تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۲
 

جاسوسی سفارتخانه‌های غربی از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان

Share/Save/Bookmark
جاسوسی سفارتخانه‌های غربی از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان
 
یک نشریه لبنانی از تحرکات مشکوک سفارتخانه‌های بیگانه به ویژه کشورهای غربی در لبنان با هدف جاسوسی و جمع آوری اطلاعات از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی و نظارت بر فعالیت‌های جنبش اسلامی فلسطین (حماس) در میان آوارگان خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:سفارتخانه‌های کشورهای خارجی به ویژه کشورهای غربی در لبنان در ماه‌های اخیر تحرکات مشکوک خود را به منظور جاسوسی از داخل اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی درخاک این کشور با هدف شناسایی فعالیت‌های جنبش اسلامی فلسطین (حماس) و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطینی آغاز کرده‌اند.
بنابر اعلام نشریه «الاخبار» لبنان، همزمان با افول اقبال عمومی فلسطینیان به ویژه نسل جوان آوارگان ساکن در لبنان نسبت به جنبش فتح و تشکیلات خودگردان فلسطین از یک سو و تقویت گرایش به جریان‌های همسو با محور مقاومت همچون حماس، سفارتخانه‌های غربی در لبنان، فعالیت‌های جاسوسی و نظارتی خود نسبت به این اردوگاه‌ها را با هدف شناسایی هسته‌های مقاومت و چهره‌های نزدیک به حماس و حزب الله افزایش داده‌اند.
به گفته این نشریه لبنانی، کاهش محبوبیت فتح در میان آوارگان فلسطینی به ویژه به سبب عملکرد ضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین و محمود عباس، ریاست تشکیلات خودگردان در حمایت از گروه‌های مقاومت فلسطینی در کرانه باختری زمینه مساعدی را برای اقبال آوارگان فلسطینی در لبنان به سوی جریان‌های همسو با محور مقاومت همچون حماس که از حمایت حزب الله لبنان نیز بهره مند است، فراهم ساخته است.
بر همین اساس سفارتخانه‌های غربی تلاش دارند تا در پوشش سازمان‌ها و نهادهای امداد و کمک رسانی بین المللی ضمن نفوذ به داخل اردوگاه های آوارگان فلسطینی در خاک لبنان اطلاعاتی مهم همچون آمار خانواده‌های فلسطینی ساکن در این اردوگاه‌ها که از کمک‌های غذایی و بهداشتی بهره می برند را به دست آوردند.
براساس اطلاعات درزیافته، این سفارت خانه‌ها در سوالات خود از آوارگان فلسطین تلاش می‌کنند تا منبع کمک‌های مالی، غذایی و بهداشتی ارسالی و توزیع شده در میان آوارگان فلسطینی را استخراج کنند تا بدین شکل متوجه شوند کدام یک از خانواده‌های آوارگان فلسطینی از حمایت های نهادهای امدادی و خیریه مرتبط با گروه‌های مقاومت همچون حماس و حزب الله بهره مند هستند.


به نظر می‌رسد سفارتخانه‌های غربی تلاش دارند تا در پوشش فعالیت‌های دیپلماتیک و خیریه، اطلاعات مزبور را پس از جمع آوری در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دهند. تا بدین لحظه هیچ یک از سفارتخانه‌های غربی نسبت به این خبر نشریه لبنانی واکنشی نشان نداده‌اند.
کد مطلب: 450508