تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۲
 

«شاهد 136»، کابوس صهیونیست‌ها

Share/Save/Bookmark
«شاهد 136»، کابوس صهیونیست‌ها
 
رسانه‌های صهیونیستی می‌گویند که پهپاد ایرانی «شاهد 136» قدرت انفجار بالایی دارد به‌نحوی که رادارها به آسانی قادر به شناسایی این پرنده نیستند و می‌توان برای هدف قرار دادن مواضع حساس و راهبردی از آن‌ استفاده کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:منابع صهیونیستی می‌گویند که پهپاد ایرانی «شاهد ۱۳۶» قدرت نقطه‌زنی بالایی دارد و در صورت اصابت به اهداف خسارت سنگینی به بار می‌آورد.
وبگاه فلسطینی «سما»، شامگاه شنبه، در گزارشی نوشت: «پهپاد ایرانی شاهد ۱۳۶  در صورت بروز تقابل نظامی به علت برخورداری از قدرت بالا و توانایی ضربه زدن به مواضع حساس و راهبردی، باعث وحشت‌ در اسرائیل شده است.»
این وبگاه فلسطینی به نقل از روزنامه صهیونیستی «معاریو» اضافه کرد: «ایران از لحاظ اثرگذاری و هزینه دقیق‌ترین سلاح تهاجمی‌ را تولید کرده است. این سلاح پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ است که قادر است اهداف را به‌‌ طور دقیق هدف قرار دهد.»
این رسانه صهیونیستی در ادامه می‌افزاید که این پهپاد اتنحاری می‌تواند به فاصله ۲۵۰۰ کیلومتر به اهداف خود برسد و مجهز به یک سر جنگی ۵۰ کیلوگرمی است و سرعت آن ۱۸۵ کیلومتر در ساعت برآورد می‌شود.
معاریو در عین حال ادعا می‌کند که سامانه پدافندی «عصای جادویی» رژیم صهیونیستی که هفته گذشته در جنگ با نیروهای مقاومت برای برای اولین بار دو بار فعال شد، برای تعامل با چنین تهدیداتی طراحی شده است. با این حال، هزینه هر موشک رهگیر این سامانه یک میلیون دلار برآورد شده است که ۱۷ برابر بیشتر از این پهپاد است.
وبگاه سما به نقل از «سیث فراتنسمن» نویسنده کتاب «جنگ پهپادها» و تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» می‌آورد که برنامه پهپادی ایران مایه نگرانی بسیاری از طرف‌های منطقه به‌ویژه اسرائیل است.
فرانتسمن مدعی می‌شود که این پهپادهای کوچک حدود ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند و بهای آن‌ها بین ۲۰ تا ۵۰ هزار دلار برآورد می‌شود.
در این گزارش ادعا شده است که پهپادهای شاهد به علتی کُندپرواز بودن و حرکت در ارتفاع پایین به صورت دسته‌ای ارسال می‌شوند و می‌توان تعداد زیادی از آن‌ها را توسط سامانه‌های پدافند هوایی رهگیری کرد.
با این حال، این رسانه اذعان می‌کند که پهپادهای شاهد اگر به هدف برسند، ویرانی زیادی به بار می‌آورند چراکه مواد منفجره بسیار زیادی با خود حمل می‌کنند و از طرف دیگر، به علت اندازه کوچک آن‌ها رادارها به راحتی قادر به شناسایی این پهپادهای نیستند.
کد مطلب: 450486