark
رونمایی از ۱۶ بلوک اکتشافی جدید در صنعت نفت
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: پیش از این حدود ۱۰ بلوک اکتشافی رونمایی و معرفی شده بود که اکنون با اضافه شدن ۱۶ بلوک تازه، شمار بلوک‌های اکتشافی رونمایی شده به ۲۶ عدد می‌رسد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:محسن خجسته‌مهر امروز در جریان بازدید از سایت رصد اکتشافی ساختمان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه ۱۶ بلوک جدید به بلوک‌های اکتشافی اضافه شده است، گفت: با هدف حداکثرسازی ذخایر نفت و گاز در کشور و بالا بردن نرخ جایگزینی نفت و گاز تولیدی، از زمان آغاز به‌کار دولت سیزدهم، حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه معادل نفت‌ به ذخایر هیدروکربور کشور اضافه شده است.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های اکتشافی تازه افزود: برای تداوم و گسترش فعالیت‌های عظیم اکتشافی که به‌عنوان بنیان راهبردی صنعت نفت و گاز به‌شمار می‌آیند، برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است که با سرمایه‌گذاری حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری، حدود ۱۶ بلوک اکتشافی جدید در معرض توسعه برای بخش خصوصی و پیمانکاران و شرکت‌های اکتشاف و تولید قرار می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه عمق راهبردی این شرکت، مدیریت اکتشاف است، توضیح داد: با انجام گسترده فعالیت‌های اکتشافی ذخایر عظیم هیدروکربوری که احتمال می‌رود، از ذخایر تثبیت شده بیشتر باشند، کشف می‌شوند.
خجسته‌مهر به فعالیت‌های اکتشافی پیشین اشاره کرد و گفت: پیش از این حدود ۱۰ بلوک اکتشافی معرفی شده بود که اکنون با اضافه شدن این ۱۶ بلوک تازه، به ۲۶ بلوک اکتشافی می‌رسیم که در مجموع، حدود ۲ میلیارد دلار ارزش سرمایه‌گذاری این ۲۶ بلوک است.
وی با اشاره به سابقه ۱۱۵ ساله کشف نفت در ایران، اظهار کرد: برای نخستین‌بار در دولت سیزدهم، روش مغناطیس‌سنجی هوایی به‌منظور شناسایی و تشخیص و تفکیک لایه‌های رسوبی از سوی متخصصان و ابزار ایرانی شامل هواپیماها و خلبان‌های ایرانی انجام شده است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، چنین اتفاقی نیفتاده بود، اکنون این دانش بومی‌سازی و همه ابزارهای مورد نیاز، در داخل کشور تأمین شده است و ابزاری نو به شمار می‌آید که کمک شایانی به فعالیت‌های اکتشافی می‌کند.
خجسته‌مهر در پایان درباره تأمین مالی برای توسعه این بلوک‌های اکتشافی توضیح داد: برای بخش‌های مختلف اکتشافی یک و نیم‌ میلیارد دلار در برنامه هفتم در نظر گرفته شده است که از نظر من بخش خصوصی کشور قدرت و توان تأمین این مقدار سرمایه را دارد.
کد مطلب: 450461