تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۱
 

جزئیات ۶ طرح پیشران بالادستی صنعت نفت

Share/Save/Bookmark
جزئیات ۶ طرح پیشران بالادستی صنعت نفت
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ضمن تشریح جزئیات ۶ طرح پیشران بالادستی صنعت نفت، گفت: تولید و صادرات نفت ایران در سال ۱۴۰۱ به میزان ۶۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری ۲۷مین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی عنوان کرد: تا سال ۱۴۰۸ نیاز به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بالادست صنعت نفت داریم که ضروری است از منابع داخلی و سرمایه‌گذاری خارجی تامین شود.
وی افزود: به دنبال این هستیم سهم شرکت‌های ایرانی در ساخت داخل به خصوص تجهیزات دوار افزایش دهیم و حتی در برخی از تجهیزات به مرحله صادرات نیز رسیده‌ایم. شرکت نفت در قالب قرارداد ساخت بار اول امکان حمایت ۷۰۰ میلیون دلاری دارد.
خجسته مهر گفت: در برنامه هفتم ۷ طرح پیشران بالادستی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را در دستور کار قرار داده‌ایم. مهمترین این طرح‌ها، فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت تاکید کرد: ارزش طرح فشارافزایی پارس جنوبی ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار است. امروز قرارداد طراحی و مطالعات پایه این طرح امضا می‌شود.
وی ادامه داد: دومین طرح پیشران، طرح توسعه میدان کیش و پارس شمالی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار است که تا یک سال آینده باز اول میدان کیش به تولید می‌رسد. هم‌اکنون دو دکل حفاری در میدان کیش مستقر شده‌اند و همچنین قرارداد EPC میدان کیش نیز امضا شده است.
خجسته‌مهر گفت: سومین طرح، بسته ۴ میلیارد دلاری تولید گاز میادین نفت مرکزی است. چهامین طرح پیشران نیز طرح توسعه یکپارچه میدان آزادگان جنوبی به ارزش ۷ میلیارد دلار است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: سال گذشته تفاهم‌نامه طرح آزادگان امضا شد و شرکت آن نیز با عنوان شرکت دشت آزادگان اروند ثبت و هیئت مدیره و مدیرعامل آن انتخاب شدند. حدود یک ماه است که مذاکرات قراردادی این شرکت با شرکت نفت آغاز شده است.
وی توضیح داد: توسعه فاز ۲ میدان یادآوران نیز به زودی وارد فاز اجرا خواهد شد. تمامی اقدامات فنی، حقوقی و قراردادی آماده شده است.
خجسته‌مهر گفت: ششم طرح پیشران، طرح جمع‌آوری گازهای همراه است. هم‌اکنون حدود ۵ میلیارد دلار طرح تعریف و در مرحله اجراست و انشاالله تا پایان دولت سیزدهم پرونده آن بسته خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در سال گذشته ۶۳۰ هزار بشکه به تولید و صادرات نفت ایران اضافه شد. 
وی افزود: در دولت سیزدهم ۷۰ درصد رشد تعداد دکل‌های حفاری فعال در میدان آزادگان را داشتیم و تعداد دکل‌ها از ۷ به ۱۲ افزایش یافت. در نتیجه با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورو ۴۰ حلقه چاه جدید وارد مدار تولید شدند که ۴۵ هزار بشکه به تولید اضافه شد.
خجسته‌مهر گفت: تا شهریور امسال ۴۰ حلقه چاه دیگر در میدان آزادگان نیز به تولید می‌رسد. همچنین از یک ردیف از واحد فرآورش مرکزی این میدان و همچنین میدان سپهر و جفیر نیز بهره‌برداری می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی تا ۲ الی ۳ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. ۴ حلقه چاه در این میدان حفاری شده و تا آبان امسال ۲ حلقه چاه دیگر نیز اضافه می‌شود. یک جکت جدید نیز برای ۱۱A وارد مناقصه شده است.
وی بیان کرد: هم‌اکنون به تولید گاز از میدان بلال رسیده‌ایم. قرارداد توسعه لایه نفتی پارس جنوبی امضا شده و در آینده نزدیک تنفیذ می‌شود.
پایان پیام/
کد مطلب: 450464